DAVOS – Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je danas evropske zemlje da se bore protiv dužničke krize i ocijenila da je to “najveća opasnost” za napredak na ovom kontinentu.

“Dužništvo je najveća opasnost za napredak na ovom kontinentu. Zato moramo da se odlučno borimo protiv toga”, rekla je Merkel na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.

Ona je u obraćanju poslovnim liderima ponovila obećanje da će braniti stabilnost evra i naglasila da u to “nema sumnje” .

Merkel je insistirala da druge zemlje treba da se ugledaju na Njemačku u sprovođenju mjera štednje, pošto je njena zemlja u posljednje dvije godine smanjila javane troškove i ostvarila privredni rast od 3,6 odsto.

“Mjere štednje i ekonomski rast nisu suprotnosti jedno drugom”, rekla je njemačka kancelarka.

Merkel je izrazila zabrinutost povodom pojave mjera protekcionizma poslije ekonomske krize i uputila apel da se ove godine zaključi sporazum o svjetskoj trgovini.

Merkel je ocijenila da bi takav sporazum svima donio ekonomsku korist.

Na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu u Švajcarskoj, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija ponudile su svjetskoj poslovnoj eliti dva dijametralno različita modela privrednog oporavka.

Britanski premijer Dejvid Kameron založio se za radikalne rezove u državnoj potrošnji, kao i za povećanje poreza, te je dodao da će Britanija nastaviti tim putem uprkos novom izvještaju koje pokazuje na dalji pad britanske privrede tokom posljednjeg kvartala 2010. godine. Američki ministar finansija Timoti Gejtner – za razliku od Kamerona – smatra da se rezovi u državnim programima trebaju uvesti tek kad se ekonomska situacija popravi.

Međutim, Gejtner je dodao da je Vašington svjestan činjenice da je ogromni nacionalni dug ‘na duži rok – neodrživ,’ no da se u ovom trenutku ne vidi da postoji dovoljno političke volje za sprovođenje sveobuhvatnih mjera za kontrolu potrošnje.

Ekonomski forum u Davosu obilježen je polemikom između bogatih i siromašnih zemalja o tome da li je vrijednost dolara i drugih ključnih valuta precijenjena ili potcijenjena, kako bi vlade razvijenih država mogle da manipulišu oporavkom svojih privreda.

Iz Vašingtona je i ranije stizao zahtev Pekingu da mora da podigne vrijednost juana. Američka vlada tvrdi da Kina vještački drži vrijednost juana na niskom nivou kako bi održala nisku vrijednost radne snage i dobre rezultate u spoljnoj trgovini.

Slično misle i vlade u još nekim državama, a australijski šef diplomatije Kevin Rud otvoreno je pozvao u Davosu kineske vlasti da koriguju vrijednost juana naviše.

Kina na to odgovara da bi podizanje vrijednosti juana u trenutku kada na

svjetskom tržištu rastu cijene hrane imalo negativnih posljedica po inflaciju u toj zemlji.

Istovremeno, i SAD i Velika Britanija i još neke razvijene zemlje dozvolile su finansijske intervencije centralnih banaka kako bi stimulisali razvoj svojih ekonomija.

S druge strana, ministri iz Njemačke i Francuske navode da vrijednost evra ne bi trebalo korigovati i ocjenjuju da je malo vjerovatno da će evropska valuta značajnije oscilirati.

“Mislim da će evro biti stabilan”, izjavio je njemački ministar finansija Volfgang Šojble.

Njegova francuska koleginica Kristin Lagard ocijenila je da je evrozona skrajnuta i pozvala da se ne “skraćuje” evrozona.

Lideri ekonomski slabije razvijenih zemalja, poput Tajlanda, ukazuju da se na svjetskoj sceni napravio vakuum koji je nastao kao rezultat neusaglašenih želja velikih igrača.

“Bez obzira šta svjetski lideri govorili, oni su i dalje veoma orijentisani na dešavanja kod kuće”, izjavio je predsjednik Tajlanda Abhisit Vedžaživa i podsjetio da je prošlo 10 godina od pregovora u Dohi a da još nije napravljen pomak u definisanju zajedničke strategije.

Njemačka kancelarka Angela Merkel i britanski premijer Dejvid Kameron

ipak smatraju da je postizanje dogovora na dohvat ruke.

“Mi smo bukvalno na nekoliko metara od cilja”, poručila je Merkelova.

S druge strane, među ekonomskim ekspertima i stručnjacima preovlađuje mišljenje da se do rješenja neće doći ove godine, prije svega zbog velikih razlika o ključnim pitanjima na relaciji Vašington-Peking.

Ukoliko bi se, međutim, rješenje za nagomilane ekonomske probleme prolongiralo za 2012. godinu, dogovor bi, smatraju ekonomisti, bio još manje vlerovatan jer je to izborna godina u Americi,

Jedini predstavnik BiH na Forumu bio je direktor Fondacije Mozaik i društveni preduzetnik godine za srednju i istočnu Evropu Zoran Puljić.

Mogućnost učešća na najvažnijem godišnjem skupu političkih i poslovnih čelnika Puljić je stekao nagradom koja mu je dodijeljena u maju 2010. godine na Svjetskom ekonomskom forumu u Briselu.

Prema Puljićevim riječima, u Davosu je konstatovano da je ekonomska kriza prošla i da su se sve pesimistične prognoze za kraj 2010. godine pokazale pogrešnim.

“Evropa je uspjela poslovati pozitivno uprkos svim teškoćama, privreda je u blagom usponu, ali i dalje ostaje problem nezaposlenosti koji muči većinu zemalja”, rekao je Puljić.

On je naglasio da su učesnici skupa u Davosu saglasni u stavu da je u prevazilaženju svjetske krize postojala značajna saradnja svih velikih privreda, primarno grupe G20, i da je to, uz pomoć Kine, pomoglo da se prevaziđe najteži period.

Puljić je dodao da je sve veća usaglašenost lidera da je neophodno Kinu i Rusiju uključiti u svjetske finansijske institucije, prenijela je Agencija za pomociju društvene odgovornosti Mašta.

Osim Puljića, najmlađeg društvenog preduzetnika, u Davosu se nalazi još 30 drugih društvenih preduzetnika iz cijelog svijeta, koji su u okviru prvog dana Ekonomskg foruma održali cjelodnevnu radionicu.

Izvor Agencije