BANJALUKA – Obim građevinskih radova u RS povećan je u prošloj godini za 7,4 odsto, što je prvi značajniji rast u ovom sektoru od izbijanja svjetske ekonomske krize prije sedam godina.

Građevinarstvo u RS konstantno je bilo u ponoru od 2009, a prvi pozitivni pomaci zabilježeni su 2013. godine kada je dugogodišnji negativni trend zaustavljen simboličnim rastom od 0,8 odsto.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, obim radova u visokogradnji porastao je u prošloj godini za pet odsto, dok je rast u niskogradnji iznosio 8,4 odsto.

Sekretar Asocijacije za građevinarstvo pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Džemal Kalajdžisalihović istakao je da je najvažnije da je tokom čitave prošle godine održan kontinuitet, odnosno da je obim radova u građevinarstvu rastao u svim kvartalima.

– Može se očekivati da taj trend bude nastavljen i u ovoj godini, a jedina neizvjesnost su vremenski uslovi. U četvrtom kvartalu 2014. u RS je ublažen rast u oblasti niskogradnje baš zbog loših vremenskih prilika – rekao je Kalajdžisalihović.

Dodao je da je rastu u građevinarstvu RS u prošloj godini najviše doprinijela izgradnja autoputa Banjaluka – Doboj i regionalnih puteva, dok je kod visokogradnje najznačajnija izgradnja Termoelektrane "Stanari". On smatra da se i pored zabilježenog rasta ne može govoriti o oporavku građevinarstva s obzirom na to da je ono godinama bilježilo pad.

– Građevinska aktivnost se neće oporaviti za kratko vrijeme – naglasio je Kalajdžisalihović.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da je građevinarstvo lokomotiva koja za sobom vuče mnogo drugih sektora i da su pozitivni rezultati u prošloj godini ohrabrujući. On, međutim, ističe da je građevinarstvo u RS još daleko od oporavka i da će biti potrebno još mnogo vremena da ono u potpunosti stane na noge.

– Rast u niskogradnji vezan je za izgradnju autoputeva, dok je u visokogradnji očigledno da je došlo do određenog oporavka stanogradnje. Nakon krize nismo imali ozbiljnije stanogradnje, a prošle godine je samo u Banjaluci počelo da se gradi deset zgrada – rekao je Pavlović.

Kazao je da BiH ima mnogo više kapaciteta u građevinarstvu nego što ih koristi i da su zanemarena inostrana gradilišta.

– Nismo vodili računa o tome da naša građevinska operativa dobije mogućnost rada u Rusiji jer nismo potpisali ugovore koje svaka država mora da potpiše, a tamo je potreba i tradicija naših građevinara prisutna. O oporavku ovog sektora ne možemo govoriti prije svega zbog toga što smo osuđeni samo na skromno tržište BiH – rekao je Pavlović.

Predsjednik Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti RS Dragana Vrabičić kaže da je najveći broj građevinskih firmi u privatnom vlasništvu i da u njima uglavnom nije dozvoljeno formiranje sindikata.

– Plate su veoma niske i neredovno ih isplaćuju, a kada je i dobiju, radnicima se uglavnom ne uplaćuju porezi i doprinosi, nemaju plaćen prekovremeni rad, a zaštita na radu je slaba – kazala je Vrabičićeva i dodala da samo rijetki poslodavci radnicima isplaćuju sve obaveze. (Glas Srpske)