BANJALUKA – Vrednost novih ugovora građevinskih firmi iz RS koje rade u inostranstvu u prvom tromesečju ove godine, u odnosu na prvo tromesečje prošle godine, manja je za 80,1 odsto, „kažu“ podaci Zavoda za statistiku RS.

U građevinskim firmama iz RS kažu da je sve teže dobiti posao u inostranstvu, zbog konkurencije koja obara cenu, pa se zbog toga i sve više radnika odlučuje da ode samostalno i radi za dnevnicu.

U Privrednoj komori RS kažu da pad građevinskih ugovora za inostranstvo dolazi iz više razloga.

– Jedan od njih je borba sa konkurencijom, koja je sve jača. Tu je i problem dobijanja viza i radnih dozvola, zatim, opasna dešavanja u Africi gde su naše firme radile, zbog čega mnogi poslovi čekaju – ističu u Privrednoj komori.

Ranko Milić, predsednik Unije poslodavaca RS, kaže za „Novosti“ da je glavni problem dobijanja poslova u inostranstvu nekonkurentnost naših firmi na tržištu.

– Naše građevinske firme ne mogu da ponude cenu i kvalitet, pa ni produktivnost kao druge iz inostranstva – ističe Milić.

On dalje navodi da mnoge naše građevinske firme radnike koje šalju da rade u inostranstvo organizuju da rade „na crno“. Na taj način brišu svaku mogućnost onim firmama koje bi htele da rade zakonito.

– Imali smo mnogo ovakvih primera u kojima na kraju ti radnici budu prevareni za novac, ili ostanu u tim zemljama, jer ne mogu da se vrate, i budu deportovani. To, naravno, čim se otkrije, drugim firmama iz RS zatvara vrata i one gube posao u inostranstvu, bez obzira što bi želele da rade po zakonu – ističe Milić.

Aleksa Milojević, ekonomski stručnjak, smatra da će građevinske firme iz RS dobijati sve manje posla u inostranstvu, jer nisu isplative za angažovanje.

– Mi prosto ne možemo da pariramo cenama i da obaramo vrednost projekta, kao što to rade veće inostrane firme. Naša valuta, konvertibilna marka, precenjena je i diže unutrašnje cene radova. To je monetarni problem, odnosno nije uređena monetarna sfera u ekonomiji. Cena našeg novca nije realna i mi zbog toga ne možemo konkurisati u inostranstvu – objašnjava Milojević.

Izvor Večernje novosti