PEKING – Kina se suočava s “prekretnicom” oko toga treba li se držati politika koje su u prošlosti funkcionisale ili ažurirati svoje politike za novu eru visokokvalitetnog rasta, rekla je direktorica MMF-a Kristalina Georgieva na Kineskom razvojnom forumu u Pekingu .

“S opsežnim paketom protržišnih reformi, Kina bi mogla rasti znatno brže od scenarija status quo”, rekla je, prema pripremljenim primjedbama MMF-a.

Georgieva je istakla “najhitnije kratkoročne izazove” za Kinu, koji uključuju “prelaz sektora nekretnina na održivije temelje i smanjenje rizika duga lokalne samouprave”.

“Kina je spremna suočiti se s prekretnicom – oslonite se na politike koje su u prošlosti funkcionisale ili ažurirajte svoje politike za novu eru visokokvalitetnog rasta”, rekla je Georgieva u nedjelju na Kineskom razvojnom forumu u Pekingu.

To bi moglo pokrenuti rast koji bi “iznosio 20% širenja realne ekonomije u sljedećih 15 godina – u današnjim uslovima, to je kao dodavanje 3,5 trilijuna američkih dolara kineskoj privredi”, dodala je.

Iako je zemlja doživjela oporavak nakon kovida – s rastom većim od 5% u 2023. – suočava se s faktorima poput niskog rasta produktivnosti i starenja stanovništva, prema bugarskoj ekonomistici.

Ipak, dodala je: “Srednjoročno, Kina će i dalje biti ključni doprinositelj globalnom privrednom rastu.”

Na ovogodišnjem dvodnevnom Kineskom razvojnom forumu, koji je počeo u nedjelju, kineski funkcioneri očekuju više od 100 stranih učesnika, uključujući izvršne direktore velikih inostranih kompanija, kao i čelnike MMF-a i Svjetske banke.

Tiokom glavnog govora na forumu, kineski premijer Li Qiang obećao je napore za promociju “visokokvalitetnog razvoja”, “intenziviranje prilagođavanju makropolitike” i povećanje domaće potražnje, prema izvještajima državnih medija. Takođe je obećao “viši nivo otvorenosti” pri rješavanju izazova.

Zasebno, funkcioneri su navodno obećali dodatnu zaštitu kompanijama finansiranim iz inostranstva dok prekomorska ulaganja u Kinu presušuju.

Ove mjere podudaraju se s drugim potezima koje je Peking preduzeo posljednjih sedmice kako bi ojačao povjerenje među stranim ulagačima i kompanijama dok slijedi cilj rasta od oko 5% ove godine. (Seebiz)