BRISEL – Komesar EU za energetiku Ginter Etinger izjavio je da je došlo vrijeme da se obave pripreme za „vanredno stanje“, nakon što su tokom vikenda propali pregovori o spasavanju Grčke od bankrota i ostanku te zemlje u evrozoni.

„Treba da hitno sastavimo plan, pošto će Grčka pasti u vanredno stanje“, rekao je Etinger, koji je iz Njemačke.

On je dodao da treba zaštititi „isporuke energije, plate policijskih zvaničnika, isporuke lijekova, farmaceutskih proizvoda i još mnogo toga“.

Atina sada ima samo dvije sedmice da pronađe način za izlazak iz blokade, prije nego što se suoči sa obavezom da Međunarodnom monetarnom fondu plati 1,6 milijardi evra duga.

Država bi zbog toga mogla da ostane bez gotovine, bez mogućnosti da se zadužuje i izvan grupe zemalja koje koriste evro.

Grčka berza oslabila je juče za šest procenata, a najveći pad bilježe akcije banaka, čak 12 odsto. Istovremeno je kamata na grčke obveznice porasla za preko tri odsto, na 29,02 odsto.

Postoji realan rizik od izlaska Grčke iz evrozone, ocijenio je u Madridu španski ministar spoljnih poslova Hoze Manuel Margaljo, nakon neuspjelog pokušaja postizanja sporazuma između Atine i EU o grčkom dugu.

„Postoji realan rizik od izlaska Grčke iz evrozone, što ne bi bilo dobro za Evropu i očigledno da bi to bilo još gore za grčki narod“, ocijenio je Margaljo.

Portparol španskog ministra rekao je da je Margaljo naglasio da je španska vlada oduvijek zastupala tezu da se postigne sporazum o ostanku Grčke u u evrozoni, ali da postoje pravila koja moraju da budu ispoštovana.

Nova runda razgovora između Grčke i njenih kreditora iz EU i Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ okončani su tokom vikenda bez dogovora jer postoje „značajne nesuglasice“.

Francuski predsjednik Fransoa Oland pozvao je da razgovori budu nastavljeni što prije, dok Berlin, koji želi da bude izbjegnut izlazak iz evrozone, tvrdi da je lopta na strani Grčke.

Atina čeka da kreditori postanu realniji

Atina će strpljivo čekati da njeni kreditori postanu realniji, izjavio je grčki premijer Aleksis Cipras, dan poslije neuspjeha posljednjih pregovora dvije strane.

Ovakav ishod sastanka pojačao je strah da će Grčka bankrotirati i napustiti evrozonu.

„Čekaćemo strpljivo dok institucije ne postanu realnije“, napisao je Cipras za list „Efimarida ton sindakton“.

On je dodao da se kreditori rukovode „političkim oportunizmom“ i nastavljaju da vrše pritisak na Atinu da smanji penzije.

Grčki ministar finansija Janis Varufakis odbacio je mogućnost izlaska svoje zemlje iz evrozone i rekao da to ne bi bilo razumno rješenje grčke dužničke krize.

Varufakis je u intervjuu njemačkom listu „Bild“ rekao da je restrukturisanje grčkog duga jedini ispravan način da se krene naprijed.

„Odbacujem `greksit` kao razumno rješenje. Ali niko ne može da odbaci sve opcije. Ne mogu da odbacim ni mogućnost da će kometa udariti u Zemlju“, rekao je grčki ministar finansija.

Razgovori između Grčke i njenih međunarodnih kreditora su u zastoju, a evropski zvaničnici nezadovoljni su zbog toga što se Atina kreće ka bankrotu, što ugrožava i budućnost zajedničke evropske valute.

Varufakis je rekao da vjeruje da bi bilo moguće da Grčka brzo postigne dogovor sa kreditorima ukoliko bi njemački kancelar Angela Merkel učestvovala u razgovorima.

„Ne želimo dodatan novac“, rekao je Varufakis „Bildu“ i dodao da su Njemačka i ostale članice evrozone već dale Atini „previše“ novca.

„Sporazum bi mogao da se postigne za jednu noć. Ali kancelarka bi morala da učestvuje“, rekao je grčki zvaničnik.

On je ocijenio da je program štednje propao i da je „potrebno krenuti ispočetka“.

Varufakis je napomenuo da Vlada želi da spriječi izlazak Grčke iz evrozone, ali da joj je potrebno restrukturisanje duga i produženje roka za ispunjavanje uslova.

On je dodao da Vlada ima problem u sakupljanju poreza na dodatu vrijednost /PDV/ i da bi prihod po toj osnovi dodatno opao, ako bi PDV, što zahtijevaju kreditori, bio povećan na nivo od 11 do 23 odsto.

Vlada Grčke predlaže da stope PDV-a budu sedam, 14, i 22 odsto.

Dragi za ekstra milju s Atinom, S&P- Grčka nije bankrot

Predsjednik Evropske centralne banke (ECB), Mario Dragi, apelovao je da se pređe „još jedna milja više“ radi postizanja dogovora kreditora i Atine, a američka bonitetna agencija Standard & Poors (S&P) ocjenjuje da i ako Grčka ne plati dug ECB-u, to ne znači da je u bankrotu.

Dragi smatra da je Grčkoj i njenim kreditorima potrebno brzo postizanje održivog sporazuma o isplati preostale kreditne pomoći Atini, ali je upozorio da je loptica sada u dvorištu grčke vlade, i da je dogovor o uslovima za puštanje nove kreditne pomoći isključivo politička odluka koju moraju donijeti izabrani zvaničnici a ne centralne banke, navodi agencija AP.

„Potreban je snažan i kredibilan sporazum sa Grčkom, koji nije samo u interesu grčkog naroda, već i cjelokupne evrozone“, izjavio je Dragi pred Komitetom evropskog parlamenta za ekonomska i monetarna pitanja.

Istovremeno, grčki zvaničnici poručuju da je Grčka spremna da se vrati pregovorima sa kreditorima, Evropskom unijom i Međunarodnim monetarnim fondom, poslije njihovog kolapsa proteklog vikenda.

„Čekamo poziv institucija i u svakom trenutku smo spremni na nastavak pregovora“, saopšteno je iz kancelarije grčkog premijera Aleksisa Ciprasa.

Istovremeno, američka bonitertna agencija S&P saopštila je da neće smatrati da je Grčka bankrotirala ako ECB-u ne otplati obveznice vrijedne 6,7 milijardi evra koje joj u julu i avgustu dospijevaju na naplatu.

„Razlog tome je što naša ocjena rejtinga zavisi od sposobnosti centralne vlade i njene spremnosti da servisira finansijske obaveze prema komercijalnim kreditorima, a mi smatramo da je ECB jedan zvanični kreditor“, navodi se u saopštenju rejting agencije, a prenosi Frans pres.

Iako S&P neće sniziti rejting Grčke na nivo „selektivnog bankrota“ u slučaju da Atina ne vrati dug ECB-u, agencija navodi da bi ipak mogla sniziti rejting na nivo koji je ispod aktuelnog „CCC“.

Grčke banke solventne, ECB će im i dalje davati novac

Najveće grčke banke su u ovom trenutku solventne, a Evropska centralna banka (ECB) će nastaviti da im obezbjeđuje likvidnost kako bi pomogle finansiranje privrede, izjavio je predsjednik ECB-a, Mario Dragi.

„U ovoj fazi, vodeće grčke banke su solventne, a garancije koje one izdaju su adekvatne“, rekao je Dragi u obraćanju Komitetu evropskog parlamenta za ekonomska i monetarna pitanja, prenosi agencija Frans pres.

„Naravno da situacija evoluira i da ćemo morati pažljivo da je pratimo kako bismo vidjeli da li su uslovi za procjenu garancija i dalje na svom mjestu, i kakvo je stanje bankarskog sistema“, poručio je on.

Kroz takozvani Evrosistem, ili Evropski sistem centralnih banaka, do sada je grčkim bankama pozajmljeno oko 118 milijardi evra, navodi francuska agencija.

„Aktuelna podrška u vidu likvidnosti čini oko 66 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) Grčke, što je najveći udio u BDP-u među članicama evrozone. Nastavićemo da obezbjeđujemo sredstva za likvidnost sve dok su grčke banke solventne i imaju dovoljno kolaterala”, zaključio je Dragi. (Agencije)