Dolaskom Liz Truss na mjesto premijerke Ujedinjenog Kraljevstva, tržišta dionica i obveznica izgubila su najmanje 500 milijardi dolara ukupne vrijednosti. Povjerenje ulagača osjetno je poljuljano zbog odluka premijerke o smanjenju poreza u budžetu.

Premijerka Truss je preuzela upravljačko mjesto u državi u vrijeme kada je britanska privreda već vodila bitku s recesijom, a potezi njene vlade u vezi s fiskalnom politikom dodatno su podgrijali zabrinutost oko inflacije i rasta zaduživanja, u vrijeme kada kamatne stope ubrzano rastu.

Uslijedila je lančana reakcija unakrsne rasprodaje imovine i izazvala snažan pad funte, što je pak potaknulo razgovor o hitnoj akciji Bank of Englanda (BOE).

“Zabrinutost zbog privrednih izgleda u Britaniji i smjera kojim se premijerka Truss i njezina administracija kreću dovela je do opšteg pada povjerenja” izjavila je Susannah Streeter, viša analitičarka u Hargreaves Lansdownu.

“Optimizam bi mogao vratiti samo zaokret u politici koji se odnosi na smanjenje potrošnje, ali se čini kako nije izgledno da će vlada promijeniti stav”, zaključila je.

Otkako je premijerka Truss 5. septembra potvrđena za čelo britanske Konzervativne stranke, indeks FTSE 350 izgubio je više od 300 milijardi dolara tržišne kapitalizacije.

Indeks FTSE 350 sastavljen je od dionica izvoznika unutar indeksa FTSE 100 i dionica britanskih kompanija unutar indeksa FTSE 250.

Prema podacima koje je Bloomberg prikupio, i indeks državnih obveznica Ujedinjenog Kraljevstva izgubio je više od 160 milijardi funti (oko 181 milijardi eura). Stopa desetogodišnjih državnih obveznica porasla je za više od jedan postotni bod i u odnosu na 2010. godinu, premašivši četiri posto.

“K vragu s prognozama inflacije, usredotočimo se na gospodarski rast. To je otprilike bilo jedino što je britanska vlada napravila. Prinosi na obveznice nastavit će rasti i poništiti veliki dio pozitivnog ekonomskog kretanja uslijed smanjenja poreza”, izjavila je u intervjuu Seema Shah, glavna strateginja u Principal Global Ivestorsu.

Bloombergov indeks za praćenje vrijednosnih papira pao je na najniži nivo od marta 2016 godine. Naime, investicijske obveznice denominirane u funtama izgubile su 29 milijardi dolara, što je prouzrokovalo njihov pad. Istraživanja su pokazala kako 90 posto britanskih kompanija ima udio u najrizičnijim obveznicama te je njihova tržišna vrijednost pala za 1,4 milijarde dolara.

Državne obveznice Ujedinjenog Kraljevstva u utorak su imale blagi oporavak, a funta se počela kretati prema svom najvećem rastu u posljednjih nekoliko mjeseci. Čini se kako će vlasnici obveznica prije posegnuti za rasprodajom druge imovine, odnosno vjerojatno će zadržati obveznice do dospijeća, prije nego se odluče za prodaju.

Kada je riječ o dionicama, upitno je hoće li se u ovoj godini nadmašiti rezultati indeksa FTSE 100, čemu su zaslužni izvoznici koji su dio ovog indeksa. Indeks Stoxx 600 zabilježio je 20-postotni pad, a FTSE 100 pad od oko 5 posto u ovoj godini, uz blagi opravak ovog mjeseca.

“Daleko od toga da je Ujedinjeno Kraljevstvo sigurno za investitore, trenutno više liči na divlji zapad”, izjavio je Danni Hewson, financijski analitičar AJ Belle. (Bloomberg Adria)