VAŠINGTON/BANJALUKA – BiH se po uslovima poslovanja za ovu godinu nalazi na 107. mjestu od 189 zemalja svijeta i po tome je najlošije ocijenjena država u Evropi, pokazao je novi izvještaj Svjetske banke "Doing Business 2015".

Ispred BiH su se našle čak i brojne "egzotične" zemlje poput Barbadosa, Bahama, Solomonskih Ostrva, Sejšela, Bruneja i drugih, a bolje uslove poslovanja od BiH ima čak i Ukrajina, iako se nalazi u teškoj situaciji.

Tako BiH ukupno ima 60,55 od mogućih 100 bodova i nazadovala je za tri mjesta u odnosu na prošlogodišnji izvještaj. Uzimajući u obzir zemlje u regionu, najbolje je plasirana Makedonija, na 30. mjestu, zatim Crna Gora na 36. mjestu, Slovenija na 51, a Hrvatska na 65. mjestu, dok je Srbija zauzela 91. poziciju u ovom izvještaju.

Najbolji plasman BiH, prema ovom izvještaju, zabilježen je kada je u pitanju rješavanje nelikvidnosti, gdje se BiH našla na 34. mjestu. Dobar plasman ostvaren je i u kategoriji dostupnosti kredita, gdje je BiH zauzela 36. mjesto.

Sa druge strane, BiH je najlošiju poziciju zauzela kada je u pitanju izdavanje građevinskih dozvola, pa se tako našla čak na 182. mjestu.

"Za dobijanje građevinske dozvole potrebno je proći 15 procedura i potrošiti 179 dana", navedeno je u ovom izvještaju.

Pored toga, loše ocjene su i za kategoriju pokretanja biznisa, pa se tako BiH našla na 147. mjestu na svijetu, jer je za to potrebno čak 37 dana i prolazak kroz 11 procedura.

Dalje, izvještaj navodi da se BiH po dostupnosti električne energije našla na 163. mjestu, a po plaćanju poreza čak na 151. mjestu. U području međunarodnog trgovanja BiH je rangirana na 104. mjesto, u području izvršenja ugovora zauzela je 95, a po knjiženju imovine 88. mjesto, dok je u oblasti zaštite manjinskih ulagača zauzela 83. poziciju.

U odnosu na prošlogodišnji izvještaj, BiH je najviše nazadovala u plaćanju poreza, za čak devet mjesta sa 142. na 151. mjesto, te pokretanju posla sa 142. na 147. mjesto. Napredak je zabilježen u knjiženju imovine, i to za jedno mjesto, a za čak devet mjesta u dobijanju kredita.

Prema sveukupnoj lakoći poslovanja, Makedonija je rangirana na 30. mjesto, Crna Gora je na 36. mjestu, Bugarska je 38, Rumunija 48, Hrvatska 65, Albanija 68, samoproglašeno Kosovo 75. i Srbija je na 91. mjestu.

Inače, Svjetska banka je objavila ovaj izvještaj koji prati napore država na jačanju pravnih institucija, te smanjenju složenosti i troškova regulatornih procesa. U tom izvještaju analiziraju se propisi koji se primjenjuju na firme u 10 područja poslovne regulative.

Izvještaj obuhvata razdoblje od 1. juna 2013. do 1. juna 2014. godine i u Svjetskoj banci ističu da je sastavljen uz primjenu nove metodologije. Na prvom mjestu liste nalazi se Singapur, slijede Novi Zeland, Hong Kong, Danska, Južna Koreja, Norveška, SAD, Britanija, Finska i Australija.

U izvještaju se navodi da je 85 odsto zemalja u Evropi i centralnoj Aziji provelo barem jednu regulatornu reformu radi olakšavanja poslovanja lokalnim preduzetnicima u 2013/14. godini, što predstavlja veći procenat nego u bilo kojoj drugoj regiji.

„U `Doing Business` izvještaju za 2015. navodi se da su zemlje Evrope i centralne Azije u prošloj godini unaprijedile regulatorno okruženje za domaće preduzetnike, povećavajući rezultate ostvarene tokom prethodne decenije“, saopšteno je iz Svjetske banke.

Na primjer, prije 10 godina za pokretanje novog posla u Makedoniji je trebalo 48 dana, a danas se taj proces može završiti za dva dana.

„Zemlje Evrope i centralne Azije su dosljedni svjetski predvodnici u regulatornim reformama. Opredijeljenost vlada za unapređenje regulatornog okruženja za preduzetnike im je omogućilo da u nekim oblastima sustignu zemlje koje imaju najbolje rezultate. Tako, na primjer, prosječno vrijeme za registraciju imovine u regiji je od 2010. smanjeno za 14 dana,“ rekla je Rita Ramalho, vodeći autor izvještaja Grupacije Svjetske banke. (Agencije)