DAVOS – Vodeći ekonomisti okupljeni na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu sukobili su se zbog predstojeće odluke Evropske centralne banke (ECB) da kupi državne obveznice, što je, prema ocjenama Njemačke, mjera bez presedana u borbi protiv deflacije.

Prema ocjenama bivšeg guvernera njemačke centralne banke (Bundesbanke), Aksela Vebera, Evropa je „protraćila“ trogodišnju šansu kako bi sprovela preko potrebne ekonomske reforme.

„Pravi problem je u tome što je ECB konstantno kupovala vrijeme za evropske političare kako bi riješili problem, ali oni to nisu učinili u proteklih nekoliko godina“, izjavio je Veber, izražavajući tako stav većine članova iz aktuelne njemačke vlade.

Evropa je, prema Veberovim riječima, propustila dobru priliku kako bi uradila neke preko potrebne stvari u daleko bezbrižnijem okruženju.

„Prema mom mišljenju, ECB ne smije ići predaleko, jer sa većim djelovanjem daje podsticaj vladama da rade manje“, istakao je Veber, koji je 2011. godine podnio ostavku zbog protivljenja programu otkupa obveznica.

ECB će sutra održati prvo zasjedanje u ovoj godini, a analitičari očekuju da će najaviti novi program otkupa državnih obveznica kako bi pokrenula usporeni rast u evrozoni.

Centralna banka je u više navrata „priskočila“ u pomoć evrozoni otkako je Grčka sa svojim dugom gotovo „rascjepila“ blok jedinstvene valute. Ipak, privredni rast evrozone je ostao slabašan, nezaposlenost je i dalje neuobičajeno visoka, a evrozona je u opasnosti od kontinuiranog pada cijena, što bi moglo primorati ECB na pokretanje dodatnih podsticajnih mjera, ocjenjuje Frans pres.

U izjavi francuskoj agenciji, bivši član Monetarnog komiteta centralne banke Engleske (BoE), Adam Posen, izjavio je da je prijetnja od deflacije prevelika kako bi bila ignorisana.

„Opasnost predstavljaju ljudi koji se protive programu kvantitativnog labavljenja, koji, po mom mišljenju, griješe i pokušavaju da taj program propadne“, izjavio je Posen, koji je nekada bio veliki pristalica programa kvantitativnog labavljenja u BoE.

Averzija Njemačke prema novom programu ECB-a pojavila se i u današnjoj izjavi bivšeg ekonomiste ECB-a, Jirgena Štarka, koji je rekao da su deflatorni strahovi u evrozoni preuveličani i iskorišćeni kao izgovor za pokretanje novih kontroverznih mjera, prenose agencije.

Više od 40 svjetskih državnika i 2.500 poslovnih i društvenih lidera učestvovaće u radu Svjetskog ekonomskog foruma u švajcarskom Davosu u naredna četiri dana, a ankete pokazuju da je poslovna elita manje optimistična u vezi sa rastom svjetske ekonomije.

Na ovu ocjenu najviše je uticao pad cijene nafte, kao i snažan rast švajcarskog franka poslije odluke švajcarske centralne banke da više ne ograničava vrijednost domaće valute prema evru.

Anketa agencije „Prajsvoterhaus korpses“ među 1.300 poslovnih lidera pokazala je da globalni ekonomski rast u 2015. godini očekuje 37 odsto izvršnih zvaničnika. Prošle godine taj procenat bio je na nivou od 44 odsto.

Među učesnicima debata su direktor Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard, predsjednik Svjetske banke Džim Jong Kim, japanski premijer Šinzo Abe i direktor „Gugla“ Erik Šmit.

Predstavnici nekoliko hiljada manjih preduzeća, aktivisti za socijalnu pravdu i grupe koje se bore protiv klimatskih promjena iskoristiće skup u Davosu za razgovore sa svjetskom poslovnom i političkom elitom.

Učesnici skupa sutra će pažljivo pratiti sastanak uprave Evropske centralne banke, od koje se očekuje da će objaviti mjere protiv deflacije u evrozoni.

Diskusije o ekonomiji vodiće se i u iščekivanju izbora u Grčkoj u nedjelju, 25. januara, na kojima se očekuje odličan rezultat radikalne ljevičarske stranke Sirize.

Svjetski ekonomski forum u Davosu odvija se uz jake mjere obezbjeđenja, a švajcarskim službama pomaže i vojska susjedne Austrije sa oko 20 aviona i helikoptera te 1.000 vojnika. (Agencije)