SARAJEVO – EU i ostale evropske zemlje odgovoriće na apele BiH i pomoći joj u suočavanju sa posljedicama katastrofalnih poplava koje su je zadesile, jedinstvena je poruka koju su u Sarajevu istakli svi govornici uvodničari na početku dvodnevnog Foruma za prosperitet i zapošljavanje u BiH.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Vjekoslav Bevanda istakao je BiH nema unutrašnji kapacitet da se izbori sa posljedicama kataklizme koja ju je zadesila i da joj je zbog toga potrebna međunarodna pomoć.

On je istakao da pomoć koja dolazi i koja se očekuje od EU, Srbije, Hrvatske, Njemačke, Turske i drugih zemalja šalje poruku da BiH nije sama.

Ministar inostranih poslova NJemačke Frank-Valter Štajnmajer saopštio je da je njegova zemlja obezbijedila pet miliona evra hitne pomoći za BiH, te dodatnih 600.000 evra za uklanjanje mina.

On je izrazio nadu da će dio sredstava koje je obezbijedila NJemačka biti iskorišten za pomoć malim preduzećima koja su stradala u poplavama.

Njemački šef diplomatije smatra da sada treba iskoristiti ogromni potencijal koji su pokazali ljudi u BiH u ovim teškim trenucima.

Zamjenik turskog premijera Ali Babadžan istakao je da Turska želi da pomogne u razvoju i prosperitetu BiH.

„Turska želi da vidi prosperitetniu i bezbjednu BiH, sa dva entiteta i ravnopravnim narodima“, naglasio je Babadžan.

Šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen rekao je da je ekonomski oporavak BiH sada značajniji nego ikad i ponovio da BiH može da računa na Evropu.

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović istakao je da je ovaj dvodnevni skup odlična prilika da se definišu prioriteti u daljem razvoju BiH.

Cilj foruma je utvrđivanje mjera koje će privući investicije, zauzimanje širokog pristupa ekonomskim prilikama, podsticanje otvaranja novih radnih mjesta i ostvarivanje bolje socijalne zaštite.

Forum organizuje Delegacija EU u BiH u saradnji sa MMF-om, Grupom Svjetske banke, EBRD-om i Ambasadom SAD u BiH.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je Forum za prosperitet i zapošljavanje u BiH važan skup koji se održava u izuzetno važnom trenutku za BiH i entitete koji su se nenadano našli u veoma složenom stanju nakon preteške prirodne katastrofe.

„Razmjere i posljedice katastrofe su prevelike i preteške da bi ih mogli sami sanirati i uspostaviti život na nivou na kojem smo bili“, rekao je Đokić u pauzi Foruma, koji se održava u Sarajevu.

Prema njegovim riječima, ako bi sanaciju ogromnih šteta tretirali kao domaće pitanje, sigurno bi proces oporavka i normalizacija života trajao dugi niz godina.

„Konferencija je pravi momenat da, u vrijeme kada vidimo razorne posljedice prirodne katastrofe, zatražimo solidarnost međunarodne zajednice i njenu pomoć da saniramo posljedice“, rekao je Đokić.

Prema njegovim riječima, poplave će ostaviti izuzetno težak poremećaj, ne samo u ekonomskoj, nego i u ukupnoj društvenoj sferi BiH i bitno će narušiti nivo stabilnosti koji je izgrađen do sada.

„BiH je dobila poslije rata ogromnu međunarodnu pomoć koja je pomogla da se obnovi infrastruktura i kuće. Bez međunarodne pomoći BiH sada neće moći napraviti korak naprijed“, naglasio je Đokić.

On je rekao da je Republika Srpska nemoćna da se sa posljedicama ove prirodne katastrofe nosi sama.

„Zato sa razlogom očekujemo i apelujemo da nam se pomogne“, poručio je Đokić. (Agencije)