ATINA – Nepostizanje sporazuma s Grčkom značilo bi „početak kraja“ evrozone, izjavio je grčki premijer Aleksis Cipras.

„Mislim da je to očigledno. To bi značilo početak kraja zone evra“, rekao je Cipras u intervjuu za Korijere dela sera.

Grčki premijer ocijenio je da bi neuspjeh u Grčkoj neizbježno doveo do toga da finansijska tržišta pronalaze novu slabu kariku evrozone.

„Ako Grčka bankrotira, tržišta će odmah krenuti u potragu za drugim (plijenom)“, rekao je Cipras, misleći na Španiju ili na Italiju.

„Ako evropski lideri ne mogu da riješe problem kao što je problem Grčke, koja čini dva odsto njene ekonomije, kakva će reakcija tržišta biti u slučaju zemalja koje će se suočiti s mnogo većim problemima, poput Španije ili Italije koja ima javni dug od 2.000 milijardi evra“, upitao se Cipras.

Premijer je takođe izrazio uvjerenje da je sporazum Grčke i njenih međunarodnih povjerilaca „vrlo blizu“.

„Najvažnije je postići sporazum kako bi Grčka, s konkurentnom privredom, povratila svoje mjesto na tržištu“, rekao je Cipras.

Povodom prijedloga EU i MMF-a u vezi s Grčkom, Cipras je rekao da je nezamislivo da se od vlade u Atini traži da, poslije pet godina štednje, smanji najniže penzije i naknade za najsiromašnije građane.

Cipras je plan kreditora za reforme koje bi trebalo da usvoji grčki parlament i prošle nedjelje ocijenio „apsurdnim“.

Grčka je, kako je danas saopšteno iz evropskih izvora, podnijela kontraprijedlog sporazuma s kreditorima.

Atina je za 30. jun odložila isplatu rate kredita od 1,6 milijardi evra MMF-u. Uslov za isplatu je da Atina od svojih povjerilaca dobije posljednju tranšu kreditne pomoći od 7,2 milijarde evra. Beta

EU: Prijedlog Atine nije dovoljan za dogovor

Novi prijedog o reformama koji su grčke vlasti dostavile institucijama koje predstavljaju kreditore nije dovoljan da se postigne dogovor o uplati novih sredstava toj zemlji, rekli su zvaničnici EU.

„Ono što je dostavljeno nije dovoljno da bi proces krenuo naprijed“, rekao je jedan zvaničnik Rojtersu.

Drugi zvaničnik rekao je da prijedlog „nije dovoljan i nije prihvatljiv za države članice“.

Glavni portparol Evropske komisije Margaritas Šinas izjavio je da ovo tijelo proučava prijedloge iz Atine i naglasio da ostale članice „ne govore u ime“ Komisije.

On je rekao da se prijedlozi proučavaju „veoma pažljivo“, ali je odbio da predstavi bilo kakve detalje.

Grčki premijer Aleksis Cipras rekao je ranije da bi Atina mogla da postigne sporazum sa međunarodnim povjeriocima ako oni odustanu od pojedinih zahtjeva, uključujući smanjenje penzija.

Grčka pokušava da postigne dogovor sa svojim kreditorima o uplati tranše od 7,2 milijardi dolara pomoći, da bi izbjegla bankrot. (Agencije)