BANJALUKA – Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da se u procesu reforme sistema penzijsko-invalidskog osiguranja koji predstoji pokušava naći najširi mogući kompromis sa socijalnim partnerima.

“Prilikom formiranja Vlade RS rekao sam socijalnim partnerima da postoje reforme koje ne možemo odgađati. Odgađanje reforme penziono-invalidskog osiguranja nije u interesu bilo kome i donijećemo odluke koje su u najvišem interesu RS”, rekao je Džombić.

On je naveo da je zadatak Vlade bio da se sa socijalnim partnerima usaglasi varijanta zakona o sistemu penzijsko-invalidskog osiguranja koji proističe iz Strategije reforme penzionog sistema usvojene u maju prošle godine.

Džombić je rekao da RS mora ući u taj proces, dodajući da još nije dobijena saglasnost svih socijalnih partnera.

Prema njegovim riječima, nacrt zakona je gotov i u naredna dva do tri mjeseca naći će se kompromis kako bi zakon bio usvojen i na taj način biće obezbijeđen kontinuitet poslovanja Fonda PIO.

Odgovarajući na pitanje koje bi ministarstvo pohvalio za proteklih 100 dana rada Vlade, on je rekao da ne bi nikog izdvajao jer je Vlada kolektivni organ, ali da, što se tiče ukidanja poslovnih barijera, najviše pohvala stiže za Ministarstvo prostornog uređenja i građevinarstva. Džombić je naveo i da se osjeti značajna aktivnost i u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.

Premijer Srpske je ponovio da je stateški cilj Vlade u pogledu ekonomske politike zadržavanje fiskalne i socijalne stabilnosti u ovoj i idućoj godini, kako bi u posljednje dvije godine mandata “mogli da pričamo o vraćanju stare stope privrednog rasta, prije globalne krize”.

Ministar rada i boračko invalidske zaštite RS Petar Đokić izjavio je da je ovo Ministarstvo u proteklih 100 dana izradilo radnu verziju Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju i da je taj akt ušao u proceduru konsultacija sa ključnim partnerima kojih se tiče ovaj dokument.

Đokić je naglasio da ovaj zakon nije lako donositi, jer je sistemskog karaktera i jer je strukturalni zakon koji ima za cilj da promijeni stanje u oblasti PIO, da taj sistem učini stabilnim, održivim i efikasnim, a istovremeno da osigura redovnost isplata penzija.

“Sa ovim zakonom ušli smo u jednu vrlo osjetljivu oblast u vrlo osjetljivo vrijeme i nije bilo lako definisati sve norme koje bi u osnovi trebalo da zadovolje sve važnije partnere na koje se ovaj zakon odnosi”, naglasio je Đokić i dodao da je Ministarstvo u proteklih 100 dana ispunilo planirani obim aktivnosti.

On je istakao da je definisan način razrješavanja dugogodišnje agonije Zavoda za profesinalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida, koji je postao centar i u kojem je pri kraju stečajni postupak, te da je Vlada odlučila da osnuje novo preduzeće i da taj zavod dobije novu funkciju.

Đokić je naveo i više pravilnika i aktivnosti, kao i kontakata sa preduzećima koje su urađene u radnoj oblasti.

Prema njegovim riječima, uporedo sa Zakonom o PIO radilo se i na Zakonu o pravima boraca.

Izvor Agencije