BIJELJINA – Građevinarstvo je žila kucavica razvoja i opstanka privrede RS i onog momenta kada ono stane prestaće i priliv investicija, staće plate zaposlenima i neće biti zapošljavanja, izjavila je danas u Bijeljini ministar za građevinarstvo, prostorno uređenje i ekologiju Srebrenka Golić.

“Prema podacima kojima raspolažem, osam odsto zaposlenih u Srpskoj otpada na građevinarstvo, šest odsto bruto društvenog proizvoda ide iz ove oblasti. Mi u Ministarstvu ubrzano podstičemo građevinarstvo i nastojimo da ga što prije, dajući svoj maksimum, uredimo prema postojećem zakonu”, rekla je Golićeva.

Na skupu privrednika u Područnoj privrednoj komori Bijeljina, ona je ocijenila neophodnim da se građevinci udružuju u konzorcijume, te da zajedno nastupaju kada su u pitanju veliki projekti.

“Neophodno je raditi i na favorizovanju domaćih proizvođača građevinskog materijala, da se ne uvozi što već u Srpskoj postoji, a samo zajedničkim nastupom na tržištu možemo uspjeti i pokriti veći dio tržišta”, rekla je Golićeva.

Ona je napomenula da je sa privrednicima dogovarala potrebu jačeg organizovanja građevinaca na osnivanju većih konsultantskih kuća, prvenstveno za dobijanje kredita od evropskih banaka, a sve kako bi sredstva ostajala u Srpskoj.

Golićeva je istakla da postoje brojne prepreke koje građevince usporavaju u poslu te da će s tim u vezi Ministarstvo kao servis građana učiniti maksimum kako bi im i u ovome pomoglo i ovu djelatnost podiglo na malo zavidniji nivo.

Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić rekao je da se, kao i u većini privrednih grana, i u građevinarstvu osjetila određena kriza u smislu nedostatka investicija, gradnje objekata, ne samo u stanogradnji nego i privrednih objekata.

“Riječ je o veoma intenzivnoj grani koja zapošljava veliki broj ljudi. Rješenje brojnih problema u ovoj oblasti, prema našoj ocijeni, rješava i problem proizvođača građevinskih materijala”, istakao je Vidić i napomenuo da je neophodno stvoriti takav privredni ambijent koji će obezbijediti sigurno investiranje i zaštitu ulagača na ovom području.

Vidić je ocijenio da je neophodno za građevince obezbijediti povoljnija kreditna sredstva, jer građevinske firme, kako je rekao, nisu u poziciji da iz vlastitih sredstava finansiraju i stanogradnju i gradnju drugih objekata.

Golićeva je posjetila i građevinska preduzeća “Trifunčević”, “Perić” i “Higra” a Dragan Sarić, vlasnik ovog preduzeća, istakao je da građevinarstvo nema neki modus razvoja a “svi misle da mogu da se njime bave”.

“Svi u teškoj ekonomskoj situaciji traže spas u građevinarstvu i smatraju da mogu da se bave ovim poslom. Ministarstvo je jasno propisalo ko može da se bavi ovim poslom i ko može i dobija licence”, rekao je Sarić i upozorio da nije dobro što u Srpskoj licence mogu dobiti subjekti iz Federacije BiH i Srbije, ali ne i obrnuto.

Prema njegovim riječima, olako se dobijaju licence, ali je malo preduzeća koje ih uistinu zaslužuju.

“Građevinarstvo je predimenzionirano i ima dosta firmi koje ne zaslužuju da se njime i bave”, zaključio je Sarić.

U vezi sa ovim licencama Golićeva je navela da su već ukinute tri u Trebinju, dvije u Zvorniku, pet u Banjaluci a, kako je najavila inspekcija će vrlo brzo raditi i na području Bijeljine.

Ministar za građevinarstvo, prostorno uređenje i ekologiju Srebrenka Golić prethodno se sastala i sa načelnikom opštine Bijeljina Mićom Mićićem sa kojim je razgovarala, između ostalog, o preduzeću AD “Grad” Bijeljina.

“Saradnja Ministarstva i Opštine već je uspostavljena boravkom Mićića u Banjaluci, a ovo je moja prva radna posjeta ovom gradu. U kratkom roku od dva dana, što je veoma značajno za građane Bijeljine, izdala sam rješenje i odobrila lokacijske uslove za izgradnju kružnog toka oko Bijeljine”, rekla je Golićeva.

Ona je dodala da je sa Mićićem razgovarala i o preduzeću AD “Grad” Bijeljina za koje je, nakon uvida u sudski registar, konstatovano da je 100 odsto u vlasništvu akcionara, odnosno Vlade RS.

“Svakako o ovome će još biti riječi sa predsjednikom Vlade RS kako bi se neke nedoumice otklonile”, rekla je Golić.

Načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić ocijenio je da je posjeta ministra od velikog značaja za ovaj grad te da su odnosi sa ovim ministartvom veoma dobri.

“Već smo imali dva radna sastanka, a poznato je da je ova oblast generalno neuređena. Primjenom Zakona i nizom njegovih pravilnika donesenih u međuvremenu treba olakšati procedure u ovoj oblasti”, rekao je Mićić.

On je izrazio očekivanje da zaobilaznica, za koju je ministarka veoma brzo donijela rješenje, zahvaljujući Vladi trebalo da u ovoj godini bude i završena te da je neophodno oko četiri miliona KM.

Izvor Agencije