BANJALUKA – Dugotrajni nedostatak padavina i povećanje potrošnje električne energije prijete da dovedu do restrikcija u snabdijavanju strujom potrošača u RS ukoliko se nastave postojeće nepovoljne hidrološke prilike.

Kako bi spriječila tu neželjenu pojavu, "Elektroprivreda RS" (ERS) bila je primorana na uvoz nedostajućih količina električne energije, dok je od 22. novembra potpuno obustavila isporuke struje u komercijalne svrhe, odnosno za izvoz.

U Upravi ERS navode da je ukupna dnevna potrošnja struje u RS povećana zbog zimskih uslova i iznosi oko 14.000 megavat-časova od čega se trenutno od 10 do 15 odsto obezbjeđuje iz uvoza.

"'Elektroprivreda RS’ preduzima sve što je u njenoj mogućnosti da ne dođe do restrikcija u snabdijevanju električnom energijom. Od juna su smanjene isporuke po komercijalnim ugovorima za 20 odsto, a od 22. novembra potpuno obustavljene isporuke u komercijalne svrhe i cjelokupna proizvodnja je usmjerena za snabdijevanje korisnika u RS i distriktu Brčko.

Nedostajuće količine električne energije, koje na dnevnom nivou iznose 1.500 megavat-časova, nabavljaju se po cijenama koje su višestruko veće od cijena u RS", istakla je Branislava Milekić, generalni direktor ERS-a.

Napominjući da se skoro polovina struje u RS proizvodi u hidroelektranama, ona je ukazala da su Hidroelektrane na Trebišnjici neraspoložive, izuzev za havarijske potrebe.

"Dotoci na Trebišnjici najniži su od puštanja u pogon HE na Trebišnjici, a vjerovatnoća pojave ovakvih dotoka je jednom u sto godina. Slična situacija je i na slivu Drine i Vrbasa, tako da je trenutna proizvodnja u HE Višegrad oko 16 odsto planirane, a proizvodnja u HE Bočac oko 20 odsto planirane", naglasila je ona.

U Upravi ERS navode da se maksimalno koristi raspoloživi kapacitet termoelektrana u Ugljeviku i Gacku, ali to ne može u cijelosti da nadomjesti nedostatak proizvodnje u hidroelektranama.

Blagoje Šupić, izvršni direktor za ekonomsko-finansijske poslove ERS, je za agenciju Beta rekao da postojeća niska proizvodnja u hidroelektranama dovodi preduzeće u veoma tešku situaciju, jer je sa zahlađenjem došlo do porasta potrošnje.

"Trenutno se nedostatak električne energije podmiruje kupovinom na slobodnom tržištu, u cilju stalnog snabdijevanja strujom svih potrošača u RS", naveo je Šupić.

On nije isključio mogućnost restrikcija snabdijevanja strujom, ako hidrološka situacija u RS i dalje bude loša. Prema njegovim riječima, odluku o uvođenju restrikcija može da donese Vlada RS uz konsultacije sa Regulatornom komisijom za energetiku RS.

"Elektroprivreda RS" oko jedne trećine svojih bilansnih viškova na godišnjem nivou (oko 1.400 gigavat-časova) plasira na slobodnom tržištu, odnosno izvozi ili prodaje direktnim kupcima unutar BiH.

"Električna energija se najviše prodaje trgovcima električnom energijom, koji njome snabdijevaju zemlje u regionu", naveo je Šupić.

Izvor Agencije