BANJALUKA – Banjalučko preduzeće “Čajavec – Alatnica”, jedno od rijetkih preživjelih iz socijalističkog giganta “Čajavec Holding”, otpušta radnike i gasi postojeću djelatnost, godinu dana nakon što ga je preuzela beogradska trgovačka firma “N sport”.

Takvu odluku donio je Upravni odbor “Alatnice” predlažući promjenu djelatnosti na sjednici Skupštine akcionara, koja će biti održana 16. decembra, čime je potvrđeno ranije pisanje “Nezavisnih”, koje su tada negirali predstavnici “N sporta”.

Vlasnici “Alatnice”, koji su prije godinu dana tvrdili da će od tog preduzeća napraviti lidera u proizvodnji specijalnih alata, ne samo u BiH već i u regionu, sadašnje suprotne poteze obrazlažu udarom svjetske ekonomske krize na metaloprerađivački sektor i naslijeđenim problemima. Među tim preprekama navode zastarjelu opremu, neodgovarajuću strukturu zaposlenih i gubitak nekadašnjih tržišta.

Jovan Karanović, bivši direktor preduzeća, uvjeren je, pak, da “N sport” nikada nije ni imao namjeru da sačuva djelatnost “Alatnice”, već da njenu proizvodnu halu najvjerovatnije pretvori u magacin sportske opreme budući da su regionalni zastupnik “Pume”.

“Oni uopšte nisu tražili nove kupce proizvoda niti su, dok sam bio tamo, uložili ijedan fening u preduzeće. Na sve načine su gledali kako da što bezbolnije ugase djelatnost i kada sam to vidio, podnio sam ostavku te sam krajem 2008. razriješen dužnosti direktora”, kaže Karanović.

Momir Božić, direktor banjalučke podružnice “N sporta” i predsjednik Upravnog odbora “Alatnice”, juče nije našao vremena za razgovor, ali je u informaciji za akcionare naveo da preduzeće nije osposobljeno za nastup na svjetskom tržištu. Poslovanje s ranijim kupcima s prostora bivše Jugoslavije tokom prošle i ove godine, kako dodaje, bilo je krajnje neuspješno i upitno, jer “Alatnica”, tvrdi, nije mogla ni tehnološki niti cjenovno da konkuriše drugim proizvođačima.

“Pokušaji Društva da svoje usluge prilagodi kupcima s prostora RS takođe su imali krajnje negativan efekat”, ističe Božić u informaciji.

Posljedica toga je, navodi, gubitak u prvom polugodištu 2009. i postojanje samo jednog ugovorenog posla, bez izgleda i najava za nove poslove.

Obrad Belenzada, predsjednik Sindikata metalaca i rudara RS, kazao je da svjetska ekonomska kriza poslodavcima obično služi kao izgovor za ostvarivanje ranije zacrtanih planova.

“Zašto djelatnost ‘Čajavec – Alatnice’ nije mogla opstati ako su krizu preživjela sva ostala preduzeća iz metalske industrije u RS. Niko od njih nije donio odluku o promjeni djelatnost, uz izuzetak Industrije alata Trebinje, koja je proširila djelatnost”, istakao je Belenzada.

Otpremnine od prodaje mašina

U informaciji Upravnog odbora “Čajavec – Alatnice” navodi se da su radnici preduzeća nakon odbijanja da prihvate novi ugovor o radu proglašeni tehnološkim viškom i da im je isplaćena zakonom propisana otpremnina.

Radnicima je, kako se dodaje, omogućeno korištenje zakonom određenog otkaznog roka, koji za većinu njih traje do početka 2010. godine. Kako bi izmirili obaveze prema radnicima, Upravni odbor “Alatnice” donio je odluku da proda sredstva preduzeća koja više nisu u funkciji obavljanja djelatnosti. U “Alatnici” je prošle godine radilo oko tridesetak radnika.

Izvor Nezavisne novine