BANJALUKA – Dug Republike Srpske, zaključno sa krajem avgusta ove godine, iznosi 3,6 milijardi maraka. Od toga na ime spoljnog duga beleži se 2,23 milijarde, a unutrašnjeg 1,37 milijardi konvertibilnih maraka, najnoviji su podaci Ministarstva finansija RS.

Samo ove godine Srpska se na račun 13, istina velikih, projekata kreditno zadužila oko 480 miliona evra! Ali, kako objašnjavaju u Ministarstvu finansija RS, ta kreditna sredstva nisu odmah povučena, već se realizuju i povlače u korak sa realizacijom projekata za koje su zadužena.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija kaže da do kraja 2011. godine nisu planirana nova kreditna zaduženja RS. Što se tiče 13 ovogodišnjih projekata, među njima se posebno ističe Projekat bolnica u Republici Srpskoj, tačnije u Bijeljini i Banjaluci. Reč je o zaduženju kod Evropske investicione banke za 100 miliona evra.

Kod iste banke Srpska se zadužila i za 50 miliona evra za Projekat hitne pomoći i zaštite od poplava.

Čak 265 miliona maraka zaduženja leži u Odluci o indirektnom zaduživanju Republike Srpske za račun fondova socijalne sigurnosti i javne zdravstvene ustanove.

Ekonomski analitičari ovakva kreditna zaduženja Republike Srpske smatraju negativnim, jer, po njihovim rečima, RS se previše zadužuje, a nema razvijenu proizvodnju od koje bi trebalo da vraća kredite.

Tako, ekonomista Aleksa Milojević kaže da ko god je krenuo putem zaduživanja i kredita, nije ušao u razvoj, već ekonomski propao.

– Postoji samo jedan uspešan model razvoja u svetu, takozvani klasični model, koji podrazumeva vlastitu štednju, akumulaciju investicija i razvoj. Za to je danas najbolji primer Kina, koja se ne zadužuje, ali ostvaruje neverovatnu stopu štednje, iz koje dalje finansira sopstvene projekte – objašnjava Milojević.

Grčki sindrom

Aleksa Milojević kaže da je veći deo kreditnih zaduženja otišao u budžet i infrastrukturu, a mnogo manji deo u razvijanje privrede i proizvodnje.

– To je pogubno i videće se čim konvertibilna marka izađe na tržište. Onda će se pokazati koliko nam je realna inflacija i u kolikoj smo dubiozi. Sve dok je ona fiksna, mi možemo da se hvalimo kako nemamo inflaciju, ali, nažalost, po svim ekonomskim parametrima preti nam „grčki sindrom“. Ukoliko se ne pokrene privreda i ne započne masovna proizvodnja, to će se sigurno i dogoditi – istakao je Milojević.

Nema neplaćenih obaveza

U Republici Srpskoj se obaveze po osnovu spoljnog i unutrašnjeg duga redovno servisiraju, tako da nema dospelih, a neplaćenih obaveza. U skladu s tim, u 2010. godini u Glavnoj knjizi Trezora, na ime rashoda evidentirano je 172,99 miliona KM. Od navedenog iznosa na servis spoljnog duga odnosi se 109,40 miliona, a na servis unutrašnjeg duga 63,59 miliona maraka – objašnjava ministar finansija RS Zoran Tegeltija.

Izvor Večernje novosti