BANJALUKA – Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić istakla je da je Zakon o uređenju prostora i građenju, koji je usvojen prije godinu dana, donio brojne olakšice i građanima i investitorima.

Golićeva je novinarima u Banjaluci, u pauzi radionice o primjeni Zakona sa posebnim akcentom na proces izdavanja građevinskih dozvola, legalizaciju objekata i izdavanje ekoloških dozvola, rekla da je od početka primjene ovog zakona unaprijeđena oblast uređenja prostora i građenja u Srpskoj, da su skraćeni rokovi za izdavanje dozvole na 15 dana, kao i da je produžen rok trajanja građevinske dozvole sa jedne na tri godine.

„Za poslovno-stambene objekte do 400 kvadrata koji ne služe za komercijalnu upotrebu ne trebaju lokacijski uslovi, ne plaća se više dva puta pretvaranje poljoprivrednog u građevinsko zemljište, već se nadoknada plaća samo po jednom osnovu, dok investitori po ovom zakonu mogu sami izgraditi infrastrukturu i da im se za to umanji naknada za uređenje građevinskog zemljišta“, pojasnila je Golićeva.

Prema njenim riječima, Zakon o uređenju prostora i građenju pomogao je građevinskom sektoru, ali i dalje najveći problem predstavlja imovinsko-pravno stanje.

Ona je podsjetila da je za naknadnu legalizaciju bespravno sagrađenih objekata ostalo još godinu dana, kao i da su plaćanja naknade za legalizaciju oslobođene porodice poginulih boraca, invalidi prve i druge kategorije, dok invalidi od druge do osme kategorije imaju određene popuste do 85 odsto, a izbjegli i raseljeni imaju popuste do 30 odsto.

„Ukoliko građani žele da legalizuju objekat koji služi isključivo za stambene potrebe imaju popust do 80 odsto“, pojasnila je Golićeva i poručila građanima da legalizuju svoje objekte, jer će u suprotnom biti srušeni.

Ona je dodala da u Srpskoj ima 87.000 bespravno sagrađenih objekata, te da je do početka godine pristiglo više od trećine zahtjeva za legalizaciju.

Predstavnik Međunarodne finansijske korporacije, člana Grupacije Svjetske banke Lisa Kestner rekla je da ova korporacija u BiH realizuje projekat za unapređenje poslovnog okruženja, čiji je cilj da se smanje troškovi i učini transparentnijim poslovanje u Republici Srpskoj.

Ona je dodala da je građevinski sektor veoma važan za ekonomiju Republike, jer je pokretač privrednog razvoja.

„Naš primarni cilj je otkloniti prepreke za razvoj privatnog sektora, jer on zapošljava najviše radnika. Ova inicijativa u Srpskoj donijeće mnoge benefite privatnom sektoru“, navela je Kesterova.

Načelnik Odjeljenja za prostorno uređenje opštine Pale Mlađen Ćeremidžić smatra da u svim lokalnim zajednicama problem predstavljaju loša planska akta u dijelu proračuna i infrastrukture.

Radionici, na kojoj je održana i prezentacija Instrukcije za postupak izdavanja građevinskih i ekoloških dozvola, prisustvovalo je više od stotinu predstavnika svih opština Srpske. (Agencije)