BANJALUKA – U BiH se u dosadašnjem dijelu 2011. bilježi trend smanjenja priliva direktnih stranih investicija u odnosu na prošlu godinu, koji će se nastaviti ukoliko se ubrzo ne poboljša politički i poslovni ambijent.

Ukazano je to na prezentaciji "Bijele knjige 2010/2011", publikacije u kojoj su pobrojani ključni problemi stranih investitora u BiH, koju je u Banjaluci predstavio Savjet stranih investitora (SSI) BiH.

Predrag Zgonjanin, član Savjeta i direktor banjalučke fabrike papirne konfekcije "Celex" u većinskom vlasništvu slovačkog koncerna SHP, kazao je da je u 2011. evidentirano smanjenje stranih ulaganja u BiH za 45 odsto.

"Vjerovatno je taj negativan trend produkt više faktora koji se moraju precizirati kako bi se radilo na njihovom poboljšanju. U svakom slučaju, klima za strane investitore u BiH u ovom trenutku ne odgovara željama stranih investitora", istakao je Zgonjanin.

BiH je 2007. godine imala rekordni nivo investicija od oko 1,6 milijardi evra, ponajviše zahvaljujući privatizaciji "Telekoma Srpske", da bi 2008. godine priliv pao na 701 milion evra, godinu dana kasnije se spustio na 452 miliona evra, dok je lani iznosio svega 358 miliona evra.

Član Upravnog odbora SSI Sead Miljković kazao je da strane investicije pored pravnog okruženja zahtijevaju i stabilan politički ambijent koji je poljuljan neformiranjem vlasti na državnom nivou. Silazne tendencije, kako ukazuje, izražene su kroz smanjenje kreditnog rejtinga BiH od strane bonitetske agencije "Moody's" sa "B plus sa stabilnim izgledom" na "B2 sa negativnim izgledom".

"Ukoliko se pod hitno ne formira vlada na državnom nivou, to će imati dalekosežne posljedice po BiH. Negativna globalna ekonomska situacija u kombinaciji sa negativnom političkom situacijom i te kako utiče na dotok stranih investicija koje smatramo izuzetno bitnim za ekonomski boljitak BiH", naglasio je Miljković.

Uprkos izraženom padu stranih investicija od 2007. godine naovamo, Stevan Dimitrijević, član UO SSI iz advokatske kancelarije "Karanović & Nikolić", kaže da su domaće vlasti dosta uradile u proteklom periodu na unapređenju investicione klime.

"Pomaka ima u oblastima zemljišnih knjiga, građevinskim dozvolama, dobijanju radnih i boravišnih dozvola. Na sastanku sa zvaničnicima čuli smo da su neki od zaključaka iz ‘Bijele knjige’ već ispravljeni ili su u procesu usvajanja", kazao je Dimitrijević.

On je podsjetio da SSI okuplja strane kompanije koje su u BiH do sada uložile oko četiri milijarde evra i zapošljavaju 12.000 bh. radnika.

Željka Cvijanović, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, domaćin skupa u Banjaluci, kazala je da je "Bijela knjiga" važan dokument koji predstavlja osnovu za poboljšanje postojećih zakonskih rješenja koje je Vlada RS u saradnji s entitetskom Privrednom komorom već detektovala.

"Izradili smo akcioni plan na poboljšanju zakonskih rješenja koja su veoma bitna za registraciju, poslovanje i funkcionisanje privrednog sektora. Pored toga, definisali smo određene konkretne mjere, što bi sve zajedno trebalo da rezultira boljim stvarima", napomenula je ona.

Među legislativom u RS, koja je predmet promjene, navela je zakone o izvršnom postupku, privrednim društvima i tržištu o hartija od vrijednosti.

Izvor Agencije