BANJALUKA – Vrijednost izvršenih građevinskih radova za prvih šest mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle godine veća je za 14,2 odsto, podaci su Zavoda za statistiku RS.

Prema podacima Zavoda, vrijednost izvršenih radova u junu ove godine u odnosu na isti mjesec prošle godine, veća je za 21,4 odsto, a u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova u 2010. godini veća je za 13,2 procenta.

– Vrijednost izvršenih radova u junu ove godine u odnosu na maj veća je za 11,5 odsto – navode u Zavodu za statistiku RS.

Iako je građevinska aktivnost rasla tokom proteklih mjeseci, broj radnika na gradilištima u Srpskoj je smanjen.

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, u junu ove godine broj radnika na gradilištima je manji za 3,1 odsto u odnosu na maj, a u odnosu na prosječan broj radnika u 2010. godini manji je za 11,1 odsto.

Predsjednik Udruženja građevinarstva pri Privrednoj komori RS Stanko Ivaštanin istakao je da je rast građevinske aktivnosti u prvom polugodištu od 14,2 odsto pozitivan pokazatelj, jer su tokom protekle dvije godine stagnirale aktivnosti u građevinskom sektoru.

– Ukoliko se ovakvo stanje nastavi do kraja godine, to bi značilo da je kriza prevaziđena i da je ovaj sektor počeo da napreduje – istakao je Ivaštanin.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić je istakao da je povećanje građevinske aktivnosti, uz istovremeno smanjenje broja radnika, nerealno, te da je ove podatke moguće objasniti jedino kao posljedicu povećanja broja radnika na crno.

– Toliko povećanje aktivnosti u sektoru građevinarstva se ne uklapa sa podacima o smanjenju broja radnika. To može ukazivati samo na jednu stvar, odnosno da je povećan obim poslovanja, a da se počelo privređivati radom na crno – smatra Milić.

Govoreći o smanjenju broja radnika, Ivaštanin kaže da statistika pokazuje da su poslodavci u građevinskom sektoru, u kriznim godinama primjenjivali prirodnu selekciju radne snage, odnosno nisu zapošljavali nove radnike na onim mjestima gdje su postojeći radnici odlazili u penziju.

– Osim toga, smanjivali su i broj radnika koje su primali na određeno vrijeme – istakao je Ivaštanin.

Cijena stanova

Stanovi u Banjaluci najskuplji su u Srpskoj, što pokazuju i podaci da, uprkos krizi i padu standarda stanovnika, kvadratni metar stana u novogradnji u najvećem gradu RS košta i do 3.000 maraka.

Ovo su potvrdili u agencijama za nekretnine u RS, gdje su dodali da su, uprkos sve manjoj zainteresovanosti stanovnika za kupovinu stanova, cijene i dalje visoke.

– Cijena kvadratnog metra za stanove novije gradnje se, u zavisnosti od lokacije i kvadrature, kreće od 2.000 do 3.000 KM – rekli su u banjalučkoj agenciji za nekretnine “Agent” i dodali da je potražnja za stanovima i dalje veoma loša.

U ovoj agenciji su naveli da kvadrat stana u staroj gradnji košta od 1.400 do 1.800 KM, te da cijene ovih stanova, uprkos krizi, nisu padale.

U Građevinskom preduzeću “Krajina” u Banjaluci istakli su da se jednosobni stanovi, u prizemlju ili na posljednjim spratovima zgrada u Banjaluci, prodaju po 1.990 KM po kvadratnom metru.

– Kvadratni metar trosobnih stanova košta 2.200 KM, a dvosobnih po 2.300 KM – naveli su u GP “Krajina”.

U kompaniji “Malbašić” su rekli da cijena njihovih stanova nije promijenjena i iznosi 2.800 KM po kvadratu.

Za razliku od Banjaluke, cijene stanova u drugim opštinama Srpske su znatno niže i kreću se do 1.800 KM.

– Kvadratni metar stana u Bijeljini kreće se od 1.200 do 1.500 maraka, dok u najužem centru grada kvadrat stana košta i do 1.700 KM – naveli su u bijeljinskoj agenciji za nekretnine “Astra” i dodali da stanovi u staroj gradnji u ovom gradu koštaju 1.000 maraka po kvadratnom metru.

I u prijedorskoj agenciji za promet nekretninama “Agent” su rekli da se stanovi u novogradnji u Prijedoru kreću od 1.600 do 1.800 KM, a u staroj gradnji od 1.000 do 1.200 maraka po kvadratu.

– Potražnja za stanovima je ove godine najlošija, gotovo da uopšte nema zainteresovanih za kupovinu – rekli su u ovoj agenciji.

Među najpovoljnijim stanovima u novogradnji su stanovi u Doboju, koji su skoro duplo jeftiniji nego u Banjaluci i po kvadratnom metru koštaju od 1.500 do 1.600 KM, dok su stanovi starijeg datuma gradnje od 1.100 do 1.250 maraka.

Iako su cijene stanova prilično visoke za većinu stanovnika, član Udruženja ekonomista RS SWOT Nebojša Balaban istakao je da nije moguće da budu niže, jer su tokom proteklih godina, usljed recesije, pojeftinili.

– Sistem obračuna poreza kod nas je drugačiji nego što je realno, tako da i visina poreza utiče na cijenu stanova i zbog toga bi nije moguće da budu jeftiniji – istakao je Balaban.

Prema podacima Federalnog zavoda za statistiku, prosječna cijena stanova koji su počeli da se grade u prvih šest mjeseci ove godine iznosi 1.433 KM po kvadratnom metru, što je za 9,8 odsto manje nego u istom periodu prošle godine. Kvadratni metar stana u Mostaru u novogradnji košta 2.000 KM, a u Tuzli se kreće od 1.800 do 2.000 KM. U Sarajevu su stanovi u novogradnji najskuplji i u zavisnosti od lokacije koštaju od 1.300 do 3.000 KM.

Gradovi    Cijene novogradnje    Cijene u staroj gradnji

Banjaluka    od 2.000 do 3.000    od 1.400 do 1.800 KM

Doboj    od 1.500 do 1.600    od 1.100 do 1.250 KM

Bijeljina    od 1.200 do 1.700    od 1.000 KM

Prijedor    od 1.600 do 1.800    od 1.000 do 1.200 KM

Izvor Glas Srpske