VIŠEGRAD – U prostorijama preduzeća “Hidroelektrane na Drini” u Višegradu predstavljen je idejni projekat sa studijom izvodljivosti za izgradnju hidroelektrana “Buk Bijela” i “Foča” na rijeci Drini kod Foče, prema kojem bi hidroelektrane bile završene za pet, odnosno šest godina, te bi u ovaj investicioni poduhvat bilo uloženo 312 miliona evra.

Idejni projekat je izradila švajcarska kompanija “Stucky”, a generalni direktor “Elektroprivrede Republike Srpske Branislava Milekić zadovoljna je što se nakon 26 godina prišlo pripremama za izgradnju hidrocentrale u Srpskoj.

“Sad imamo idejno rješenje koje je ekonomski isplatljivo i tehnički izvodljivo, a pri njegovoj izradi vodilo se računa i o interesima lokalne zajednice i cijele regije”, naglasila je Milekićeva i dodala da u narednih pola godine slijedi javna rasprava, pa revizija projekta i konačno dobijanje građevinske dozvole za početak izgradnje hidroelektrana kod Foče.

Prezentaciji projekta prisustvovali su i predstavnici opštine Foča, koji su zadovoljni idejnim rješenjem ukoliko je, kako kažu, početna tačka za javnu raspravu i pronalaženje interesa i lokalne zajednice gdje će se hidroelektrane graditi.

“Studija o uticaju hidroelektrana na životnu sredinu realno prikazuje stanje, ali mi ćemo u javnoj raspravi tražiti više sredstava za obnovu i izgradnju infrastrukture i što veće zapošljavanje naših ljudi”, rekla je zamjenik načelnika opštine Olivera Elez.

Milekićeva je takođe rekla da ERS u posljednja dva mjeseca svakodnevno uvozi 1.000 do 1.500 megavatsati električne energije iz zemalja regiona, što je oko 10 odsto domaće potrošnje.

“ERS je u novembru uvezla 10 500, a u decembru 14 500 megavat-sati električne energije”, rekla je Milekićeva, navodeći da je uvoz neophodan zbog loše hidrologije, ali da će posljednje padavine doprinijeti poboljšanju elektroenergetske situacije u ERS i regionu.

Ona nije mogla da kaže koliki je efekat apela za uštede struje, s obzirom da je u istom periodu došlo do otopljenja tako da je i potrošnja struje za grijanje smanjena. Ali, ukupno smanjenje potrošnje energije iznosilo je oko 10 odsto, što je olakšalo prevazilaženje teške enrgetske situacije početkom decembra.

Milekićeva je istakla da nije realno očekivati da će biti ostvarena planirana proizvodnja električne energije, imajući u vidu da je godina bila izuzetno sušna i da se u narednom periodu ne mogu očekivati značajnije promjene.

Za ovu godinu planirana je proizvodnja 5586,89 gigavatsati električne energije, od čega 3310 gigavtsati u termoelektranama ili 59,24 odsto, a 2 276,89 gigavatsati u hidroelektranama, odnosno 40,76 odsto. Zaključno sa novembrom ostvarena proizvodnja u ERS-u je 4852,35 gigavatsati, što je 96,58 odsto od plana. U termolektranama je proizvedeno 3123,79 gigavatsati ili 64,37 odsto, odnosno pet odsto više od plana, dok je 1728,56 gigavatsati iz hidroelektrana, ili 35,63 odsto, odnosno 15 odsto manje od plana.

Milekićeva je istakla da je proizvodnja u hidroelektranama smanjena zbog loše hidrološke situacije, dok je u termoelektranama, zaključno sa novembrom, ostvarena rekordna proizvodnja električne energije od njihovog postojanja.

“TE Ugljevik je već oborila rekordnu proizvodnju od 1744,8 gigavatsati, a TE Gacko ima realne prilike da to učini u narednih pet dana i nadmaši rekordnu proizvodnju od 1563,25 gigavatsati električne energije”, kaže Milekićeva.

Ističući da su pouzdanost i eksploatacija u proizvodnim objektima na vrlo visokom nivou, Milekićeva je navela da je pouzdanost sistema 98,73 odsto, neraspoloživost 2,21 odsto, dok je neplanskih zastoja bilo 1,27 odsto u odnosu na ukupno raspoloživo vrijeme u toku kalendarske godine.

Izvor Agencije