BRISEL – Ministri finansija evrozone odobrili su listu reformi koju je podnijela Grčka u zamjenu za četvoromjesečno produženje programa finansijske pomoći.

Ministri finansija su tokom telekonferencije donijeli odluku da je „lista mjera dovoljno sveobuhvatna da bi bila opravdana polazna tačka“.

„Stoga smo se saglasili da nastavimo sa nacionalnim procedurama s ciljem donošenja konačne odluke o produženju do četiri mjeseca“, ističe se u saopštenju iz Brisela.

Parlamenti nekoliko članica evrozone moraju da glasaju o prijedlozima Atine prije isteka programa isplate pomoći 28. februara.

„Pozivamo grčke vlasti da dalje rade na razvoju i proširenju liste mjera reformi na osnovu trenutnog dogovora i u bliskoj saradnji sa institucijama, kako bi došlo do brzog i uspješnog zaključenja revizije“, dodaje se u saopštenju.

Grčka je obećala da neće poništiti izvršene ili aktuelne procese privatizacije i da mjere protiv humanitarne krize neće narušiti njen budžet, navodi se u predloženom planu o reformama u koji je Rojters imao uvid.

Atina je poslala listu planiranih reformi Evropskoj uniji i Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/. Oni moraju da odobre plan da bi se omogućilo produženje programa isplate pomoći Grčkoj u naredna četiri mjeseca.

Na listi se nalazi i obećanje o provođenju reforme poreske politike te revizija i kontrola u „svim oblastima“ vladinih troškova.

Grčka se obavezala da će konsolidovati penzione fondove da bi se ostvarila ušteda i eliminisale „rupe u zakonu“ koje su omogućavale prijevremeno penzionisanje.

Ovo se tumači kao pokušaj pronalaženja kompromisa sa obećanjem nove vlade da neće dodatno smanjivati penzije, što su tražili inspektori EU I MMF-a.

Atina je obećala da će izvršiti reformu zarada u javnom sektoru na način koji neće dovesti do dodatnog smanjenja plata, već će osigurati da ukupna troškovi za plate službenika ne porastu.

Vlada Grčke poručila je kreditorima da će uvesti mogućnost pregovora o kolektivnim zaradama, s ciljem da se postepeno poveća minimalna plata, s napomenom da će takvo povećanje biti izvršeno uz konsultacije sa evropskim i ostalim partnerima.

Reformski prioriteti grčke vlade, predvođene Sirizom, jesu: pravedni porezi, borba protiv korupcije, efikasniji državni aparat i poreski sistem koji će natjerati bogate da plaćaju obaveze.

Na „nezavisnom poreskom spisku“ biće brodovlasnici, crkvena imovina, vlasnici luksuzne robe.

Biće uveden red u rad „of šor“ kompanija i banke koje su štitile oligarhiju – više od 250 milijardi evra izneseno je iz zemlje u godinama krize.

Ciprasova vlada izborila se da u naredna četiri mjeseca sama izabere reforme u zamjenu za finansijsku pomoć EU.

Nije slučajno što je vlada tokom pregovora sa EU pristala na produženje zajma. Kada se banke ponovo otvore poslije praznika, mogle bi da se suoče sa nelikvidnošću.

Samo dva dana pred odlučujući sastanak Evrogrupe sa privatnih računa povučeno je milijardu evra, a u protekla dva mjeseca, ukupno, više od 12 milijardi.

Od decembra, kada je postalo jasno da će Siriza pobijediti, podignuto je čak 20 milijardi evra!

Ciprasova vlada je svjesna da treba vratiti povjerenje građana i u naredna četiri mjeseca usporenijim tempom ispunjavati obećanja data Grcima, koji su masovno izašli na ulice, ali ovaj put da pruže podršku vlastima.

Inspekcija Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a, koja se više ne zove „trojka“, čeka spisak reformi.

Ukoliko Atina želi olakšice, treba da, poslije aprila, započne pregovore o novim uslovima otplate duga da bi dobila zaostalu ratu od 7,2 milijardi evra.

Uslov je da prioriteti za koje se odluči Grčka vlada ne narušavaju finansijsku stabilnost i ne izazivaju nove troškove.

Sporazumom sa Evrogrupom o četveromjesečnom produžavanju programa finansiranja koji vlada u Atini smatra novom, važnom stranicom za Grčku, otvoren je put za drugačiji nivo razgovora i odnosa sa evropskim povjeriocima.

 Njemačka kancelarka Angela Merkel pozvala je svoju konzervativnu stranku da na ovonedjeljnom zasijedanju parlamenta podrži prijedlog o produženju finansijskog programa pomoći Grčkoj, izjavio je danas jedan od poslanika iz njemačkog parlamenta.

„Merkelova je, takođe, poručila da će se nastaviti pregovori sa ljevičarskom vladom u Atini, ali je naglasila da “zadatak u potpunosti nikako nije obavljen“, izjavio je taj poslanik, a prenosi agencija Frans pres.

„Donji dom njemačkog parlamenta (Bundestag) bi u petak trebalo da se izjasni o predloženom četvoromjesečnom produženju programa pomoći Atini“, izjavio je vodeći zvaničnik vladajuće Hrišćansko-demokratske stranke, Mihael Grose-Bremer. (Agencije)