BEOGRAD – Dvije velike investicije kompanija EFT “Stanari” i “Comsar Energy” Ugljevik u Republici Srpskoj provode se bez zastoja i poslije socijalnih nemira u Federaciji BiH, ocijenila je direktor Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) Jelica Grujić.

"Sigurno da su te dvije investicione lokacije veliko gradilište i u ovim uslovima. To su velike investicije koje su već otpočele i koje se u trenutnim uslovima kada se dešavaju nemiri i demonstacije u FBiH i dalje implementiraju bez zastoja", istakla je Grujićeva.

Grujićeva, koja je učestvovala u Beogradu na regionalnoj parlamentarnoj konferenciji "Uloga parlamenta u promovisanju ulaganja i konkurentnosti na zapadnom Balkanu", napomenula je da je malo vremena prošlo od kako su počeli socijalni nemiri u FBiH da bi se primijetio njihov uticaj na priliv stranih direktnih investicija u BiH.

Ona je ocijenila da se može očekivati da se to desi, odnosno da potencijalni investitori odgode proces donošenja odluke o investiranju u BiH.

"Generalno, sigurno je da će socijalni nemiri uticati na realizaciju određenih investicija. U tom kontekstu prvenstveno mislim na potencijalne investitore koji su uzeli ili uzimaju u razmatranje BiH kao investicionu lokaciju, te djelimično mogu da odgode sam proces donošenja odluke vezano za ta pitanja", rekla je Grujićeva.

Potpredsjednik Narodne skupštine Srbije Vesna Kovač ocijenila je da su prednosti Srbije, u odnosu na druge zemlje, jeftina i motivisana radna snaga i pogodan geografski položaj, te da bi to trebalo da imaju u vidu potencijalni strani investitori.

Kovačeva je istakla da je Srbija u 2013. godini imala 2,4 odsto prilivni rast u budžet zahvaljujući izvozu, te da je veoma značajna uloga parlamentarnog nadzora, odnosno uloga parlamenta u ekonomskom razvoju zemlje.

Učesnici regionalne parlamentarne konferencije poručili su da je neophodno jačati povezanost zemalja regiona, te da sve zemlje razvijaju klimu koja pogoduje privlačenju ulaganja stranih investitora, da poboljšaju poslovni ambijent i na taj način povećaju konkurentnost i izvoz.

Mreža parlamentarnih odbora za ekonomiju, finansije i evropske integracije zemalja zapadnog Balkana osnovana je 2009. godine, a učesnici ove mreže su parlamenti zemalja regiona, uključujući i BiH.

Izvor Agencije