Potreba za zapošljavanjem u kineskom sektoru usluga je za otprilike 30 posto veća nego u građevinskom sektoru. Iako je kinesko gospodarstvo po najnovijim podacima Međunarodnog monetarnog fonda preteklo američko i postalo najveće na svijetu, situacija u Kini više nije tako ružičasta kakva je bila tijekom proteklih godina kada je Kina bila jedna od lokomotiva svjetskog gospodarstva s godišnjim rastom bruto društvenog proizvoda (BDP) koji se znao kretati i oko razine od 10%.

Piše: Milan Senjanović, rukovodilac Front Officea, Hypo Alpe-Adria-Invest d.d. Zagreb

Rast kineskog gospodarstva u listopadu 2014. je iznosio 6,91% u odnosu na listopad 2013, što je treći uzastopni mjesec u kojem se rast kreće ispod razine od 7%. Usporavanje rasta je vidljivo na više područja, pa je tako jedan od najevidentnijih dokaza usporavanja pad tržišta nekretnina. Procjenjuje se da će nakon utrostručenja građevinske aktivnosti tokom proteklih trinaest godina, ono smanjivati po stopi od 1% do 3% godišnje u razdoblju do 2025. godine.

Utjecaj građevinarstva na cjelokupnu privredu je sveobuhvatan, te ima snažni utjecaj na trgovinu građevinskih materijala od željeza do cementa, a također utječe i na volumen prometa kućanskih uređaja, namještaja i automobila. Kao takav, ovaj gospodarski sektor je igrao daleko najvažniju ulogu u procvatu kineskog gospodarstva u proteklim godinama.

Posljedice preizgrađenosti

Trgovina nekretninama i izgradnja činili su otprilike 33% ukupnog bruto društvenog proizvoda u protekloj godini, 14% ukupne zaposlenosti i otprilike 20% svih plasmana banaka u 2013. godini. Također, uz građevinarstvo je u protekloj godini bilo vezano i 39% ukupnih poreznih prihoda kineske vlade.

Znakovi usporavanja građevinskog sektora su vidljivi i iz 10-postotnog pada u prodaji nekretnina u prvih deset mjeseci 2014, što je posljedica preizgrađenosti do koje je došlo kada je kineska vlada agresivnim poticajima pokušavala smanjiti negativne efekte globalne financijske krize.

Usporavanje trgovine

Prema najnovijim procjenama, prinos građevinarstva i nekretninskog sektora bruto društvenom proizvodu će padati s dosadašnjih razina prema 28% do kraja ovog desetljeća. Vezano uz spomenuti podatak treba spomenuti i činjenicu da je industrijska proizvodnja u Kini u listopadu porasla za 7,7% u odnosu na listopad 2013, što je najmanji drugi najmanji porast još od 2009. godine.

Također, još jedan podatak koji govori u prilog usporavanju rasta kineskog gospodarstva je i usporavanje trgovine na malo, koja je rasla najsporije u proteklih osam godina.

Ipak, s druge strane, pozitivna činjenica je da trgovina putem interneta raste po izuzetno visokim stopama, pa je tako u trećem kvartalu 2014. godine zabilježen porast od 18%, dok porast u odnosu na 2013. godinu iznosi čak 50%. Prema posljednjim podacima, evidentno je da internetska trgovina, kao i cjelokupni sektor usluga počinje zamjenjivati građevinski sektor kao vodeći dio kineskog gospodarstva, te za sobom povlači povećanu potrebu za zapošljavanjem.

Potreba za zapošljavanjem u sektoru usluga je za otprilike 30% veća nego u građevinskom sektoru, što će naravno pridonijeti rastu zaposlenosti koja bi trebala barem donekle smanjiti usporavanje gospodarskog rasta.

Rast plaća i potrošnje

Jedan od bitnih momenata u gospodarskoj ekspanziji Kine je i porast prosječnih plaća zaposlenog stanovništva, što s jedne strane doprinosi povećanju domaće potrošnje, dok sa druge strane smanjuje konkurentnost kineskih tvornica u računicama inozemnih investitora. Kineske vlasti pokušavaju novim mjerama održati gospodarski rast u 2014. blizu ciljane razine od 7,5%, pa je tako središnja banka po prvi put od 2012. godine srezala referentnu kamatnu stopu, pokušavajući i na taj način potaknuti rast.

U 2015. godini projicirani rast bi trebao iznositi 7%, što će biti najsporiji rast u od 1990.godine. Iako je i takav rast gotovo tri puta veći od očekivanih stopa rasta razvijenih ekonomija, ostaje za vidjeti da li će se započeti trend usporavanja rasta kineskog gospodarstva nastaviti i u narednim godinama. (Poslovni.hr)