SARAJEVO – Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH dostaviće Savjetu ministara i Predsjedništvu BiH prijedlog rješenja carinskog problema s Kosovom slijedeći model dogovora Beograda i Prištine, kazao je resorni ministar Mladen Zirojević.

On je istakao da je u interesu BiH da se ovo pitanje što prije riješi kako bi se smanjile štete koje trpe domaći privrednici nakon što je Kosovo 20. jula uvelo carinu od 10 odsto na uvoz bh. proizvoda, a Srbiji trgovinski embargo.

Vlasti Prištine to obrazlažu recipročnim mjerama s obzirom na to da BiH i Srbija ne priznaju carinske pečate te jednostrano proglašene države već samo one koje je izdala Misija UN na Kosovu (UNMIK).

Pregovarački timovi Beograda i Prištine 2. septembra u Briselu postigli su dogovor o priznanju carinskih pečata pod nazivom "carina Kosovo", bez riječi "republika" i državnih simbola. Kao rezultat dogovora, uzajamni trgovinski embargo trebalo bi da bude ukinut u narednih sedam dana.

"Mi ćemo, ne po principu automatizma, ali slijedeći model dogovora koji su Srbija i Kosovo postigli u priznavanju pečata carinskih isprava Kosova, kao nadležno ministarstvo, prijedlog rješenja delegirati prema Savjetu ministara BiH i Predsjedništvu BiH, kako bi se oni izjasnili o ovom pitanju", kazao je Zirojević.

On je napomenuo da se BiH u međuvremenu, kao strana potpisnica CEFTA ugovora, obratila predsjedavajućem te regionalne trgovinske organizacije za hitne konsultacije u okviru zajedničkog odbora, i podnijela zahtjev da se to pitanje razmatra na sjednici Odbora CEFTA, nadležnog za izdavanje carinskih dokumenata.

"Zahtjev sličnog sadržaja uputila je i Srbija, i na osnovu njihovog zahtjeva 8. septembra u Briselu biće održana sjednica tog tijela, a delegacija BiH zatražiće tom prilikom da na dnevni red bude uvršten i zahtjev BiH", najavio je Zirojević.

Duljko Hasić, stručnjak u Spoljnotrgovinskoj komori BiH, dosadašnje aktivnosti resornih državnih institucija na rješavanju ovog problema ocijenio je isuviše pasivnim, smatrajući da se nije išlo u bilateralne razgovore sa vlastima na Kosovu, već čekao dogovor Beograda i Prištine.

On ističe neophodnost što bržeg ukidanja kosovskih trgovinskih prepreka, ukazujući da se dosadašnji gubici bh. privrede po tom osnovu mjere milionima maraka.

"Uvođenje carine od 10 odsto dovelo je naše izvoznike na Kosovo u potpuno nekonkurentan položaj, zbog čega je većina procijenila da im je rentabilnije da potpuno prekinu sa izvozom", naglašava Hasić, podsjećajući da godišnja vrijednost izvoza na to tržište iznosi 160 miliona KM.

Pored višemilionskih direktnih gubitaka, Hasić kao još veću prijetnju navodi to što bi preduzeća iz drugih zemalja okruženja, poput Hrvatske, Makedonije, Albanije, mogla popuniti prazan prostor i dugoročno izbaciti naše proizvode sa Kosova.

"Jednom izgubljeno tržište se teško može vratiti, a naša privreda, sa druge strabe, nije spremna da traži druga zamjenska tržišta u Evropi, jer su ona mnogo zahtjevnija po pitanju ispunjavanja međunarodnih standarda", zaključio je Hasić.

Izvor Agencije