BANGKOK – Sunčani je dan u najpoznatijoj turističkoj ulici u Bangkoku i prodavačica Cletana Thangworachai otvorila je svoju trgovinu. Njena trgovina u Ulici Khao San prepuna je blistavih magneta, privjesaka sa slonovima jarkih boja i pamučnih hlača s uzorkom koje su postale neslužbena uniforma turista s ruksacima u jugoistočnoj Aziji. Ali zasad nema nikoga ko bi ih kupio. Pandemija virusa korona imala je razoran uticaj na putovanja pa Svjetska turistička organizacija UN-a procjenjuje da je međunarodni turizam pao za 80 posto u odnosu na 2019. godinu, što je u pitanje dovelo 100 miliona radnih mjesta, piše CNN.

U Tajlandu, gdje turizam čini 18 posto BDP-a, turistički stručnjaci procjenjuju da će broj posjetioca ove godine biti 65 posto manji. Mnogi se, poput Cletane, bore da bi sastavili kraj s krajem. Prije covida-19 zarađivala je 300 dolara dnevno. U aprilu je Tajland zabranio sve dolazne međunarodne letove i njena se dnevna zarada spustila na dva dolara, ponekad ne bi zaradila ništa. Ali ova 45-godišnjakinja, koja suvenire na ulici prodaje već više od 10 godina, i dalje otvara svoju trgovinu svakog dana u nadi da će joj se posrećiti i da će rijetki turisti nešto kupiti.

S obzirom na posljedice po privredu i sredstva za život, nastavlja CNN, zemlje širom svijeta traže načine za održavanje turističke djelatnosti. Novi Zeland i Australija obvezali su se stvoriti “putni balon” koji bi omogućavao putovanja između dvije zemlje, kad to jednom bude dovoljno sigurno. Kina je počela dopuštati domaća putovanja, iako su njene granice i dalje zatvorene za većinu stranaca. Tajland razmišlja o posebnim turističkim naseljima koja bi bila unutar karantenskih zona. Ali stručnjaci upozoravaju da bi čak i uz nove inicijative mogle proći godine prije nego što se putovanja vrate na nivo prije covida-19. A kad se to i dogodi, možda više nikad nećemo putovati na isti način.

Putni balon

Kratkoročno gledano, budućnost turizma je u regionalnim turističkim balonima. Australija i Novi Zeland odlučiti su stvoriti putni koridor, za koji se ne očekuje da će biti otvoren u sljedećih nekoliko mjeseci. U Evropi Estonija, Latvija i Litva najavile su planove za otvaranje međusobnih granica za svoje građane od 15. maja. Većina zemalja ne može dugoročno priuštiti izolaciju, a stručnjaci predviđaju da je samo pitanje vremena prije nego što i druge zemlje stvore vlastite putne balone.

Vijetnam i Tajland mogli razmotriti otvaranje putnog koridora u sljedećim mjesecima, smatra Mario Hardy iz Tajlanda, izvršni direktor neprofitne organizacije Pacific Asia Travel Association (PATA). Analitičar zračnog prometa Brendan Sobie očekuje slične aranžmane unutar Europe i Sjeverne Amerike, piše CNN. Kad zemlje budu tražile partnere za otvaranje koridora, razmatraće nekoliko faktora. Tražit će zemlje za koje se čini da imaju epidemiju pod kontrolom i koje imaju vjerodostojnu statistiku. Hardy smatra da će isprva koridori biti regionalni.

Vjerojatno će se spajati zemlje koje već imaju snažne geopolitičke veze, smatra Benjamin Iaquinto, turistički geograf sa Sveučilišta Hong Kong, dodajući da Novi Zeland i Australija već imaju čvrste političke odnose pa njihovo povezivanje ima smisla. U Aziji će veliko pitanje biti Kina, najveći svjetski izvor turista.

Ankete pokazuju da su kineski turisti voljni držati se poznatog i ne žele putovati predaleko, rekao je Bill Barnett, direktor globalne konzultantske kompanije C9 Hotelworks. To znači da bi Tajland, koji godišnje privuče 11 miliona kineskih turista, mogao biti prvi koji će se otvoriti prema Kini. Kina je možda manje zainteresirana za omogućavanje putovanja prema mjestima na kojima je postojao antikineski osjećaj prije epidemije, kao što je Australija, smatra Freya Higgins-Desbiolles, viša predavačica na Universityju of South Australia, koja se bavi turizmom.

“Mislim da će turizam biti pogođen geopolitičkim igrama ili strategijama koje su odigrane kako bi se iskoristila kriza”, rekla je Higgins-Desbiolles za CNN. A baloni će biti krhki. Ako se u nekoj zemlji ponovno pojave slučajevi virusa korona, putni koridori bit će jednostavno zatvoreni, dodaje Hardy.

Ponovno otvaranje granica

Vjerojatno će proći dosta vremena prije nego što krenu putovanja izvan regionalnih balona, smatraju stručnjaci. Hardy smatra da će proći još mnogo vremena prije nego što krenu putovanja iz SAD u Aziju.

“Sve dok situacija u SAD ne bude pod kontrolom, nijedna zemlja ili vrlo malo zemalja dopustiće Amerikancima da dolaze. Zemlje koje nemaju situaciju pod kontrolom bit će izostavljene na neko vrijeme”, rekao je Hardy.

Zemlje koje su snažno ovisne o turizmu morat će uravnotežiti zdravstvena pitanja s gospodarskim. Ali čak i ako osjećaju pritisak da se otvore izvan balona, to ne mora nužno značiti da će imati poplavu posjetioca.

“Ako se neka zemlja želi otvoriti, ali niko ne smatra ugodnim putovati u nju iz bilo kojeg razloga, onda to neće funkcionisati”, ističe Sobie.

Možda postoje i druge strategije osim putnih koridora. Tajland razmatra otvaranje određenih područja za strane turiste, što znači da se posjetitelje drži samo na jednom mjestu, recimo na nekom otoku.

“To će biti korisno i za turiste i za lokalne stanovnike jer gotovo da se radi o karanteni”, kaže tajlandski turistički dužnosnik Yuthasak Supasorn.

Ali privlačnost ove ideje zavisi o karantenskim propisima koji će biti na snazi: ako Australci ipak trebaju proći kroz dvosedmični karantin po povratku s odmora u Tajlandu, onda možda neće biti pretjerano željni boravka na otoku.

Istovremeno, zemlje koje inače privlače brojne strane studente možda će ublažiti propise kako bi im omogućili dolazak. To uključuje i Novi Zeland koji razmatra mogućnost povratka stranih studenata ako prođu kroz dvosedmični karantin, prenosi Radio New Zealand. (Index.hr)