BANJALUKA – Rušenje administrativnih barijera s ciljem olakšavanja života privrede trenutno je veoma važno, jer bi oni u konačnici trebalo da rezultiraju pojednostavljenjem funkcionisanja privrede i povećanjem njene efikasnosti.

Rekao je to Borko Đurić, predsjednik Privredne komore RS, nakon tematske sjednice Vlade RS o projektu "Stop administrativnim barijerama", kojeg s ciljem stvaranja boljeg poslovnog ambijenta sprovode zajedno s Vladom i Unijom udruženja poslodavaca RS.

On je istakao da davanja za doprinose, koja su propisana Ekonomskom politikom za ovu godinu, od privrednika iziskuju dodatno izdvajanje jedne bruto plate na godišnjem nivou po radniku, zbog čega je ukidanje barijera u ovom privrednom trenutku još bitnije.

"RS ima dosta dobrih propisa koji se loše primjenjuju u praksi. Predložio sam uvođenje kaznenih odredaba za one koji prouzrokuju štetu i gubljenje vremena i komplikuju procedura za privrednike", rekao je Đurić.

Prema njegovim riječima, "giljotina propisa" je dala dosta efekata, dok neke aktivnosti koje su ostale započete nisu dovršene, te da ne treba očekivati da se nešto spektakularno dogodi "preko noći".

Aleksandar Džombić, predsjednik Vlade RS, rekao je da projekat "Stop administrativnim barijerama" ima višestruk značaj za stvaranje boljeg poslovnog ambijenta i uslova za privređivanje, pojednostavljenje tehnologije rada javne uprave i time smanjivanja javne potrošnje. Istakao je da će to omogućiti i smanjenje kriminala i korupcije.

"U okviru ovog projekta sva ministarstva treba da revidiraju svoje akcione planove i ubrzaju aktivnosti na njegovom sprovođenju", rekao je Džombić.

Premijer RS je istakao da postoji problem likvidnosti velikog broja privrednih subjekata u RS koji je posebno izražen od početka krize 2008. godine.

"Mi smo privredi pomagali povećavajući iznose novca koji su se mogli dobiti za obrtna sredstva i omogućavanjem da se obveznicama za ratnu materijalnu i nematerijalnu štetu izmire stari porezi", rekao je Džombić.

U RS, prema njegovim riječima, postoje privredni subjekti koji nisu sposobni da izmire svoje obaveze i dodao da će Vlada RS dodatnim mjerama učiniti sve da im omogući da postanu likvidni i ispune svoje obaveze.

"Ipak, činjenica je da neki do njih ni tada neće uspjeti, jer su hronično nekonkurentni, a čiji su problemi pod uticajem krize samo pojačani", rekao je Džombić.

Izvor Agencije