ISTOČNO SARAJEVO – U Fabrici motora “Famos” iz Istočnog Sarajeva, izvoznoj firmi od strateškog značaja za RS, trebalo bi da do marta naredne godine bude završeno organizaciono i finansijsko restrukturisanje, čime bi preduzeće bilo samoodrživo i atraktivno za privatizaciju.

Generalni direktor “Famosa” Risto Dabić izjavio je da su u upravi firme svjesni da se bez privatizacije, odnosno nekog strateškog partnera koji bi mogao da uloži sredstva u novu proizvodnju, mašine i drugo – ovo preduzeće ne bi moglo održati na duži period, niti zadržati tradiciju dugu 60 godina.

Dabić je naglasio da je Vlada Srpske donijela zaključak kojim se zadužuju Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva, Ministarstvo finansija, te Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite da realizuju aktivnosti predviđene inicijativom “Famosa”, kao i da se izradi poseban dokument za ekonomsko-analitičko sagledavanje opravdanosti organizacionog i finansijskog restrukturisanja.

“Vlada nije u poziciji da usvoji finansijsko restrukturisanje prije nego što to prođe kroz Investiciono-razvojnu banku /IRB/ Republike Srpske, jer je ona ta koja daje mišljenje o finansijskom restrukturisanju duga, koje se vrši konverzijom duga u akcije preduzeća”, pojasnio je Dabić, dodavši da taj dug iznosi oko osam miliona KM.

Direktor “Famosa” ističe da je inicijativom predviđeno da dođe do smanjenja obaveza prema državi, tako što bi se one pretvorile u akcije, a, s druge strane, finansijsko restrukturisanje bi pomoglo da se uplate zaostali doprinosi za radnike koji idu u penziju, te da se radnicima koji bi trebalo za godinu dana da idu u penziju dokupi staž.

“Na taj način bi se riješio problem viška radnika, a oni ne bi bili oštećeni”, istakao je Dabić i dodao da obaveze prema dobavljačima i javnim preduzećima planiraju da riješe kroz reprograme, kao što su i do sada radili, a obaveze prema bankama, koje su do sada servisirali sa nekim manjim zaostatkom, izmirivaće iz redovne proizvodnje.

Prema njegovim riječima, kroz ovaj proces trebalo bi da se riješe i imovinsko-pravni odnosi, a s ciljem jačanja “Famosove” programske organizacije i jačanja tržišne pozicije, izvrši uključivanje dijela proizvodnih kapaciteta firme “Famos – Koran” sa Pala, koja je u stečaju.

“To su linije za proizvodnju bregastih vratila, te linije za proizvodnju klipnjača i remont motora i mjenjača. Prema našem prijedlogu, Vlada bi trebalo da otkupi taj dio proizvodnih kapaciteta i pripoji `Famosu`, a mi bismo u prvoj fazi povukli sa biroa 50 proizvodnih radnika koji su ostali bez posla. Tako da bi i na Palama omogućili da se i taj dio `Famos – Korana` pusti u proizvodnju, što bi moglo biti značajno za njih”, istakao je Dabić.

On je naveo da je “Famos” preduzeće sa većinskim državnim kapitalom, da je riječ o strateškom preduzeću koje radi sa punim brojem zaposlenih, te da su im plate 20 odsto niže od republičkog prosjeka u ovoj branši.

“Restrukturisanjem firme promijenila bi se strukura u kapitalu – državni kapital bi sa sadašnjih 65 odsto pao na nešto više od 50 odsto, ali bi preduzeće bilo finansijski očišćeno, te privlačno za privatizaciju”, naglasio je Dabić.

Prema riječima direktora, za “Famos” ova godina je bila najteža od 1996. godine, jer su njihovi kupci, zbog ekonomske krize u svijetu, došli u vrlo tešku situaciju, tako da su svoje nabavke sveli na simbolične količine.

“Posljednje tri godine održali smo se zahvaljujući podršci Vlade Srpske, tako što nam je svake godine omogućila da realizujmo značajan dio izvoza kroz podsticaj koji smo dobijali”, istakao je Dabić i dodao da su prije nekoliko dana dobili podsticaj za novi izvozni posao u vrijednosti od 200.000 KM.

On je rekao da će ta sredstva utrošiti na jedan novi tip radilice – što trenutno rade, te da će više od 300.000 KM, koliko im je još potrebno za to, obezbijediti sa jednim kratkoročnim kreditom – da bi mogli ispoštovati međunarodne ugovore koje su sklopili.

“Mi svake godine pravimo nove ugovore sa našim ključnim kupcima. Upravo smo obnovili ugovor i dobili narudžbu za 150 radilica novog tipa, tako da računamo da ćemo do kraja godine ostvariti izvoz vrijedan više od dva miliona KM”, naglasio je Dabić i dodao da su prvo polugodiše završili sa gubitkom od 780.000 KM

Pomenuti dug direktor “Famosa” objašnjava činjenicom da su početkom godine imali više od 70 odsto ugovorenog posla, ali je zbog krize došlo do odlaganja i pomjeranja rokova, tako da su plan za prvih šest mjeseci ostvarili sa negdje oko 65 odsto, te zbog velikih ulaganja u repromaterijal i visokih fiksnih troškova.

Prema njegovim riječima, s obzirom na nove narudžbe, situacija će se popraviti do kraja godine, ali će se opredijeliti na rebalans plana, koji bi trebalo da bude oko 35 odsto manji od planiranog, što nije strašno, uzimajući u obzir stanje u okruženju, gdje su velika preduzeća ostvarivala 30 do 40 odsto proizvodnje u odnosu na prethodnu godinu.

“Do kraja godine vjerovatno će ovaj gubitak biti smanjen, ali će on biti evidentan. I u materijalu koji smo prezentovali Vladi, očekuje se da i u narednoj godini dođe do gibitka, jer ćemo morati uraditi procjenu firme”, rekao je Dabić.

Fabrika motora “Famos” iz Istočnog Sarajeva 60 odsto proizvoda izvozi u Njemačku, mali procenat u Srbiju i Austriju, a ostalo na tržište Bliskog istoka. Trenutno je zaposleno 315 radnika, od čega je 12 na ugovor o djelu. Ova fabrika ne može da nađe odgovarajuću kvalifikacionu strukturu za svoj prizvodni program, jer na području Sarajevsko-romanijske regije nema škole za ovakav kadar.

Preduzeće je u konkurenciji sa firmama koje imaju visoku tehnologiju i koje imaju mnogo više sredstava za ulaganje u razvoj. Najviše se bavi izvozom komponenti za motore i mjenjače, prije svega za program “mercedes bec”,   na bazi čije licence i danas proizvodi ove komponente.

Prije nekoliko godina “Famos” je trebalo da kupi jedan ruski biznismen, zajedno sa srbijanskom firmom “FAP”, međutim, to nije učinjeno zbog globalne ekonomske krize i neriješenih imovinsko-pravnih odnosa.

Izvor Agencije