BANJALUKA – U narednoj godini očekuje se stabilizacija i blagi porast priliva stranih ulaganja u Republici Srpskoj, navedeno je u Ekonomskoj politici RS za 2012. godinu. Ekonomski stručnjaci ocjenjuju da blagi priliv investicija neće donijeti veliku korist i da je neophodno da se desi “eksplozija” priliva stranog kapitala da bi se napravio pomak.

Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Miloš Todorović rekao je da su u RS učinjeni određeni pomaci kada je riječ o izmjeni zakonskih propisa i djelimičnom pojednostavljenju procedura. Međutim, to je još uvijek nedovoljno da se privuku strani ulagači.

– Da bi strani investitor došao u RS procedure za dobijanje građevinskih, upotrebnih dozvola moraju biti mnogo jednostavnije, kao i druge procedure koje se tiču registracije poslovanja – naveo je Todorović.

Prema njegovim riječima, kada su u pitanju strane investicije konkurencija RS je cijeli svijet, a ne samo region.

– Svaki strani investitor će ulagati tamo gdje su povoljni uslovi i gdje mu se isplati zbog čega moramo raditi na tome da budemo što konkurentniji na svjetskom tržištu – rekao je Todorović.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović, kaže da nisu predložene konkretne mjere stimulacije stranih investitora, što znači da se ne može očekivati ni priliv stranog kapitala u većoj mjeri.

– Od početka ove godine uvedeno je pravilo da preduzeća koja ostvare profit ukoliko odluče da dio sredstava reinvestiraju, moraju da plate deset odsto poreza i još deset odsto ako odluče da taj novac iznesu iz preduzeća. Time je ukinuta jedina stimulacija za privlačenje stranih investitora – rekao je Pavlović. Kako se navodi u Ekonomskoj politici za narednu godinu,Vlada RS će nastaviti sa stvaranjem uslova za strane investicije.

– U saradnji sa Savjetom za strane investitore RS radićemo na uklanjanju administrativnih barijera, konkretizaciji investicione ponude RS, te jačanju kapaciteta lokalnih zajednica za pripremu i prihvat stranih investicija, kao unapređenju saradnje republičkih i lokalnih institucija – navodi se u ovom dokumentu.

U planu je, dodaje se, direktni marketing investicione ponude RS, te razvoj postinvesticionih usluga postojećim investitorima u cilju postizanja dodatnih investicija.

– Provodiće se dalje aktivnosti na uspostavljanju poslovnih zona, jačati saradnja s privrednim predstavništvima RS u inostranstvu, saradnja s dijasporom u cilju promocije potencijala za ulaganje u RS, te organizovati skupovi i konferencije o konkretnim mogućnostima ulaganja u pojedine sektore ili opštine – navodi se u ovom dokumentu.

U Ekonomskoj politici je konstatovano da je iznos stranih investicija u Republici Srpskoj, prema podacima Centralne banke BiH u 2010. godini iznosio 176,8 miliona KM.

– Prema registracionim sudovima, kada su u pitanju podaci za prvu polovinu 2011. godine, u RS se pokazuje trend rasta u odnosu na 2010. godinu. Najznačajniji ulagači bili su, Austrija sa 71,79 odsto, Srbija 23,29 odsto, i Italija 3,45 odsto. Slijedi Njemačka, Slovanija i druge – stoji u Ekonomskoj politici. Da je u ovoj godini načinjen blagi pomak kada su u pitanju strane investicije potvrđuje i podatak da je ove godine devet stranih lica registrovalo u Poreskoj upravi RS svoje stalno mjesto poslovanja.

Prošle godine stalno mjesto poslovanja u Srpskoj registrovalo je pet stranih pravnih lica.

– Strana pravna lica koja obavljaju djelatnost u RS dužna su da registruju stalno mjesto poslovanja u RS u skladu sa Zakonom o porezu na dobit, te Pravilnikom o registraciji poreskih obveznika – pojasnili su u PURS.

Prema dosadašnjoj preliminarnoj procjeni Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH u prvih šest mjeseci zabilježeno je oko 123 miliona evra stranih ulaganja, što predstavlja blago povećanje od 1,4 odsto u odnosu na prošlu godinu. Najviše stranih investicija bilo je u oblasti bankarstva, proizvodnje i trgovine.

Pomaci tek 2013.

Prema podacima iz Svjetskog izvještaja o investicijama iz jula 2011. godine stanje po pitanju stranih direktnih investicija u svijetu je počelo pokazivati pozitivne trendove tokom 2010. godine i povećalo se za pet odsto u odnosu na 2009. godinu. Međutim, ukupan iznos stranih investicija u 2010. godini je još za 15 odsto manji u odnosu na 2007. godinu. Očekuje se da će tek 2013. godine na globalnom nivou investicije dostići nivo iz 2007. godine.

Hrvatske firme sele u BiH

U Udruženju ekonomista SWOT kažu da se u narednoj godini može očekivati povećanje udjela stranih investicija iz Hrvatske koja treba da uđe u Evropsku uniju.

– Oni će sigurno jedan dio proizvodnje preseliti u RS i BiH, jer neće moći finansijski da izdrže troškove koji vladaju u EU – naglasio je Todorović.

Izvor Fokus