BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Aleksandar Džombić rekao je da su predstavnici Saveza sindikata RS spremni na smanjenja plata, ali po određenim kategorijama.

“Sindikat je iznio mišljenje da bi dozvolio smanjenja plata, ali po određenim kategorijama, odnosno da za najmanje plate idu i najmanja procentualna smanjenja, a za veće plate veća smanjenja. Nismo još radili kalkulaciju, ali u svakom slučaju to ćemo uraditi i vidjeti da li to pravi potrebne i dovoljne uštede”, rekao je Džombić novinarima u pauzi zasjedanja Narodne skupštine RS.

On je dodao da će se Vlada Srpske odrediti prema ovom mišljenju Sindikata do prijedloga budžeta RS.

Džombić je naglasio da je novi momenat i to što su poslanici SNSD-a predložili dodatno smanjenje plata od 15 odsto, što će stvoriti dodatnu uštedu na nivou plata.

Ministar finansija je ocijenio neiskrenim prijedlog poslanika PDP-a da plate poslanika budu smanjenje za 50 odsto, dodavši da se i to može iskalkulisati, ako ozbiljno stoje iza toga.

Džombić je naglasio da su iznesene primjedbe na porez na dobit, odnosno na povećanje za 15,9 odsto i dodao da već sada postoji izvršenje budžeta koje garantuje da će plan u ovoj godini biti prebačen, tako da, kada se poredi sa procijenjenim izvršenjem, ovaj rast neće biti toliki, već samo nekoliko procenata.

On je ocijenio da je budžet, sa stanovišta prihodovne strane, realan i ostvariv.

Odgovarajući na pitanje da li će iduće godine biti isplaćen borački dodatak za 2009. godinu, Džombić je rekao da on nije ni bio planiran rebalansom, a da će ovaj za 2010. godinu u iznosu od 12 miliona KM, biti isplaćen početkom godine.

Džombić je naglasio da će obveznice po osnovu stare devizne štednje u iznosu od 62 miliona KM, što predstavlja dvije polugodišnje isplate glavnice i kamata, biti isplaćene sa računa posebnih namjena.

On je naveo da je Vlada RS izašla u susret privrednim subjektima tako što izmirenja poreskih obaveza mogu vršiti obveznicama dobijenim na osnovu materijalne i nematerijalne štete, bez obzira da li je neko imalac obveznica ili nije.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić prethodno je rekla da podržavaju podsticaje privredi, tekstilnoj industriji, ali ne i smanjenje plata korisnicima budžeta, odnosno zaposlenima u javnoj upravi, policiji i prosvjeti.

“Neobično je da je 627 miliona KM planirano za plate za 2010. godinu, a u ovoj godini je povećanje dva odsto u bruto iznosu. A imamo smanjenje plata. Jedno sa drugim ne ide, ili bolje reći ide, a to su nove agencije koje troše 11 miliona KM. Te agencije su potrebne, ali sada nije trenutak za njihovo osnovanje. Najvažnija su sada radna mjesta”, poručila je Mišićeva tokom izlaganja na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS.

Ona je predložila da se nastavi socijalni dijalog socijalnih partnera, izrazivši uvjerenje da se može doći do kompromisnih rješenja.

Prema njenim riječima, važno je da se održi sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta na kojoj će se izvršiti analiza mjera za suzbijanje posljedica ekonomske krize i predložiti nova rješenja i nove mjere koje će se ugraditi u ekonomsku politiku za iduću godinu.

Ona je navela da Nacrt budžeta za 2010. godinu na posljednjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta nije dobio podršku, jer Sindikat nije podržao smanjenje plata u obrazovanju, policiji, upravi i pravosuđu.

“Sindikati koji se finsiraju iz budžeta, u znak razumijevanja zbog složene ekonomske situacije, predložili su kompromisna rješenja i oni podrazumijevaju određenja smanjenja, ali ne tamo gdje su primanja ispod sindikalne potrošačke korpe”, rekla je Mišićeva, dodavši da je to fer prijedelog.

Ona je ocijenila da je nedopustio da se iznos sredstava za povezivanje radnog staža radnicima koji su žrtve kriminalno loše privatizacije i nije im povezan radni staž, smanjuje za 7,2 miliona.

“Ako znamo da u ovom trenutku oko 9 000 radnika čeka povezivanje radnog staža iz 2008. godine i da je za to potrebno 22 miliona KM, onda je jasno da je nedovoljna suma od 10 miliona, koliko je Nacrtom predviđeno”, rekla je ona.

Mišićeva je istakla da 256 000 radnika i više od 142 000 lica koja čekaju posao imaju ozbiljne probleme, istakavši da više od 50 preduzeća ne poštuje osnovna radnička prava, ne isplaćuju plate i ne uplaćuju doprinose.

“Podržavamo svaki podsticaj za ono što se zove privreda i realno stvaranje nove vrijednosti. Ali dešavalo se da se upravo oni koji dobiju te podsticaju pokažu kao loši poslodavci. Zato je naša podrška u tom smislu da oni poslodavci koji izvršavaju svoje obaveze, trebaju biti u prioritetu u smislu podrške za ono što se zove očuvanje proizvodnje”, poručila je Mišićeva.

Ona je naglasila da je 256.000 zaposlenih ne mogu izdržati 216.000 penzionera, poručivši da se u ovom trenutku žestoko treba ući u reformu penzionog sistema, kako bi se zaštitili domaći penzioneri i oni koji će to sutra postati.

“Treba razmišljati o formiranju fonda solidarnosti, koji podrazumijeva solidarnost Vlade i poslodavaca, kako bi se očuvala radna mjesta”, rekla je Mišićeva.

Predsjednik Konfederacije sindikata Obrad Belenzada rekao je da se stimulacija izvoza predložena u Nacrtu mora povećati i da mora iznositi bar od pet do 10 odsto od iznosa budžeta.

On je rekao da nije dobro očekivati da se budžet puni samo od PDV-a.

Prema njegovim riječima, za socijalno zbrinjavanje radnika treba bar 20 miliona KM za one koji su već sada ostali bez posla zbog stečaja u preduzećima, dodavši da su to najugroženije kategorije u društvu.

Belenzada ocjeunjje da stimulacije za poljoprivredu nisu dobro uređene.

On je zaključio da probleme neće riješiti smanjenja plata, već veći rad privrede, finansijska disciplina, efikasnija i manja administracija.

Potpredsjednik Privredne komore RS Mihajlo Ribić rekao je da Komora podržava prijedlog za blago smanjenje plata.

“Privredna komora podržava prijedlog za blago smanjenje plata, prije svega zaposlenih u državnoj upravi. Istovremeno, ukazujemo na težak položaj onih u privrednim društvima, jer je očigledna nesrazmjera u platama jednih i drugih”, rekao je Ribić obraćajući se poslanicima.

On je dodao da ne smatra da će ova mjera dati velike rezultate, ali da će uz druge mjere uticati na rasterećenje privrede, čiji bi teret svi trebalo ravnomjerno da podnesu.

Ribić smatra da bi bilo lakše govoriti o budžetu da je urađena ekonomska politika za narednu godinu, ocijenivši da će iduće godine osnovni zadatak biti održavanje rasta industrijske proizvodnje i očuvanje postojećih radnih mjesta.

On je rekao da se analizom prihodovne strane budžeta vidi da postoji prostor za povećan priliv sredstava, bez dodatnih opterećenja, prije svega, dosljednom primjenom Zakona o fiskalnim kasama, kako bi se smanjila siva ekonomija.

Ribić je konstatovao da neravnopravnosti na tržištu doprinose i loše kontrole.

Rasprava o Nacrtu budžeta u Narodnoj skupštini nastavljena je podrškom budžetu vladajućih partija, odnosno osporavanjem predloženih stavki koje su se mogle čuti od poslanika opozicionih partija.

Poslanik SNSD-a Gordana Dukić rekla je da podržava smanjenje plata poslanicima, izrazivši očekivanje da će i neke druge institucije smanjiti primanja, te da će taj novac biti raspodijeljen obrazovanju.

Ona je predložila da se razmotri mogućnost da se dio novca predviđen za osnivanje novih agencija dijelom preraspodijeli i tako “namakne” novac u resore u kojima je trenutno neophodniji.

Dukićeva je rekla da je logično da je socijalna komponenta u doba svjetske ekonomske krize značajnija od nekih drugih, dodavši da nikada nisu bili veći podsticaji za poljoprivredu, nego za vrijeme ove vlade RS.

Prema njenim riječima, podaci Poreske uprave govore da su povećani prihodi od poreza, što pokazuje da je fiskalizacija dala rezultate.

Zinaida Hošić iz SDA ocijenila je da će iduća godina biti mnogo teža nego ova, izrazivši mišljenje da RS očekuju socijalni nemiri, dok Vlada RS još priča o mjerama za suzbijanje ekonomske krize.

Hošićeva je ocijenila da je Vlada RS u ovoj godini “razbacivala novac plaćajući razne sportske događaje i muzičke koncerte”.

Ona smatra da “ima previše agencija u RS, poput onih za slivove rijeka, koje troše mnogo novca, a niko i ne zna šta rade”.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Radivoje Bratić pojasnio je da je upravanje vodama do sada vršila Direkcija za vode, u skladu sa Zakonom o vodama i da je njena nadležnost, u skladu sa regulativom Evropske unije, prenesena na Agenciju za vode.

Poslanik PDP-a Radenko Đurica smatra da je Hošićeva “dijelom u pravu, jer mnogi piju hemijski neispravnu vodu”, preporučivši da bi “više novca trebalo uložiti u otklanjanje tog problema, a ne u agencije”.

Govoreći o smanjenju plata u prosvjeti, Đurica smatra da je granski sindikat u pravu kada se protivi smanjenju plata, pogotovo zato što primanja u prosvjeti nisu izjednačena sa drugim budžetskim korisnicima.

On je predložio da se, ako se već mora, za tri odsto smanji plata u prosvjeti onima koji imaju više od 2.000 KM, za 1,5 odsto zaposlenim kojima je plata veća od 1.600 KM, a onim koji imaju manje da ostane na sadašnjem nivou.

Ministar prosvjete i kulture RS Anton Kasipović rekao je da nema ništa protiv da se govori o obrazovanju, ali da podržava samo tačne podatke.

Kasipović je rekao da se godinama nije ni provjeravalo kakva je pitka voda u školama i da to prvi put čini ova Vlada.

Poslanik SDS-a Dušan Stojičić je izrazio nadu da predložena projekcija budžeta neće ostati, jer bi time prosvjetni radnici bili “dva puta oštećeni, jer im indeks za obračunavanje plate nije kao u drugih budžetskih korisnika, odnosno manji je za dva indeksa”.

Kasipović je podsjetio da je trenutno učešće plata za prosvjetu u budžetu RS 15 odsto, a da je za vrijeme Vlade koju je vodio SDS taj procenat iznosio 11 procenata.

Poslanici su u popodnevnom dijelu rasprave o Nacrtu budžeta RS za 2010. godinu saglasili su se da se mora iznaći kompromisno rješenje da prosvjetnim radnicima i policiji ne budu smanjene plate ili da to smanjenje treba da bude minimalno i podjednako raspoređeno i na teret drugih budžetskih korisnika.

Dijana Čekić iz PDP-a ocijenila je da projekcija budžeta od 1,6 milijardi KM predstavlja hrabar potez Vlade RS jer, kako je navela, ekonomski stručnjaci predviđaju da će iduća godina biti još teža.

Ona smatra da povećanje poreza na dobit za 15,9 odsto nije realno i da će biti zanimljivo vidjeti koliko će poslovnih subjekata iskazati dobit, navodeći da strani investitori ne žele ulagati u RS jer je smatraju rizičnim područjem.

“Da je Vlada imala iskrene namjere da se zadrži standard prosvjetnih radnika na kolikom tolikom nivou, ne bi predlagala smanjenje plata. Od toga nije trebalo poći”, rekla je Čekićeva i dodala da “bode u oči povećanje budžeta predsjednika RS za 48 odsto”.

Poslanik SNSD-a Gordana Đukić rekla je da je jedini način za povećanje poreza na dobit da se nađu komponente razvoja i poveća proizvodnja.

Ona je ocijenila da su zadovoljavajuća izdvajanja za poljoprivredu za razvoj sela, ali da više treba da dobije prosvjeta.

I ona je kritikovala stavku kojom se budžet predsjednika RS povećava za 48 odsto, dodajući da je to povećanje predviđeno za naknade senatorima, ali da oni ne bi trebalo da ih imaju, što je podržala i Zora Vidović iz ove stranke.

Božidar Vasić iz SDS-a predložio je da se u budžetu predvide i sredstva za pomoć lokalnim zajednicama, ali da se novac ne dijeli po političkoj podobnosti kao, kako je naveo, ove godine.

Poslanik Socijalističke partije Petar Đokić rekao je da plate treba smanjiti svim budžetskim korisnicima, a ne samo prosvjetnim radnicima, policiji i zaposlenim u javnoj upravi, kako bi teret krize bio ravnomjerno raspoređen.

Prema njegovim riječima, ova partija će podržati Nacrt budžeta, uz određene sugestije i izmjene.

Dragutin Rodić iz DNS-a smatra da treba uložiti napor i izbalansirati budžet tako da oni za koja su predviđena smanjenja ne budu jedini koji će trpjeti teret krize.

Izvor Agencije