UGLJEVIK – Premijer Republike Srpske Milorad Dodik ocijenio je da se elektroenergetski sistem mora održati stabilnim, ističući da minimalno povećanje cijene koštanja električne energije nije dramatično.

“Ovo što činimo zajedno sa `Elektroprivredom RS` (ERS) i Regulatornom komisijom je minimalno povećanje koje treba da održi dugoročnost ovog sistema”, rekao je Dodik danas u Ugljeviku, komentarišući zahtjev ERS za poskupljenjem električne energije.

Dodik kaže da poskupljenje struje nije dramatično, “jer po prosječnom domaćinstvu iznosi oko tri KM”.

Anto Gajić, direktor Rudnika i termoelektrane Ugljevik, rekao je da je “proizvođačka cijena 8,2 feninga”, dok u sistem RiTE daje 7,3 feninga.

“Veoma je teško održati ovaj sistem ukoliko ne budemo štedjeli i podizali cijenu struje”, rekao je Gajić i dodao da je RiTE ove godine procijenio kapital na dodatnih četiri miliona KM, te da to nečim mora pokriti.

Prema njegovim riječima, bez inicijative o povećanju cijene, sistem se ne može održavati.

Direktor “Elektroprivrede RS” Branislava Milekić kaže da će odluku o poskupljenju donijeti Regulatorna komisija za električnu energiju, te da se očekuje da bi to moglo biti početkom naredne godine.

Ona tvrdi da je zahtjev za poskupljenje struje predstavlja “samo rezultat procjene vrijednosti osnovnih sredstava, odnosno imovine, što je obaveza prema međunarodnim računovodstvenim standardima”.

“Procjena je izvršena sa 31. decembrom 2008. godine i rezultat je pokazao da su naša sredstva potcijenjena. Na osnovu toga mi smo morali da izvršimo uknjižavanje sa 1. januarom 2009. godine procijenjene vrijednosti i za cijelu 2009. godinu da obračunamo amortizaciju po uvećnoj vrijednosti osnovnih sredstava koja je uvećana za više od 220 miliona KM, što predstavlja značajan dodatni trošak za elektroenergetski sektor”, rekla je Milekićeva.

Ona je istakla da se i bez ove cijene, koja je dodatna cijena amortizacije, i bez ovog troška, rashodi “Elektroprivrede RS” po kilovat času elektične energije smanjuju iz 2007. na 2008. godinu, a isto tako za prvih šest mjeseci 2009. godine.

“Imamo manje rashoda, ne računajući ove efekte amortizacije, ne računajući 2008. godinu, što je rezultat prije svega racionalnog poslovanja u elektoenergetskom sektoru i u `Elektoprivredi RS`”, rekla je Milekićeva.

Ona je naglasila da zahtjev za povećanje cijene ne predstavlja “neku značajnu stavku”.

“U sindikalnoj potrošačkoj korpi elektična energija je učestvovala sa 2,42 odsto, a u cijeni industrijskih proizvoda učešće je tri odsto. Zahtijevano povećanje od 6,4 odsto ne može izazvati lančano povećanje cijena drugih proizvoda, bilo industrijskih ili nekih drugih”, rekla je Milekićeva.

Izvor Agencije