BANjALUKA – Nelikvidnost, ogromna dugovanja, pad potražnje, samo su neki od problema sa kojima su se privrednici u Srpskoj susretali prošle godine, a očekivanja u ovoj godini nisu ništa optimističnija jer, kako kažu, drugi talas krize tek dolazi.

Direktor banjalučkog preduzeća "Celex" Predrag Zgonjanin kaže da je zbog rasta svjetskih cijena celuloze, poskupljenja mazuta, te zbog povećanja stopa poreza i doprinosa "Celex" 2011. godinu završio da minusom od milion maraka.

– Cijena celuloze skoro 18 mjeseci se nalazila na maksimumu. Prošle godine nismo mogli da isplatimo bonuse menadžerima, kao ni 13. platu, što je ranijih godina bio običaj. Jedino ćemo uspjeti da povećamo radnicima platu za nivo inflacije koju smo imali kako ne bismo rušili njihovu kupovnu moć – naglasio je Zgonjanin.

On je istakao da će se drugi talas krize tek ove godine osjetiti.

– Dugovi privrede povećani su za više od milijardu maraka u odnosu na 2010. godinu i ne očekujem ništa bolje. Naprotiv, mislim da će ova godina biti daleko teža nego prošla – naglasio je Zgonjanin.

Direktor i vlasnik preduzeća "Spektar Drink" iz Bijeljine Đorđe Slavinjak kaže da je prošla godina bila teška zbog situacije u svijetu, ali da je za privrednike u Srpskoj dodatno otežana uvođenjem novih nameta.

– Uspjeli da sačuvamo pozitivno poslovanje u prošloj godini, ali to je bila najteža godina za nas u 20 godina postojanja. Ova godina će sasvim sigurno biti teška, prije svega zbog pada potrošnje i biće veoma teško zadržati pozitivno poslovanje – istakao je Slavinjak.

Direktor banjalučkog preduzeća "Vitaminka" Žarko Mikić kaže da je i za njih prošla godina bila dosta lošija u odnosu na prethodne i da su zbog problema sa naplatom morali da smanje i proizvodnju.

– Činjenica je da svi u realnom sektoru imaju mnogo problema, prije svega zbog smanjene potražnje. Sigurno je da će i ova godina biti dosta teška i da će većina privrednika nastojati samo da preživi i opstane na tržištu – naglasio je Mikić.

S druge strane, vlasnik fabrike obuće "Sanino" iz Dervente Radovan Pazurević kaže da je prošla godina za ovo preduzeće bila dosta uspješna kako u pogledu obima proizvodnje, tako i u pogledu prihoda.

– Imali smo povećanje proizvodnje za 39,5 odsto, a povećali smo i broj zaposlenih za 101 radnika, tako da nas trenutno ima 810. Ukupan prihod po osnovu izvoza povećan je za oko 22 odsto – naglasio je Pazurević.

Kada je u pitanju generalno poslovanje sektora tekstila, kože i obuće, Pazurević kaže da je u ovom sektoru lani bilo dosta problema, prvenstveno kod firmi koje su poslovale sa italijanskim partnerima.

– Neke firme su morale i da otpuštaju radnike, što je dosta loš pokazatelj – naglasio je Pazurević.

Izvor Agencije