BANJALUKA – Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je da će oporavak domaće privrede od udara svjetske ekonomske krize biti dug i težak, ali da se već u ovoj godini očekuje blagi rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 0,5 odsto.

Kozarić smatra da se u narednom periodu političke teme trebaju zamijeniti ekonomskim, a svi resursi okrenuti ka ekonomskom oporavku zemlje.

“Izborna je godina pa očekujemo i dosta političkih tenzija, ali mislim da će i političke stranke na vlasti pokušati da otvore javne radove i pokrenuti projekte kako bi napravili dinamičniju sliku ekonomije BiH”, rekao je Kozarić novinarima u Banjaluci pred početak naučnog skupa “Uslovi i ograničenja prevladavanja efekata globalne krize”.

Govoreći o trenutnoj makroekonomskoj situaciji u BiH, Kozarić je rekao da svi pokazatelji bilježe pad, a BDP-e je u minusu od tri odsto, što, kako je istakao, govori da je zemlja u recesiji.

On je dodao da imamo nisku inflaciju pa se čak bilježi i deflacija u ovom periodu, rezerve su stabilne, nazaposlenost iznosi 24,8 odsto, izvoz je pao za 17 procenata, a uvoz za 24 odsto, pa je spoljnotrgovinski deficit nešto manji.

“Recesija i finasijska kriza duboko se odrazila na BiH i mi očito da nismo imali dovoljno instrumenata da se borimo sa tim eksternim šokovima, a kao što je poznato zemlja se odlučila za stendbaj aranžman”, rekao je Kozarić i dodao da je i bankarski sektor u BiH evidentirao pad profita.

Profesor na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani Janez Prašnikar naveo je da je kriza najviše pogodila zemlje izvoznice, te da je Slovenija jedna od njih, jer je oko 70 odsto BDP-a zapravo izvoz.

On je naglasio da se u Sloveniji radi na izmjenama sistema usmjerenog na izvoz i zaviosnost od tržišta zapadne Evrope i okreće se faktorima privrednog razvoja unutar države.

“Najteže će iz krize izlaziti zemlje koje imaju budžetske i poteškoće u zaduživanju, i male države kao što su u našem okruženju, te samim tim imaju problema sa platnim bilansom”, rekao je Prašnikar.

On je naglasio da je kriza trenutno zaustavljena, ali to ne znači da u budućnosti neće biti fluktuacija na globalnom planu, te u tom smijeru ima optimističkih i pesimističkih gledanja.

Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci Novak Kondić rekao je da je cilj naučnog skupa “Uslovi i ograničenja prevladavanja efekata globalne krize”, koji se danas održava na Ekonomskom fakultetu, da kroz velik broj naučnih radova pokuša otvoriti vidike kako na najlakši način prevazići svjetsku krizu.

“Na odgovarajući način se mora pokazati vlastima i nadležnim organima kako i na koji način da se dođe do novostvorene vrijednosti i kako da imamo samoodrživu ekonomiju”, istakao je Kondić.

On je izrazio vjerovanje da će se kriza lakše prebroditi ukoliko vlasti prepozna određene poruke nauke i napominje da je situacija veoma teška, jer su pri kraju finansijski izvori od prodaje državnog kapitala i donacija.

U radu naučnog skupa pod nazivom “Uslovi i ograničenja prevladavanja efekata globalne krize” učestvuju profesori sa ekonomskih fakulteta u BiH, Srbiji, Sloveniji i Crnoj Gori, te predstavnici nadležnih institucija i privrednog života BiH i RS.

Naučni skup upriličen je povodom obilježavanja 35 godina rada Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, čija će svečana ceremonija i promocija diplomiranih ekonomista biti održana sutra na ovom fakultetu sa početkom u 12.00 časova.

Izvor Agencije