LONDON – Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) ove godine predviđa veći ekonomski rast u BiH sa ekspanzijom od 2,8 odsto, što predstavlja veliki porast u odnosu na samo jedan odsto u 2014. godini.

EBRD takođe predviđa jačanje rasta u BiH na tri odsto u 2016. godini, navodi se u izvještaju o regionalnim ekonomskim izgledima, koje je objavila ova finansijska institucija (Izvještaj EBRD-a)

BiH pregovara sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/ o novom sporazumu, koji bi trebalo da podstakne makroekonomsku stabilnost, a izvršne vlasti na svim nivoima u zemlji su preuzele obaveze prema novoj Reformskoj agendi, čiji je cilj da se ponovo aktiviraju odgođene strukturalne reforme.

Veleprodaja i maloprodaja, javna administracija i građevinski sektor imaju dobre rezultate. Međutim, fiskalni rizici i moguća politička neizvjesnost predstavljaju rizike za ovaj rast.

Generalno, izgledi za ekonomije u koje EBRD ulaže i dalje su podijeljeni, pri čemu, kako se navodi, ruska recesija i niske cijene nafte i druge berzanske robe opterećuju zemlje na istoku.

Regioni na zapadu imaju koristi od rasta u evrozoni i uticaja prilagodljive monetarne politike Evropske centralne banke, navodi se u izvještaju.

EBRD takođe navodi da početni znaci privrednog oporavka ukazuju na kraj recesije u Srbiji, koja bi ove godine trebalo da evidentira rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,5 odsto, mahom zahvaljujući solidnom izvozu.

Snažna tražnja iz inostranstva i niske cijene nafte uspjeli su da eliminišu kratkoročne negativne efekte fiskalne konsolidacije koja je preduzeta u okviru programa Međunarodnog monetarnog fonda, navodi se u saopštenju EBRD-a.

Privredni rast Srbije će 2016. ubrzati na 1,8 odsto zahvaljujući jačanju ekonomija EU i rastu domaćih investicija. Ipak, visok nivo nenaplativih zajmova po svoj prilici će biti riješavan postepeno, a obim kreditiranja ostaće skroman, navodi EBRD.

U prognozi za ekonomije jugoistočne Evrope (JIE) EBRD predviđa skroman rast, jer će te zemlje ostvariti korist od programa monetarnog labavljenja koji sprovodi Evropska centralna banka, slabijeg evra i nižih cijena nafte. JIE će ove godine ostvariti privredni rast od 1,6 odsto, navodi banka.

Na zapadnom Balkanu, snažan rast ostvariće privreda Makedonije, 3,5 odsto ove i isto toliko iduće godine, zatim Crne Gore, 3,0 odsto ove i 4,0 odsto iduće godine, te Albanije 2,3 odsto 2015. i 3,3 odsto 2016. (Agencije)