BANJALUKA – Bankarski sektor BiH je na kraju trećeg kvartala ove godine iskazao zbirni gubitak od 77,2 miliona KM, što je za 13 miliona KM veći minus od polugodišnjeg.

Prema podacima entitetskih agencije za bankarstvo, koje je objavio poslovni portal Capital.ba, 30 komercijalnih banaka u BiH je u periodu jul – septembar povećalo rashode za čak 50 odsto, na 1,27 milijardi KM, u odnosu na prvo polugodište.

Radovan Bajić, predsjednik Udruženja banaka BiH, smatra da iskazani negativan finansijski rezultat bankarskog sektora BiH nije zabrinjavajući, jer i dalje ne zadire u sam kapital banaka i ne utiče na njihovu likvidnost i servisiranje klijenata.

Iznos ukupnih gubitaka koji su premašili dobit profitabilnih banaka za 77,2 miliona KM uglavnom je, kaže, posljedica velikih minusa nekoliko banaka iz FBiH.

“Upravo zbog toga je taj rezultat teško generalno i posmatrati, pogotovo što bankarski sektor RS, uprkos problemima, uspjeva i ove godine poslovati sa profitom”, ističe Bajić.

Iako još nije saopštena zbirna devetomjesečna dobit banaka sa sjedištem u RS, ona je u prvom polugodištu iznosila 3,8 miliona KM. Finansijski analitičari ukazuju da gubitak sektora prvenstveno “vuče” mostarska Hypo Alpe Adria banka koja je u prvih šest mjeseci bila u dubiozi od 78,6 miliona KM.

Stručnjaci napominju da je sa svjetskom finansijskom krizom prošla višegodišnja uljuljkanost bankarskog sektora BiH u visokim profitima i sada su, zbog sve teže naplate kredita, prinuđene da pojačaju aktivnosti na upravljanju rizicima.

S tim u vezi ocjenjuju zabrinjavajućim znatan rast rezervacija banaka za kredite sa zakašnjelom otplatom koji značajno uvećavaju njihove ukupne troškove. Tako su rezervacije za kredite u D kategoriji porasle za 48 odsto, odnosno sa 158 miliona KM iz prošle godine na 235 miliona KM na kraju drugog kvartala 2010, dok su rezervacije za C kategoriju porasle za 45 odsto, sa 118 na 171 milion KM.

“Rast loših kredita jeste problem, ali pokazuje i sposobnost banaka da mogu izdržati i neuredna vraćanja kredita. Takvo stanje je odranije procjenjeno i, nažalost, ne očekuje se brzi oporavak ni u idućoj godini”, kazao je Bajić.

Negativni trendovi u bankarskom sektoru BiH primjetni su i kroz pad ukupne aktive u prva tri kvartala za 196 miliona KM na 20,4 milijarde KM, te depozita koji su smanjeni za tri odsto, odnosno sa 15,3 milijarde na 15,17 milijarde KM. Novčana sredstva banaka su u odnosu na kraj prošle godine pala sa 6,2 milijarde na 5,6 milijardi KM.

Primjetan je, takođe, nastavak smanjenja zaposlenih u bankarstvu. Krajem 2008. godine u bankarstvu je bilo zaposleno 11.158 službenika, krajem prošle godine je taj broj redukovan za 563 radnika, na kraju drugog kvartala za još 146, a tri mjeseca kasnije još 29, tako da je trenutno u bankarstvu BiH zaposleno 10.420 radnika.

Izvor Agencije