BERLIN – Potpredsjednik Evropske komisije Jirki Katainen pozvao je novu grčku vladu da se drži reformi na koje se Atina obavezala u okviru programa finansijske pomoći, signalizujući da bi joj moglo biti odobreno dodatno vrijeme za ispunjenje određenih ciljeva.

„Očekujemo od Grka da u potpunosti ispoštuju obaveze koje su obećali da će ispuniti“, rekao je Katatinen za njemački radio Dojčlandfunk, dodajući da Komisija mora da se postara da sve članice EU imaju isti tretman i da se dogovori poštuju, prenosi Rojters.

„Nisam rekao da rokovi za ispunjenje obaveza ne treba da budu produženi. Rekao sam samo da, što prije Grčka sprovede reforme, prije će biti stvorena nova radna mjesta“, naveo je potpredsjednik Komisije, dodajući da se nada da će Atina i njeni partneri iz evrozone pronaći kopromis.

Ljevičarska partija Siriza odnijela je prošlog vikenda pobjedu na izborima uz obećanja da će okončati budžetsku štednju nametnutu u zamjenu za 240 milijardi evra vrijedan program pomoći, piše Rojters.

Njemački kancelar Angela Merkel rekla je da ne vidi mogućnost da se Grčkoj otpiše dug u vrijednosti od više milijardi evra.

„Privatni povjerioci to su odbili da urade, a banke su već oprostile dug Grčkoj od nekoliko milijardi evra. Ne vidim mogućnost otpisivanja duga“, rekla je Merkelova, piše list „Hamburger abendblat“.

Merkelova je podsjetila da je jedan od uslova za dodjelu novog paketa finansijske pomoći Atini sprovođenje reformi u toj zemlji.

„Evropa će nastaviti da pokazuje solidarnost sa Grčkom i drugim zemljama, koje su ozbiljno pogođene krizom, ako te zemlje pokušaju da sprovedu reforme i ostvare uštede“, rekla je Merkelova, prenio je TASS.

Ona je dodala da će Njemačka i evropski partneri sačekati da vide novi program koji će Grčka da predloži.

Otpisivanje duga bilo je jedno od ključnih zahtjeva ljevičarske partije Siriza, koja je prošlog vikenda pobijedila na parlamentarnim izborima u Grčkoj.

Kritičari tvrde da će ova namjera voditi zemlju ka bankrotu.

Novi premijer Grčke Aleksis Cipras pokušao je da smiri tenzije s međunarodnim povjeriocima, rekavši da njegova ljevičarska vlada ne traži konflikt već joj je samo potrebno „vrijeme da odahne“.

U saopštenju koje je proslijeđeno medijskoj kući „Bloomberg“ Cipras je rekao da će Grčka vratiti svoj dug Evropskoj centralnoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/ i „uskoro“ postići sporazum sa članicama evrozone koje su finansirale u najvećoj mjeri finansijsko spašavanje Grčke.

„Razgovori sa našim evropskim partnerima tek su počeli. Uprkos činjenici da postoje razlike, uvjeren sam da ćemo uskoro biti u stanju da postignemo sporazum na zadovoljstvo i Grčke i Evrope u cjelini“, navodi se u saopštenju.

On je rekao da je njegova obaveza da poštuje mandat grčkog naroda, uz okončanje politike štednje i povratak na agendu rasta.

„To ni na koji način ne znači da nećemo ispuniti svoje obaveze prema Evropskoj centralnoj banci ili MMF-u, kad je riječ o zajmu“, istakao je Cipras.

On je rekao da to znači da je Atini potrebno vrijeme da predahne i stvori sopstveni program oporavka.

„Grčkoj je potrebno vrijeme da odahne. Moramo da stvorimo naš vlastiti srednjoročni program oporavka, koji će između ostalog uključivati balansiranje budžeta i radikalne reforme čija su ‘meta’ utaja poreza, korupcija i klijentelistička politika“, navodi se u saopštenju Ciprasa.

Grčka pripada evrozoni i jedinstvena valuta zavisi od ostanka grčke u toj zajednici, rekao je komesar EU za ekonomska i finansijska pitanja Pjer Moskovići.

On je rekao da će EU učiniti sve da spriječi odlazak Atine iz evrozone, ističući da, u isto vrijeme, grčka vlada mora da poštuje preuzete obaveze.

„Vjerujemo da je Grčkoj mjesto u evrozoni, evru je potrebna Grčka i Grčkoj je potrebno i treba da bude unutar evrozone“, rekao je Moskovići, bivši francuski ministar finansija.

Prema njegovim riječima, veoma je značajno za stabilnost evrozone i za kredibilitet evra da Grčka ostane u evrozoni. „Mi ćemo zato učiniti sve da se to izbjegne“, rekao je on, prenosi Bi-Bi-Si.

On je rekao da dok Evropa mora da poštuje volju grčkog naroda nakon izbora prošlog vikenda na kojima je pobijedila ljevičarska Siriza, moraju se ispuniti obaveze koje je preuzela prethodna grčka vlada.

„Moramo se pozabaviti tim pitanjem na miran i tih način. Nova grčka vlada mora jasno da kaže šta namjerava da uradi“, istakao je Moskovići.

Nobelovac i poznati ekonomista Džozef Stiglic u intervjuu za CNBC kaže da bi bilo dobro da evrozona opstane. Ipak, kako je rekao, ako se i raspadne, bolje je da evrozonu napusti NJemačka nego Grčka.

„Ništa nije tako podjelilo Evropu kao evro“, rekao je Stiglic.

„Politika štednje jednostavno nije uspjela na nivou cjele EU. Politike koje su se u Evropi isprobale u Grčkoj nisu uspjele što se vidi i na primjeru Španiji i na drugim zemljama“, navodi Stiglic.

On je jedan od osamnaest uglednih ekonomista autora pisma u kojem se kaže da bi Evropa profitirala ukoliko bi Grčkoj dala priliku za novi start.

Ipak, u tom pismu jasno stoji da bi i Grčka trebalo da sprovede reforme.

„Grčka je učinila nekoliko grešaka, ali Evropa je pravila veće greške. Lijek koji su joj dali bio je otrovan, doveo je do povećanja grčkog duga i ekonomija je pala“, rekao je Stiglic.

Grčki dug porastao je od počeka krize sa 110 odsto BDP-a na 170 odsto BDP-a, pa je jasno da su mjere koje je odredila Trojka bile pogrešne. Stiglic navodi da je glavni problem NJemačka koja je značajno profitirala od uspostavljanja evra.

„Većina ekonomista misli da je najbolje da NJemačka napusti evrozonu. NJemačka marka bi ojačala, a njemačka ekonomija bi bila malo prigušenija“, tvrdi Stiglic.

Stiglic zaključuje da bi u tom scenariju NJemačka shvatila koliko joj je važan evro i možda bi bila spremnija pomoći državama koje imaju problema. (Agencije)