BANJALUKA – Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević pozvao je danas učesnike regionalne konferencija zemalja članica CEFTA da uvaže primjedbe BiH koje se odnose na neopravdane vancarinske barijere sa kojima se izvoznici iz BiH susreću.

Zirojević je izjavio danas na konferenciji za novinare da će BiH sprovoditi sve odredbe CEFTA, jer taj sporazum ima puno prednosti.

On je kao najznačajne prednosti naveo da su tim sporazumom objedinjeni raniji bilateralni sporazumi koji definišu slobodnu trgovinu u zemljama centralne i istočne Evrope, da je taj sporazum donio brojna poboljšanja i tehnička rješenja, ponudio institucionalna rješenja da roba iz BiH stekne status preferencijalne robe i druge pogodnosti na tržištu koje ima više od 30 miliona potrošača.

Zirojević je kao nedostatak u ovom aranžmanu istakao nedovoljnu izgrađenost institucija i zakonodavnih kapaciteta koji onemogućava da, ionako uzak spektar izvoznih proizvoda iz BiH, nesmetano bude plasiran na tržišta zemalja potpisnica sporazuma.

“U tom smislu, u narednom periodu potrebno je da sve potpisnice CEFTA ulože dodatne napore kako bi taj sporazum dao pune efekte, a prije svega mislim na segmente koji direktno ili indirektno tretiraju kretanje robe, kao što su usluge, javne nabavke, konkurencija, zaštita intelektualnog vlasništva i investicije”, naveo je Zirojević.

Ukoliko ne budu riješene primjedbe BiH koje se odnose na neopravdane vancarinske barijere sa kojima se izvoznici iz BiH susreću, on je naglasio da će se, raznim koordiniranim aktivnostima, nastojati da se domaćim privrednicima obezbijede isti uslove robne razmjene sa članicama CEFTA.

Među problemima sa kojima se susreću domaći privrednici, Zirojević je naveo i kvaliteta proizvoda koji se uvoze, naglasivši da usljed nedovoljne zakonodavne i institucionalne izgrađenosti olako na policama u BiH ”završavaju proizvodi koji to ne zaslužuju”.

“To je zato što kontrolni i inspekcijski organi nisu izgrađeni u dovoljnom kapacitetu, ni osposobljeni, niti opremljeni, i to je jedan proces koji zbog specifičnosti BiH traje i još će trajati”, konstatovao je Zirojević.

Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Predrag Gluhaković rekao je da će na konferenciji biti otvoreno pitanje jedinstvenosti pravilnika kontrole roba i usluga na granicama zemalja članica CEFTA, kao i pitanje koje bi domaće laboratorije bile zadužene za davanje sertifikata izvoznicima o kvalitetu robe kako ta roba ne bi bila zadržavana na granici po 15 ili mjesec dana.

“Kada roba uđe u zemlju, onda je vrlo teško pronaći koja je to roba koja ne odgovara evropskim i svjetskim standardima, i zato upozoravamo zemlje CEFTA da se mora dogovoriti jedinstveni pravilnik za robe na granici”, naglasio je Gluhaković.

Ministar trgovine Federacije BiH Desnica Radivojević naveo je da, osim vancarinskih barijera i određene vrste protekcionizma kojima poneke zemlje štete svoja tržišta, problem u povećanju izvoza leži u konkurentnosti proizvoda.

Prema njegovim rječima, Federacija BiH je u odnosu na zemlje CEFTA imala rast izvoza svake godine, ali ako se gleda struktura izvoza ima oko 60 do 70 odsto prirodnih resursa, što nije dobro.

Radivojević je naglasio da je uvoz mnogo veći od izvoza, i to upravo zbog slabe konkurentnosti proizvoda.

Zbog toga, moralo bi se mnogo više raditi na znanju, tehnologiji i inovacijama i tako stavrati mnogo veću konkurentost, poručio je federalni ministar trgovine.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik je na otvaranju konferencije rekao da se u RS osjećaju posljedice svjetske ekonomske krize, ali da je Vlada RS vlastitim mjerama učinila da one ne budu još gore i teže.

“Imamo razvojni program, kojim smo uspjeli da održimo realni sektor u stanju da može da preživi ovaj period. Mogu da kažem da već sada osjećamo efekte aktivnosti Investiciono – razvojne banke u ovoj godini, koje su imale za cilj da očuvaju mnoge proizvodnje i da obezbijede da dočekaju oporavak i vrate se na ranija tržišta”, rekao je Dodik u obraćanju učesnicima konferencije.

On je napomenuo da je u proteklom periodu pokrenuta proizvodnja u Rafineriji nafte u Brodu, te da je ukupno povećana proizvodnja u energetskom sektoru, građevinarstvu, kao i da je vidljiv oporavak u tekstilonoj industriji.

Dodik je rekao i da se prihodi u budžetu povećavaju, stabilizuju, te da se na kraju godine očekuje određeni budžetski suficit.

Prema njegovim riječima, RS je u ovoj godini uspjela da očuva cijenu električne energije gotovo najnižu u regionu, što pomaže razvoju privrede, a Vlada je u prethodnom periodu smanjila porez na dobit i porez na plate s ciljem povećanja konkurentske sposobnosti privrede.

“Uvjeren sam da će današnja konferencija doprinijeti boljem razumijevanju i uspješnijoj saradnji u okviru zemalja CEFTA, jer je očigledno da je trgovinska razmjena u okviru ovih zemalja najveća”, rekao je Dodik i poručio da se samo zajedničkim aktivnostima mogu prevazići uticaji svjetske ekonomske krize.

On je istakao da, bez obzira na političke probleme u BiH, postoji konsenzus da EU nema alternativu kada se aktivno radi na realizaciji Sporazuma o stabilizaciji i prodruživanju.

“Očekujem da će u prvim mjesecima iduće godine za naše građane biti odobren bezvizni režim sa zemljama EU, kao i da ćemo u ovom periodu podnijeti aplikaciju za članstvo u EU i veoma brzo doći do kandidatskog statusa”, rekao je Dodik i podsjetio da je jedan od osnovnih uslova za to zatvaranje OHR-a.

Državni sekretar u Ministarstvu trgovine i usluga Srbije Ljubiša Dimitrijević je nakon konferencije rekao da se privrednici moraju prilagoditi uslovima surovog tržišta i jake konkurencije, a da je obaveza države da zaštiti domaću privredu.

“Ono što je neophodno u ovom trenutku tranzicije jeste da na raznorazne načine pripremimo privredu da bude konkurentna i privredama u regionu i privredama EU”, rekao je Dimitrijević.

On je naglasio da propisi u zemljama članicama CEFTA nisu isti, jer se ni u cijelom svijetu ne mogu naći dvije zemlje u kojima su ti propisi isti, i dodao da je danas obavijestio kolege iz resornih ministarstava drugih država o propisima Srbije u oblasti spoljnotrgovinske razmjene.

Pomoćnik hrvatskog Ministarstra poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Miljenko Jakić rekao je da Hrvatska ravnopravno prihvata domaće i proizvode iz BiH o čemu, kako kaže, svjedoči i prisustvo bh. proizvoda na tamošnjem tržištu.

“Spremni smo pomoći iskustvom koje smo do sada stekli kao država pred ulaskom u EU i koja će uskoro izaći iz društva CEFTA. Iz naše perspektive način funkcionisanja CEFTA je dobra osnova za sve zemlje koje će tek biti članice EU”, naveo je Jakić.

On je istakao da i hrvatski privrednici imaju različite primjedbe kada je riječ o izvozu u BiH, kao što i proizvođači iz BiH imaju zamjerki prema Hrvatskoj, što se tiče izvoza.

Generalni direktor Rafinerije ulja u Modriči Pero Dugić naveo je da je ovo preduzeće zadovoljno rezultatima koje ostvaruje na tržištu CEFTA i da nema ozbiljnijih carinskih barijera u izvozu motornih ulja, naglasivši da će ovogodišnji spoljnotrgovinski bilans Rafinerije premašiti 40 miliona KM.

“Rafinerija ulja izvozi više od 40 odsto svog proizvodnog programa na tržište susjednih zemalja i zemalja CEFTA, kao i jedan dio na tržište zemalja EU”, rekao je Dugić.

On je dodao da je CEFTA sporazum doprinio i da stalno doprinosi olakšanju uslova za plasman proizvoda.

Regionalna konferencija zemalja članica CEFTA održava se pod pokroviteljstvom Vlade RS, u organizaciji Ministarstva trgovine i turizma RS.

U radu konferencije učestvovali su privrednici i predstavnici resornih ministarstava BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore.

Cilj konferencije bila je razmjena iskustava u provođenju CEFTA, kao i intenziviranje međusobno korisnih ekonomskih odnosa njenih članica.

Rad konferencije odvijao se putem plenarne sjednice i diskusija o temama kojima su se obradili različiti aspekti prednosti i nedostataka u provođenju sporazuma, uključujući i iskustva iz pojedinih zemalja članica, kao i prijedloge za unapređenje saradnje i otklanjanje problema radi punog provođenja CEFTA.

Izvor Agencije