BANJALUKA – U RS u narednom periodu potrebno je pojačati mjere i aktivnosti kontrolnih organa u okviru postojećih zakonskih mogućnosti, da bi se izvršio pritisak na nesavjesne poslodavce da redovno isplaćuju radnicima zarađene plate i uplaćuju doprinose, saglasili su se ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić i predstavnici Saveza sindikata RS.

Nakon sastanka sa predstavnicima Saveza sindikata RS u Banjaluci, Đokić je na konferenciji za novinare rekao da je u situaciji globalne ekonomske i finansijske krize neophodno voditi dijalog između socijalnih partnera i države.

"Imamo situaciju da neki poslodavci u RS na kraju godine iskazuju poslovni rezultat sa dobiti od nekoliko hiljada maraka, a odmah poslije toga kupuju skupe nekretnine, a da pri tom u njihovim preduzećima žive radnici kojima ne daju plate i izbjegavaju uplatu doprinosa prema državi", istakao je Đokić.

Đokić je istakao da je na sastanku posebno ukazano na to da poslodavci koji neredovno izvršavaju obaveze prema radnicima i državi ne mogu koristiti sredstva podsticaja od Vlade RS za izvoz, nova zapošljavanja i u oblasti poljoprivredne proizvodnje.

On je rekao da Ministarstvo pravde RS treba da zauzme stav za eventualnu dopunu krivičnog zakonodavstva, a što će razmotriti i Vlada RS, kada je riječ o nesavjesnim poslodavcima koji djelimično ili potpuno ne isplaćuju zarađene plate radnicima.

"Trenutno u krivičnom zakonu imamo regulisano pitanje utaje poreza i doprinosa i treba detaljno razmotriti u kom obimu ovo može drugačije biti opisano kao krivično djelo nego što je to u postojećem zakonu regulisano", naglasio je Đokić.

On je dodao da je na sastanku informisao predstavnike granskih sindikata da za prvih šest mjeseci ove godine glavni ekonomski pokazatelji u RS ukazuju na stabilnost u radu i blage stope rasta.

Đokić je rekao da postoje procjene da u RS postoji oko 300 miliona KM po osnovu ne izmirenih obaveza za PIO RS, a riječ je o registrovanim obavezama od vremena postojanja RS.

"Realno se može naplatiti oko 100 miliona KM, jer je značajan dio privrednih subjekata koji su bili obavezni plaćati poreze i doprinose otišli su u stečaj, likvidaciju ili trenutno ne postoje", kaže Đokić.

Đokić je rekao da je RS osnovu socijalnog zbrinjavanja radnika ove godine isplatila 20 miliona KM, da bi izvršila obaveze prema radnicima, a odnosi se na period 2009, 2010 i dio tekuće godine.

On je napomenuo da na tenderima u RS mogu učestvovati samo poslodavci koji redovno izmiruju obaveze prema radnicima i Poreskoj upravi RS.

Đokić je naglasio da Ministarstvo nema saznanja da su nekome dijeljena sredstva podsticaja mimo zakonom utvrđenih normi.

Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da, u skladu sa Ustavom i zakonom RS, radnik koji radi treba da dobije zarađenu platu od poslodavca, te da mu se omogući ovjera zdravstvene knjižice i da ostvari pravo na penziju.

Mišićeva je iznijela podatak da se radnicima u RS trenutno duguje više od 800 miliona KM po osnovu godinama neisplaćenih plata, navodeći da više od 300 miliona KM nikada neće biti isplaćeno, jer su ta preduzeća otišla u stečaj i likvidaciju.

"Uloga RS je da sankcioniše svakoga ko ne primjenjuje donesene zakone", istakla je Mišićeva.

Mišićeva je rekla da je neophodno da se Ministarstvo rada prepozna u sferi rada, što trenutno nije slučaj jer je Ministarstvo opterećeno rješavanjem problemima penzionera, boraca, porodica poginulih i ratnih vojnih invalida u RS.

Ona je navela da Savez sindikata RS, iz podataka Poreske uprave RS, raspolaže podacima koja preduzeća ne izvršavaju zakonske obaveze prema radnicima i državi.

Predsjednica Saveza sindikata RS smatra da Srpska mora da vodi računa o natalitetu i da pitanje rađanja djece ne može biti isključivo briga poslodavaca kada je riječ o plaćanju porodiljskog odsustva, navodeći da za sada nema stvarnih statističkih pokazatelja o tome. 

Izvor Agencije