BANJALUKA – BiH, Srbija, Makedonija i Crna Gora izložene su visokom spoljnom riziku jer su jako povezane sa Grčkom i u velikoj mjeri zavise od doznaka iz inostranstva, navedeno je u posljednjoj statistici Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju.

Prema riječima glavnog ekonomiste Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju Indermita Gila, povezanost ovog područja sa Evropskom unijom znači da će se pad u EU odraziti i na ekonomije balkanskih zemalja.

– Uz to, s obzirom na veliku izloženost pojedinih zemalja regiona bankama iz Grčke i Italije, problemi sa kojima se one suočavaju mogli bi da imaju negativne posljedice i na tim tržištima – naglasio je Gil.

Gil je dodao da istočnije zemlje regiona bilježe bolje rezultate, dok sa približavanjem jugoistoku Evrope, odnosno Grčkoj i Italiji, performanse privreda slabe.

Prema statistici Svjetske banke za Evropu i centralnu Aziju, područje Balkana sa prosječnim privrednim rastom od tri odsto najslabije je kotirano u cijelom regionu.

Gil je izdvojio Srbiju i Crnu Goru kao dvije zemlje sa jako slabim rastom, a kao negativan primjer pomenuo je Srbiju i u kontekstu visoke nezaposlenosti koja je dostigla 22,2 odsto, pri čemu je u istu kategoriju sa Srbijom svrstao i BiH, Makedoniju i Crnu Goru.

BiH, koja bi ove godine trebalo da ostvari privredni rast od 2,2 odsto, biće ispred Srbije, čiji bi ovogodišnji privredni rast prema procjenama Svjetske banke trebalo da iznosi dva odsto i Hrvatske, koja će u 2011. godini imati rast manji od jedan odsto. Manji privredni rast od BiH će imati i Slovenija i Rumunija.

– Istočni dio regiona brže raste od zapadnog, a kako idete ka jugu, u Srbiju, Hrvatsku ili Sloveniju, vidite da svi imaju rast ispod tri odsto. Što ste bliže Grčkoj i Italiji, to je i nezaposlenost veća. U cijelom regionu nezaposlen je jedan od osam radnika, a na zapadnom Balkanu jedan od pet, a među mladima čak jedan od tri – istakao je Gil.

Fiskalni deficit

Indermit Gil je istakao da su fiskalni deficiti porasli u cijelom regionu i da trenutno prosjek iznosi 4,5 odsto, te da raste i javni dug.

– Iako zemlje regiona još nisu zadužene onoliko koliko je zapadna Evropa, javni dug u njima je ipak prilično visok s obzirom na to da MMF za zemlje u razvoju uglavnom primjenjuje limit duga od 40 odsto bruto domaćeg proizvoda – istakao je Gil.

Izvor Glas Srpske