ISTOČNO SARAJEVO – Tridesetak bivših radnika preduzeća „Energoinvest – Rasklopna oprema“ (RAOP) protestovalo je ispred Okružnog suda u Istočnom Sarajevu, tražeći da im budu isplaćena dugovanja po osnovu presuda koje je donio ovaj sud.

Okupljeni radnici danas su tražili i sastanak sa predsjednikom Okružnog suda u Istočnom Sarajevu, ali im je rečeno da je predsjednik u Sudu na Sokocu i da im se niko drugi ne može obratiti.

Bivši radnik RAOP-a Mišo Vukadin rekao je da je danas tačno godina dana od kada je izvršena privatizacija preduzeća i pred zgradom Opštinskog suda u Istočnom Sarajevu dato obećanje da će biti primljeni svi radnici.

Vukadin je istakao da radnici neće odustati od protesta, a ako i oni ne daju rezultate onda će ići u Banjaluku, jer neće prestati tražiti isplatu svojih sredstava.

Radislav Draganić rekao je da je u RAOP-u radio 40 godina i da nema sudsku presudu, jer nije želio da tuži svoju firmu, iako mu duguje 26.000 KM po osnovu neisplaćenih plata.

On je naveo da je dobio 4.300 KM koje je uplatila Vlada Republike Srpske.

Draganić je istakao da je samovoljno uplatio 1.020 KM kako bi ispunio uslove i otišao u penziju prije pet mjeseci.

Bivša radnica Milica Kenić rekla je da ima sudsku presudu koju je naplatila, a drugu u iznosu 10.000 KM još uvijek nije.

„Iako sam iz porodice poginulog borca, nemam prednost da se vratim u firmu u kojoj sam radila 30 godina“, rekla je ona, dodavši da živi sa dvije kćerke koje ne rade.

Radnici su najavili da će se u ponedjeljak, 1. septembra, u 9.00 časova okupiti ispred Poreske uprave u Istočnom Novom Sarajevu.

Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske analiziraće sve svoje obaveze prema radnicima RAOP-a po osnovu sudskih presuda i izjasniti se o njima u roku od 20 dana, ali nijedan radnik neće ostati nezadovoljan, izjavio je juče resorni ministar Željko Kovačević.

Bivši radnici RAOP-a traže od Vlade Republike Srpske u roku od 20 dana isplatu potraživanja po sudskim presudama i uplatu doprinosa na osnovu ostvarenog radnog staža.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izrazila je žaljenje zbog svega što se dešava u vezi sa tim preduzećem, ističući da su adresa za mnoga od tih pitanja pravosudne institucije, a ne izvršna vlast i Vlada Republike Srpske.

Cvijanovićeva je podsjetila da je problem RAOP-a „stara priča“, te da postoji jedan broj bivših radnika koji imaju određena potraživanja i uspjeli su da ih naplate, ali i izvjestan broj ljudi koji to nisu uspjeli, kao i radnika koji nisu uopšte prijavili svoja potraživanja, a Vlada im je omogućila da dobiju određeni iznos novca.

„Mi smo prije nekoliko mjeseci donijeli odluku i izdvojili 410.000 KM upravo za ove radnike koji nisu, iz različitih razloga, ponekad i vrlo sentimentalnih, tužili svoje bivše preduzeće i nisu imali prijavljenih potraživanja“, rekla je Cvijanovićeva novinarima.

Premijer Srpske očekuje da će ova situacija biti razriješena, jer je Vlada reagovala uplatom ovih sredstava.

Odgovarajući na pitanja o štrajku radnika RAOP-a, ona je istakla da su mnoga pitanja koja se adresiraju na Vladu, u stvari pitanja za sud koji je relevantna institucija koja treba da ponudi odgovaraujuće odgovore, zato što je taj postupak vodio sud, a ne Vlada Republike Srpske.

„Čula sam da radnici govore da su potraživanja nekima izmirena u potpunosti, a da su neki drugi djelimično ili apsolutno ostali neizmireni. To nisu stvari na koje smo mi kao Vlada mogli da utičemo, u pitanju je sudski postupak i tamo treba da se traže odgovori“, navela je Cvijanovićeva.

Ona je istakla da se postepeno upošljavanje u okviru svega onoga što je nekada predstavljalo imovinu nekadašnjeg RAOP-a dešava u novim okvirima i uz poslovanje novog strateškog partnera koji je postao vlasnik te imovine.

„Imamo uvjeravanja s njegove strane da će postepeno doći do upošljavanja radnika, pri čemu prioritet imaju svi bivši radnici ako imaju mogućnost da budu u radnom odnosu, a da će se to preduzeće isto tako otvoriti i za neke druge radnike i druge profile“, rekla je Cvijanovićeva. (Agencije)