BEOGRAD – Vlada Srbije je usvojila Predlog zakona o budžetu za 2015. godinu kojim se prvi put u poslednjih nekoliko godina, zasigurno od 2006, predviđa ušteda od 65 milijardi dinara na nivou države.

Očekuje se da će u narednih dan-dva Predlog budžeta za narednu godinu biti dostavljen Skupštini Srbije na usvajanje.

Planirani prihodi ovim budžetom su 924,4 milijarde dinara i viši su za 27 milijardi, a rashod je 1.083 milijarde i niži je za 27 milijardi, saopštio je ministar finansija Dušan Vujović istakavši da je budžet za narednu godinu "istorijski".

Vujović je na vanrednoj konferenciji za novinare nakon sednice Vlade Srbije rekao da je planirani deficit 158,6 milijardi i uporediv sa budžetskim deficitom iskazanim na početku godine i rebalansom na kraju godinu.

On je podsetio da je na početku godine deficit iznosio 163,8 milijardi a u rebalansu 213 miljiardi dinara.

Vujović je rekao i da je ovaj budžet dobio podršku MMF-a.

"Ovaj budžet je i prvi ključni korak koji je dobio podršku MMF a koji će razmatrati Savet direktora tog fonda", rekao je ministar i dodao da se sa MMF osim o centralnom budžetu razgovara i o budžetima lokalnih samouprava, puteva i koridora….

Štedeće se, kaže, na subvencijama, posebno na onim koje nisu dale očekivane rezultate, ali ne i u domenu socijalne zaštite.

Predlog budžeta predstavlja i punu transparentnost svih transakcija, kaže ministar i kao važno ističe da su sve stavke iskazane prema međunarodnim tehnologijama.

Ozbiljniji pozitivan rast se očekuje u 2016. i 2017. godini i dodaje da prilikom izrade budžeta nije uzeto u obzir niz investicionih rpojekata koji će biti realizovani početkom naredne godine.

Ministar je najavio da u narednoj godini neće biti povećanja poreza, ali da će se prihod od poreza nastojati povećati boljom naplatom.

Za sprovođenje planiranog budžeta potrebna je ozbiljna povećenost i disciplina, kao i da se držimo zadatih okvira, a glavni zadatak je da se sprovedu uštede i tako podigne delotvornost sredstva koja trošimo, poručila je danas ministarka državne uprave i lokalne samouprave Kori Udovički.

"Usvajanje ovog zakona, odnosno paketa zakona je prvi korak, a drugi korak koji preduzimamo je da zaista pokažemo građanima i srpskim investitorima i međunarodnoj zajednici našu odlučnost da stvorimo jedan privredni ambijent koji će Srbiji da omogući održiv i dugotrajan privredni rast", rekla je Udovički.

To može da se desi samo ako stvaramo stabilnost i poverenje u to da će i dinar da bude čvrsta valuta, da će da bude održiv, kao i da se omgući da investitori sa ozbiljnim sredstvima mogu da ih stabilno ulože u Srbiji.

Važan korak, nakon parafiranja dogovora sa MMF-om je da se ovaj budžet zaista i sprovede.

Ministar privrede Željko Sertić je izjavio da su u budžetu tog ministarstva za 2015. godinu, koje će raspolagati sa nešto manje od 20 milijardi dinara, najveće uštede napravljene u delu diskrecionih rashoda i smanjivanjem subvencija, a najmanje na investicijama.

On je naveo da će to ministarstvo imati na raspolaganju 500 miliona dinara za podršku preduzećima u restrukturiranju i procesu privatizacije, zatim za podršku investicija tzv. projekte SIEPA 6,5 milijardi dinara, od čega je deo namenjen novim poslovima, a deo je za stare obaveze prema investitorima.

"Potpuno će imati jedanak status domaće i strane investicije", poručio je ministar i dodao da će vlada imati na raspolaganju i 3,8 milijardi dinara za pomoć različitim kompanijama na šta se obavezala, kao što su PKC, Er Srbija, Tigar i druge.

Ukazao je da javna preduzeća moraju da prate sve instrukrukcije vlade i naprave ozbiljne uštede u nepotrebnim rashodima, a najmanje će se štedeti u investijama koje su generatori razvoja.

Prema njegovim rečima, vlada ima za cilj privlačenje investicija, sređivanje polsovnog ambijenta i podršku sektoru MSP, koji obuhvata 99 odsto preduzeća.

On je istakao da će svi infrastrukturni projekti koji su započeti biti i realizovani.

Ministar energetike Aleksandar Antić je rekao da je ovaj budžet odgovoran prema Srbiji i vremenu koje je pred nama jer saddrži ozbiljne uštede, ali i realno povećanje prihoda na osnovu sagledavanja svih ekonomskih procesa koji su u toku, rekao je Antić.

Napomenuo je da se vode razgovori o tome da hemijska industrija u Srbiji dobije dodatne količine povoljnijeg gasa, što će biti biti značajno za proizvodnju te industrije i što može pozitivno da se odrazi na celokupnu privredu u 2015.

On je naveo da je u zavšsnoj fazi i izgradnja nove topionice bakra u Boru, što će tek dati nove rezultate u sledećoj godini.

Imamo i ozbiljan plan investicija u sektoru energetike i rudarstva koji je ohrabrujući i koji može pozitivno da utiče na razvoj zemlje, istakao je Antić i naveo da je u planu velika investicija u izgradnju nove termoelektrane B3 u Kostolcu, ukoliko se uspešno završe pregovori između Ministarstva finansija i kineske Eksim banke i ako, tokom predstojećeg samita sa Kinom, bude potpisan ugovor za taj projekat.

Poseban segment budžeta, kako je rekao, je "ozbiljno zavođenje rede u javnom sektoru odnosno u javnim preduzećima", kazao je Antić i istakao da je budžet za 2015. godinu, prvi put donet bez garancija za dodatno zaduženje Srbijagasa.

Milićević: Srbija ide ka ekonomskoj stabilnosti

Zamenik šefa poslaničke grupe SPS Đorđe Milićević izjavio je danas da budžet za 2015. mora biti "oštriji“ u odnosu na rebalans, i sa većim uštedama, kako bi manje posla bilo u 2016. i 2017.godini.

„Kroz uštede, kroz racionalniju potrošnju, kroz podsticaj proizvodnje, ali i investicija, Srbija ide ka ekonomskoj stabilnosti i ka finansijskoj konsolidaciji. Naravno, važan je i dogovor sa MMF jer će to biti potvrda da konrektno radimo nešto što je dobro i u interesu građana“, rekao je Milićević novinarima u parlamentu.

Na pitanje zašto budžet „kasni“, Miićević je odgovorio da nije reč o „kašnjenju“ već o tome da je Srbija dovedena do teške i ozbiljne situacije i da Vlada Srbije shodno situaciji u kojoj se nalazi zemlja želi da zadrži pre svega jedan ogovoran i ozbiljan pristup.

"Ne želi da preduzima nekakve ishitrene poteze već da realno sagleda situaciju, da realno sagleda ono što jesu aktuelni problemi i da da jedan odgovor koji će biti realan, ostvarljiv i koji će biti u interesu građana“, naveo je poslanik SPS.

O pojedinačnim stavkama iz budžeta govoriće se kada on dođe u proceduru, rekao je Milićević i dodao da je ubeđen da će budžet imati jasno definisane ciljeve koji će biti „realni i ostvarljivi“.

Đurišić: Malo vremena za set privrednih zakona i budžet

Šef poslaničke grupe SDS Marko Đurišić izjavio je danas da se Vlada Srbije ponaša neodgovorno, jer u zakonskom roku nije dostavila predlog bužeta, a od poslanika očekuje da za nedelju dana završe raspavu i glasaju ne samo o tim zakonskim rešenjima, nego i o setu privrednih zakona koji su već na dnevnom redu.

Đurišić je podsetio da se na taj način krši Zakon o budžetskom sistemu, prema kome je budžet trebalo da bude na dnevnom redu parlamenta do 1. novembra, a usvojen 15. decembra.

Prema njegovim rečima, Predlog zakona o budžetu trebalo je da se dostavi Skupštini u maju, kada ga je pripremila Narodna banka Srbije.

Đurišić je ocenio da poslanici neće imati dovoljno vremena da se upoznaju sa predlogom budžeta i samim tim “neće moći na adekvatan način da diskutuju i probaju amandmanima da ga poboljšaju”.

“Drago mi je da guvernerka ima razumevanje za sve, ali mi je žao što nema razumevanje za parlament”, ocenio je Đurišić.

Komentarišući rast kursa, Đurišić je kritikovao rad NBS za koju je naveo da je “potrošila rekordan iznos za odbranu kursa – vise od 1,66 milijardi evra”.

“Građani imaju razloga da budu zabrinuti, jer im se odlukama vlade smanjuju plate i penzije, dok sa druge strane kurs nastavlja da raste”, zaključio je Đurišić. (Agencije)