BEOGRAD – Srbija je izgleda ušla u recesiju, pitanje je samo da li je to slučajno ili je riječ o neprijatnoj tendenciji, rekao je ekonomista Stojan Stamenković, predstavljajući bilten Makroekonomske analize i trendovi (MAT).

Recesioni i finansijski pritisci, dodao je, nisu prisutni samo u Srbiji, već u cijelom regionu i evropskom okruženju od počeka godine.

„Ako se ne bude poboljšala dinamika privredne aktivnosti, onda ne može biti ni fiskalne konsolidacije“, smatra Stamenković, napominjući da u Srbiji posljednjih mjeseci pada industrijska proizvodnja, uvoz i izvoz, a naročito su, kako kaže, vidljive deflatorne tendencije.

Ekonomisti okupljeni oko MAT-a ocijenili su da će ove godine pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) biti oko jedan odsto i da nema nagovještaja da sljedeće godine tendencije pada proizvodnje i izvoza neće biti.

„Ukupna industrijska proizvodnja u avgustu ove godine bila za 13,1 odsto manja nego u istom mjesecu prošle godine, a kumulativni međugodišnji pad u prvih osam mjeseci bio je 4,3 odsto“, rekao je urednik MAT-a, Vladimir Vučković.

Kako je naveo, smanjena je i proizovodnja prerađivačke idustrije, pri čemu taj pad ne može da se poveže sa majskim poplavama.

Prema njegovim riječima, u padu je proizvodnja 10 najvećih prerađivačkih oblasti, koje čine tri četvrtine prozvodnje prerađivačke industrije.

Vučković je primetio da su opadajući trendovi postali proteklog ljeta opšta karakteristika privredne aktivnosti u Srbiji, a medugodišnje stope promjena u avgustu su duboko negativne u industrijskoj proizvodnji, izvozu i uvozu.

Na pad idustrijske prozvodnje, kako kaže, uticala je smanjena proizvodnja motornih vozila, koja je u avgustu bila samo 20 odsto mjesečne proizvodnje u 2013. godini, a 70 odsto manje od već redukovane proizvodnje Fijata u avgustu prošle godine.

To je uticalo i na smanjenje prozvodnje u Fijatovoj fabrici u Kragujevcu i na pad izvoza, koji je u avgustu bio za pet odsto manji nego u istom mjesecu 2013, naveo je Vučković. (Agencije)