ISTOČNO SARAJEVO – Firma “Energoinvest – Rasklopna oprema” (RAOP) iz Istočnog Sarajeva ušla je u ovu godinu sa već ugovorenim poslovima, vrijednim između 6,5 i sedam miliona KM, uglavnom za kompanije “Elektromreža” i “Elektroprivreda Srbije”, izjavio je direktor ovog preduzeća Blagoje Lenov.

On je rekao da RAOP do kraja mjeseca očekuje potpisivanje ugovora sa “Elektroprivredom Srbije”, gdje će uraditi poslove vezane za velike tri trafo-stanice, u čemu im je pomogla Vlada Republike Srpske.

“Uz svestranu pomoć Vlade i njenog predsjednika Aleksandra Džombića, mi smo u postupku realizacije kreditnog aranžmana sa Investiciono-razvojnom bankom Srpske, vrijednim tri miliona KM, kojim bi trebalo da se nabavi repromaterijal da bi ti poslovi mogli biti blagovremeno završeni”, istakao je Lenov.

Diretor RAOP-a ističe da su im ta sredstva neophodna, jer je do sada iza svih njihovih ugovora stajala Svjetska banka koja, pri potpisivanju daje deset odsto avansa, a firmi je potrebno 50 odsto sredstava za kupovinu repromaterijala.

Prema riječima direktora Lenova, do kraja godine je planirana i dokapitalizacija firme u vrijednosti od pet miliona KM – da bi se osavremenili proizvodni procesi firme.

Kada je riječ o niskonaponskim prekidačima, Lenov je pojasnio da tu RAOP tehnološki zaostaje, te da firma namjerava da u toj oblasti krene u razvoj – da bi stali “rame uz rame” sa vodećim svjetskim proizvođačima te opreme, kao što su “Siemens” i ABB.

“Trebalo bi da Vlada Republike Srpske stoji iza dokapitalizacije. Takođe, imamo obavezu od prije dvije godine, kada smo sa Vladom postigli sporazum o reprogramu poreza i doprinosa u iznosu od 1,7 miliona KM, prema kome imamo dvije godine grejs perioda, a da u narednih šest godina isplatimo taj novac”, rekao je Lenov.

On smatra da bi pomenuti iznos mogao biti dio dokapitalizacije firme, a da bi ostatak sredstava Vlada vjerovatno obezbijedila iz IRB-a.

Lenov je istakao da u RAOP-u nije bilo otpuštanja radnika i da ga neće ni biti, samim tim što će im, nakon dokapitalizacije i osavremenjavanja firme, biti potrebno mnogo više radnika, dodavši da su planovi preduzeća da u toku naredne godine i po dana udvostruči broj radnika, kojih trenutno ima 300.

Direktor RAOP-a je naveo da se pojavljuje drugi problem – gdje naći stručni kadar, pošto na području Sarajevsko-romanijske regije ne postoji srednjoškolski centar koji bi školovao metalsku struku, te dodao da su u razgovoru sa nadležnim iz obrazovanja tražili da se otvore nova odjeljenja, gdje bi se školovali kadrovi za potrebe fabrike.

Kada je riječ o obavezama prema radnicima i povjeriocima, Lenov je rekao da bi ona trebalo da budu izmirena u narednih nekoliko mjeseci.

“Mi smo krajem 2009. godine sa našim radnicima potpisali jedan sporazum o reprogramu dugovanja prema njima. Taj dogovor se poštuje i trebalo bi da se završi sa julom ove godine”, istakao je Lenov, dodavši da postoji jedan dio neisplaćenih plata u prošloj godini, te da se upravo pregovara sa sindikatom u koliko rata to da bude regulisano.

On se nada da će iz realizacije ugovorenih poslova i već stečenih sredstava biti regulisane obaveze prema radnicima.

RAOP sa zaposlenima ima korektnu saradnju, koji su, kako navodi Lenov, vidjeli da je i njihova budućnost u ovoj firmi.

Izvor Agencije