PARIZ – Cijene hrane u najbogatijim zemljama svijeta rasle su u februaru po najsporijoj stopi od perioda prije početka sukoba u Ukrajinu, saopštila je Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

OECD navodi da je rast cijena hrane usporen već 15 mjeseci zaredom u 38 zemalja članica te organizacije, a u februaru se spustila na 5,3 odsto sa januarskih 6,3 odsto, prenosi Gardijan.

Ukupna mjera inflacije, indeks potrošačkih cijena, bio je stabilan sa 5,7 odsto, uprkos padu u tri četvrtine zemalja članica, saopštio je OECD.

U saopštenju se navodi da je najveći mjesečni pad zabilježen u Poljskoj i Švedskoj, dok je inflacija bila ispod dva odsto u sedam zemalja OECD-a, a u Kostariki je ostala negativna. OECD navodi da je Turska bila u grupi zemalja koje su pretrpjele brzi rast inflacije hrane, što je uglavnom povezano s padom tamošnje lire i dovelo do povećanja cijena robe iz uvoza. Pad vrijednosti turske valute značio je i nagli rast cijena energije u toj zemlji, a taj problem pogodio i najnoviju članicu OECD-a – Kolumbiju.

Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj ima 38 članica, među kojima su i SAD, Velika Britanija, većina velikih evropskih zemalja, kao i Meksiko, Čile i Izrael. U Velikoj Britaniji, cijene hrane i bezalkoholnih pića bile su nešto ispod prosjeka OECD-a i porasle su za pet odsto tokom godine do februara, navodi ekonomska organizacija.