BEOGRAD -, Energetika bi u narednoj deceniji trebalo da obilježi privredni razvoj Republike Srpske i da doprinese poboljšanju života u RS, izjavio je u Beogradu pomoćnik ministra industrije, energije i rudarstva RS Ljubo Glamočić.

“Republika Srpska je prostor koji raspolaže viškovima energije, kako električne koju izvozi više od 25 odsto, tako i značajnim prerađivačkim kapacitetima rafinerije nafte u Brodu”, rekao je Glamočić koji učestvuje u radu regionalne konferencije o energetskoj budućnosti jugoistočne Evrope.

On je naveo da se resursi kojima raspolaže Srpska u obnovljivim izvorima energije koriste samo simbolično kada je riječ o hidropotencijalu, odnosno izgradnji malih elektrana, te da se ostali potencijali poput energije vjetra, solarne energije i biomase ne koriste u energetske svrhe.

Glamočić je naveo da je RS ispunila skoro sve obaveze iz postojećih evropskih direktiva u vezi sa usklađivanjem domaćeg zakonodavstva.

Prema njegovim riječima, trenutno se vode aktivnosti na izradi preostala dva zakona, a to je zakon o korištenju obnovljivih izvora energije i kogeneracije, kao i o energetskoj efikasnosti.

“Ostao je još jedan značajan segment, a to je otvaranje tržišta i liberalizacija koja je od 1. januara 2015. godine obaveza svih potpisnica ugovora o energetskoj zajednici, a od 1. januara 2012. godine bi svi kvalifikovani kupci trebalo da na slobodnom tržištu kupuju električnu energiju, dok bi tarifni snabdjevači ostala samo domaćinstva u RS”, rekao je Glamočić.

On je naveo da je Srpska ove godine počela saradnju sa značajnim energetskim kompanijama o izgradnji važnih energetskih kapaciteta.

“Bez obzira na to što sada raspolažemo viškom električne energije, moramo se pripremati za period koji dolazi, a to je gradnja novih objekata, revitalizacija, rekonstrukcija i modernizacija postojećih, a posebno termoenergetskih objekata i zadovoljenje obaveza zaštite životne sredine”, rekao je Glamočić.

Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić rekao je u Beogradu da Srpska ima veliku mogućnost za proizvodnju električne energije, koja je već sada njen veliki izvozni potencijal, ali da još mnogo toga može da se izgradi.

Radojičić, koji učestvuje na regionalnom skupu o energetici, rekao je da Srpska ima velike energetske projekte kao što su Gornja i Srednja Drina, Stanari, kao i neke alternativne izvore energije.

“Energetika nije fraza, to je, zajedno sa vodom, jedna od dvije riječi koje će se najviše koristiti u narednim decenijama. Nisu u krivu oni koji govore da će se ratovi voditi zbog energije i vode”, rekao je Radojičić.

On je naveo da je Balkan područje koje ima i izvore električne energije i kapacitete, ali je istovremeno i potrošač gasa i tranzitno područje.

“Vođenje koherentnih energetskih politika se sve više uvezuje na globalnom nivou i to više nije unutrašnje pitanje jedne zemlje”, rekao je Radojičić, koji je ocijenio da će energetska zajednica jugoistočne Evrope manje-više morati zajedno da uđe u energetsku zajednicu čitave Evrope, uz poštovanje standarda i pravila EU.

Radojičić je naveo da BiH ima vrlo kompleksnu unutrašnju organizaciju inistitucija u oblasti energetike i ocijenio da bi trebalo unutar zemlje razgovarati o tome šta je optimalna sistem institucija.

“Pri tome ne mislim samo na razgovore o raspodjeli između entiteta i BiH, nego i šta uopšte treba i mora da bude na nivou države, jer ovo sadašnje nije racionalno i optimalno”, kaže Radojičić.

On je naveo da u BiH postoje ogromni problemi u vezi sa “Elektroprenosom BiH”, te da nije optimalan ni sistem u kojem postoji Državna regulatorna kompanija i nezavisni operater sistema, zbog čega treba postaviti još jednog operatora.

Izvor Agencije