BANJALUKA – U Banjaluci će biti formirano koordinaciono tijelo koje bi trebalo da definiše probleme nastale u građevinskom sektoru i nađe način za njihovo rješavanje, rečeno je nakon sastanka predstavnika privrednih društava iz ovog sektora sa predstavnicima grada, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srpske i Područne privredne komore.

Predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić rekao je da je dogovoreno formiranje koordinacionog tijela koje bi činili predstavnici Privredne komore, grada Banjaluka, Pravobranilaštva Republike Srpske i Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

"To koordinaciono tijelo već bi naredne sedmice definisalo sve probleme i načine na koje bi u što kraćem periodu ti problemi bili riješeni", izjavio je Račić novinarima nakon sastanka o temi "Saradnja preduzeća građevinskog sektora i lokalne samouprave".

On je rekao da grad Banjaluka ima najveće učešće u formiranju ukupnih prihoda na nivou Republike Srpske i da je gotovo 37 odsto ukupnih prihoda Srpske sa područja ovog grada, te da se može reći da je 30 odsto zaposlenih u Republici na području Banjaluke.

"Ono što se dešava u Banjaluci veoma brzo se odražava na kompletnu privredu Republike Srpske", rekao je Račić i dodao da u Banjaluci postoje određeni zahtjevi za rješavanje pitanja građevinskih dozvola, te administrativne i druge barijere o kojima je danas razgovarano.

Gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović pojasnio je da će koordinaciono tijelo već od ponedjeljka proći i pripremiti dokumentaciju koja će biti pregledana i nađen način za uklanjanje barijera kako bi se procesi ubrzali, dinamizirali i kako bi bio obezbijeđen novi ciklus razvoja u Banjaluci, posebno u oblasti građevinasrtva.

On je istakao da se u pojedinim investicijama građeviske dozvole neopravdano čekaju duže vremena. "Zato smo tražili i preduzeli mjere da se u Odjeljenju za prostorno uređenje analizira svaki predmet koji je neriješen u tom sektoru i imaćemo taj izvještaj i odgovornost ljudi, ali i razloge zbog čega ti predmeti čekaju", rekao je Gavranović.

On je rekao da formalni pristup neće biti dozvoljen i da će biti analiziran svaki predmet, dok će u novim zahtjevima za građevinske dozvole investitor biti dužan da kompletira svoj predmet u skladu sa zakonom.

"Ako je investitor riješio imovinske odnose i ima svu dokumentaciju koju je zakonom predviđena za izdavanje dozvole, on tu dozvolu mora dobiti u najkraćem mogućem roku", rekao je Gavranović.

Ukoliko nadležno Odjeljenje i struka koja vodi to odjeljenje nije u stanju da nađe odgovor, Gavranović je najavio da će raspustiti to odjeljenje i formirati neki novi tim.

Predsjednik Odbora za građevinarstvo pri Područnoj privrednoj komori Banjaluka Aleksandar Lilić rekao je da je situacija u oblasti građevinarstva u Banjaluci katastrofalna.

"U posljednjih 15 godina, koliko se ovim poslom bavim, nikad u Banjaluci nije bilo gore stanje u oblasti građevinarstva", rekao je Lilić i dodao da ta sitaucija hitno mora biti promijenjena.

On je rekao da je proces poboljšanja uslova u oblasti građevinarstva veoma bitan za sve građane Banjaluke i da će se bez dobrog rezultata u tom procesu naići na velike probleme u budućnosti.

Vlasnik i direktor firme "Aragosta invest" Veljko Jarić rekao je da ova firma u Banjaluci radi kao izvođač investitor 24 godine i da nikad teže nije bilo dobiti građevinsku dozvolu od 1990. godine do danas.

Jarić je rekao da je posljednju dozvolu čekao deset mjeseci, a da će mu za izgradnju objekta za koji je čekao dozvolu biti potrebno devet mjeseci, što je apsurd.

"Imam 100 zaposlenih, ja sad radim za Kineze i Korejance, ne radim u gradu Banjaluci nijedan objekat za tržište. Muka mi je da podnesem zahtjev za građevinsku dozvolu, jer znam kroz koje ću Tantalove muke proći", rekao je Jarić i dodao da je hitno potrebno promijeniti načelnika u Odjeljenju za prostorno uređenje. (Agencije)