VIŠEGRAD – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je Hidroelektrana Višegrad jedan od najboljih objekata u sistemu preduzeća „Elektroprivreda Republike Srpske“ /ERS/ i daje veliki doprinos stabilnosti energetskog sektora Srpske.

Đokić je rekao da Hidroelektrana Višegrad kontinuirano realizuje proizvodno- finansijske planove.

Nakon razgovora sa direktorom Hidroelektrane Miletom Lakićem, Đokić je rekao da je na sastanku bilo riječi o zaštiti objekata, jačanju pogonske spremnosti u pogledu ulaganja u postrojenja i objekte kako bi mogli da obezbjede nesmetan rad u budućnosti.

„U toku je priprema za određenu investiciju koja je ranije započeta, a koja bi trebalo dati sigurnost za nesmetan rad ovog proizvodnog objekta“, rekao je Đokić.

On je istakao da je cilj Vlade Srpske da ERS u narednom periodu bude nosilac velikih energetskih projekata po kojima bi Republika Srpska mogla da se izdvoji i kojima bi mogla da se ponosi.

Đokić kaže da je u narednom periodu potrebno odlučnije i energičnije raditi na stvaranju klime da ERS putem svojih zavisnih preduzeća bude nosilac izgradnje novih, većih energetskih objekata i da se na taj način dobiju nove količine energije.

„Kada govorimo o proizvođačima, moramo naći način da u okviru cijelog sistema ERS-a budemo maksimalno solidarni i da zakonska rješenja obezbjede stabilnost i funkcionalnost sistema, imajući u vidu da nije isto proizvoditi energiju u termoelektranama, gdje su troškovi znatno veći, u odnosu na hidroelektrane gdje su manji“, rekao je Đokić.

On je napomenuo da se svi troškovi onih koji proizvode energiju moraju uvažiti na realan način i obezbijediti da svako preduzeće može nesmetano da radi, a da ERS ima dobar finansijski rezultat.

Direktor Hidroelektrane Višegrad Mile Lakić rekao je da je na sastanku bilo riječi o prošlim i budućim investicijama koje se odnose na pogonsku spremnost postrojenja, kao i o mogućim investicijama na rijeci Drini.

„Aktuelni problem u Hidroelektrani Višegrad je cijena električne energije. Ova hidroelektrana ne proizvodi najjeftiniju električnu energiju, već ima najnižu cijenu električne energije ne samo u Republici Srpskoj, nego i šire“, rekao je Lakić.

On je istakao da je neophodno pokrenuti novi tarifni postupak, te izrazio očekivanje da će Regulatorna komisija uvažiti zahtjeve proizvodnih preduzeća, posebno Hidroelektrane Višegrad, koja je u najtežoj situaciji sa aspekta zakonskih obaveza koje ima po osnovu prirodnih resursa u funkciji Fonda solidarnosti.

„U narednom periodu taj problem mora biti riješen. Spremni smo da zajedno sa cijelim sistemom ERS-a donesemo najpovoljniju odluku“, rekao je Lakić i dodao da će povećanje cijene električne energije biti u funkciji razvoja ERS-a.

On je dodao da je Hidroelektrana Višegrad ove godine proizvela najviše električne energije u odnosu na ostale tri hidroelektrane, pa čak i od Hidroelektrana na Trebišnjici.

Ministar Đokić je tokom posjete opštini Višegrad izjavio da je potrebno pronaći nove partnere koji bi investirali u prehrambeno-prerađivačku industriju i turizam, što bi obezbijedilo kvalitetan prihod ovoj lokalnoj zajednici.

On se tokom posjete informisao o privrednim kapacitetima i postojećim privrednim subjektima na području te opštine, koju je potrebno podržati tako da se maksimalno razvijaju sve djelatnosti koje predstavljaju komparativnu prednost ovog područja.

„Riječ je o prerađivačkoj industriji u sektoru prehrambeno-prerađivačke industrije, agrarnoj privredi u cjelini, odnosno razvoju novih vidova prozvodnje u tom sektoru, te razvoju turizma na ovom području. To je vrlo značajna aktivnost koja može donijeti kvalitetan prihod opštini Višegrad“, istakao je Đokić.

On je naveo da se na sastanku sa opštinskim rukovodstvom govorilo o sektoru energetike i obrazovanja, kao i o podršci aktivnostima u obrazovnom procesu jer će „Hidroelektrani“ /HE/ u budućnosti biti potrebni zaposleni i sa srednjim i sa visokoškolskim obrazovanjem.

Đokić je podsjetio na neriješeno pitanje naknada za 2.800.000 metara kvadratnih zemljišta, potopljenog prilikom izgradnje HE Bajina Bašta, koje pripada opštini Višegrad, i napomenuo da je isplata naknada obaveza Vlade Srbije.

„Na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i Srpske inicirao sam donošenje zaključka o potopljenom zemljištu, koji je usvojen. Planirano je i da uspostavimo novi energetski komitet koji će činiti relevantni predstavnici Srbije i Republike Srpske, a baviće se energetskom politikom, razvojem energetike i zajedničkim djelovanjem u regionu, a posebno Srpske i Srbije. Takođe, obrazovaćemo stručno tijelo koje će se baviti naknadama i očekujemo da do kraja 2015. godine to pitanje bude riješeno“, rekao je Đokić.

On je naglasio da se teško može riješiti pitanje starog duga za potopljeno zemljište koji sada iznosi 92 miliona KM.

„Želimo da Srbija počne plaćati naknadu od ove godine, a pitanje starog duga ćemo riješavati na drugi način“, rekao je Đokić i dodao da će se potruditi da ovo dovede do kraja zajedno sa predstavnicima u Vladi Republike Srpske i Srbije.

Načelnik opštine Slaviša Mišković rekao je novinarima da je sa Đokićem razgovarao o ekonomsko-socijalnoj situaciji, a da je posebno akcenat stavljen na buduće pravce ekonomskog razvoja, sa aspekta energetike, drvne industrije i prerade u oblasti poljoprivrede. (Agencije)