ATINA – U novom iznenađujućem razvoju događaja u Grčkoj, ministar finansija te zemlje Janis Varufakis objavio je svoju ostavku, piše Giardian.

Varufakis je odluku objavio na svom blogu i tviteru i ne postoji ništa što bi ukazivalo na to da nije autentična , navodi Guardian.

U potezu koji bi mogao da izazove dodatne probleme o ulozi drugih evropskih lidera na unutrašnju politiku u Grčkoj , Varufakis je rekao da je bio upoznat sa željama "nekih evropskih učesnika" da on ne učestvuje u nastavku pregovora sa kreditorima.

Na istorijskom referendumu na kome se odlučivalo o sudbini Grčke i njenog naroda, građani su ubedljivo glasali za opciju "ne" (oxi), sa čak 61 odsto glasova.

Evo poruke u celini:

"Referendum od 5. jula će ostati jedinstven trenutak u istoriji kada je mali evropski narod ustao protiv dugog ropstva.

Kao i svaka borba za demokratska prava, tako i ovo istorijsko odbacivanje ultimatuma Evrogrupe od 25. juna dolazi sa velikom cenom koja mora biti plaćena. Zbog toga je od suštinske važnosti da veliki kapital koji je našoj vladi podario odgovor NE, odmah investiramo u DA na odgovarajuću odluku – do dogovora koji podrazumeva restrukturiranje duga, manje štednje, preraspodelu u korist onih koji su u nevolji i prave reforme.

Ubrzo nakon objavljivanja rezultata referenduma, bio sam upoznat sa određenim očekivanjima partnera iz Evrogrupe da “odsustvujem” sa njihovih sastanaka, ideja da premijer prosuđuje da bi mu to potencijalno bilo od pomoći da postigne dogovor. Iz tog razloga ja danas napuštam Ministarstvo finansija.

Smatram da je moja dužnost da pomogne Aleksisu Ciprasu da iskoristi, ako mu to dogovara, kapital koji nam je grčki narod dao kroz jučerašnji referendum.

A ja ću nositi prezir poverilaca sa ponosom.

Mi levičari znamo kako da postupamo kolektivno ne hajući za privilegije funkcije. Podržaću u potpunosti premijera Ciprasa, novog ministra finansija, i našu vladu.

Nadljudski napor da se ispoštuju hrabri ljudi Grčke, a čuveno OHI (NE) dato demokratama širom sveta, tek počinje."

Više od 60 odsto grka reklo „ne“

Na osnovu prebrojanih glasova, 61,03 odsto Grka je na referendumu bilo protiv prijedloga međunarodnih kreditora, preliminarni su podaci grčkog Ministarstva unutrašnjih poslova.

U saopštenju Ministarstva se navodi da je 38,97 odsto Grka bilo „za“ prijedlog međunarodnih kreditora.

Izlaznost je bila 59,78 odsto, dodaje se u saopštenju.

Cipras: Grčka je dokazala da se demokratija ne može ucjenjivati

Grčka je dokazala da se demokratija ne može ucjenjivati, rekao je premijer Grčke Aleksis Cipras u obraćanju naciji.

“Danas je Grčka dokazala da se demokratija ne moće ucjenjivati, Grci su napravili pravi izbor koji će promjeniti debatu u Evropi”, rekao je on.

Cipras kaže da mu je jasno da mu birači nisu dali mandat protiv Evrope, već mandat za održivo rješenje. On je upozorio da nema lakih rješenja, ali da se pravedno može naći.

„Na referendumu nema ni pobjednika ni poraženog, narod je prevazišao strah“, rekao je Cipras i poručio da se vraća za pregovarački sto sa kreditorima.

Prema njegovim riječima, odluke ne mogu biti jednostrane i o njima treba da odlučuju Grčka i kreditori zajedno.

Oland i Merkelova pozivaju na vanredni samit evrozone u utorak

Francuski predsjednik Fransoa Oland i njemačka kancelarka Angela Merkel složili su se sinoć da se rezultati grčkog referenduma moraju prihvatiti i pozvali na održavanje vanrednog samita evrozone u utorak, 7. jula.

Fransoa Oland smatra da Grčka mora ostati dio zone evra.

Oland je najavio da će u ponedeljak saopštiti kako vidi rješenje odnosa evrozone s Atinom.

To je pariskom dnevniku „Žurnal di dimanš“ prenežio jedan Olandov saradnik koji je naveo da će to biti lakše ako Grci glasaju za ponudu poverilaca grčkog duga i time za nastavak pregovora o pomoći Grčkoj, ali će i tada morati da se utvrdi postupak.

Francuski predsjednik je htio da se pregovori povjerilaca grčkog duga i vlade u Atini dovedu do kraja i zato je odluka grčkog premijera Aleksisa Ciprasa da napusti pregovore i sazove referendum „srušila povjerenje Olanda i Angele Merkel u Ciprasa“.

Oland smatra da će se pregovori Grčke i kreditora nastaviti i ako na referendumu pobjedi „ne“, ali uz manje izglede na uspjeh.

Gabrijel: Cipras uništio posljednji most za kompromis

Njemački ministar ekonomije Zigmar Gabrijel izjavio je da je veoma teško zamisliti razgovore o novom programu finansijske pomoći Grčkoj nakon što je jasno da su Grci na referendumu odbacili uslove međunarodnih kreditora.

„Odbacivanjem pravila evrozone, teško su zamislivi pregovori o programu vrijednom više milijardi evra. Premijer Alekis Cipras i njegova Vlada vode grčki narod putem gorkog odricanja i beznađa“, navodi Gabrijel.

On je istakao da je Cipras uništio posljednje mostove na kojima su Grčka i Evropa mogli ići ka kompromisu.

Gabrijel je lider Socijaldemokratske partije koja je dijeli vlast sa konzervativcima kancelara Angele Merkel.

Njemačka gubi milijarde evra?

Predsjednik Bundesbanke Jens Vajdman upozorio je njemačku vladu da bi izlazak Grčke iz evrozone koštao budžet države milijarde evra, objavio je u nedjelju njemački poslovni list Handelsblatt, pozivajući se na vladine izvore.

List navodi da je Vajdman upozorio da bi trošak Greksita naštetio profit Bundesbanka, koji se preliva u budžet.

On je dodao da bi gubici Bundesbanke bili veći od 14,4 milijardi evra jer bi banka izgubila na grčkim obveznicama koje je kupila.

Portparol Bundesbanka to nije želeo da komentariše, kao ni portparoli njemačke vlade i ministarstva finansija.

Kristin Lagard: Grčka ostaje članica MMF-a

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda, Kristin Lagard je izjavila da Grčka čija je privreda nazadovala, ostaje članica MMF-a, bez obzira na stanje dugova.

Lagard je za njemački privredni list „Handelsblat“ rekla de ne može da komentariše referendum u Grčkoj o prijedlogu sporazuma koji su ponudili povjerioci – EU i MMF.

Ocijenila je da je, uprkos mnogim naporima u ispravnom pravcu, privreda Grčke „zbog posljednjih događaja učinila mnogo koraka unazad“, prenela je atinska RTV SKAI.

Na pitanje njemačkog novinara o tome kakva bi bila uloga MMF-a ako Grčka odluči da istupi iz zone evra, Lagard je odgovorila da je Grčka jedna od 189 članica tog fonda i „ostaće članica MMF-a, imala dug ili ga nemala“.

Grčka zbog neuspjeha pregovora s povjeriocima nije imala novca da MMF-u isplati junsku ratu otplate kredita, u iznosu od 1,6 milijarde evra. (Agencije)