BANJALUKA – Vlada Republike Srpske imenovala je Upravni odbor Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske, na čijem će čelu biti premijer Željka Cvijanović.

Članovi ovog tijela Fonda biće ministar finansija Zoran Tegeltija, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Stevo Mirjanić, ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović, ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, gradonačelnici Prijedora, Bijeljine i Doboja Marko Pavić, Mićo Mićić i Obren Petrović, načelnik Šamca Savo Minić, rezidentni koordinator UNDP-a u BiH Juri Afanasijev, te predstavnik zaposlenih u Srpskoj Nada Arlov.

Upravni odbor je na konstitutivnoj sjednici usvojio Statut i utvrdio sadržaj Uredbe o prioritetnoj pomoći za sanaciju štete na stambenim objektima, kojom se reguliše dodjela pomoći od 5 000 KM po domaćinstvu.

Predsjednik Vlade Željka Cvijanović rekla je da je definisan spisak robe koju će građani moći kupiti platnom karticom, čije je trajanje jedna godina.

„Detaljno smo se bavili rješenjima kako prići svakom od ovih domaćinstava i na minimum svesti zloupotrebe. Postigli smo saglasnost koji su realni rokovi da građani mogu da imaju karticu na raspolaganju“, rekla je Cvijanovićeva, navodeći da će se o uredbi izjasniti Vlada.

Ona kaže da će Privrednoj komori biti povjereno okupljanje privrednih subjekata koji će biti partneri u ovom poslu, te da je Vladi i lokalnim zajednicama u interesu da se prijavi što više privrednika i obezbijedi što veći broj prodajnih mjesta za robu pokrivenu platnim karticama.

Premijer je najavila da će Privredna komora sljedeće sedmice precizirati spisak partnerskih privrednih subjekata.

Prema njenim riječima, platne kartice bi u prvom roku trebalo da se počnu stavljati na raspolaganje građanima 2. ili 3. jula, nakon što na snagu stupi registar štete.

„Svjesni smo da ima još prostora, jer će se u Bijeljini vršiti određene dodatne provjere, pa će biti potrebno i dodatno vrijeme. Odlučili smo da se u prvom roku krene sa dodjelom kartica tamo gdje su sređeni spiskovi, a da se svaki naredni dan, kako budu pristizali i sređivani podaci, one dostavljaju onima koji imaju pravo na to“, precizirala je premijer.

Ona je navela da se trenutno raspolaže podatkom od 30.000 domaćinstava, i ponovila da se pomoć odnosi na sanaciju stambenog prostora u stambenom objektu u kojem je nastala šteta poplavom.

Cvijanovićeva je rekla da je Upravni odbor utvrdio i dinamiku narednih aktivnosti, s obzirom da će za svaku od navedenih oblasti biti potrebno donijeti odgovarajući podzakonski akt, o kojem se prije razmatranja na Vladi treba izjasniti i Upravni odbor Fonda solidarnosti.

„Znamo koje ćemo naredne uredbe morati definisati, od kojih će se neke odnositi na sektor poljoprivrede, druge na infrastrukturu ili javne ustanove. Moraćemo vrlo brzo da se sastanemo oko registra štete, što smo planirali dan ili dva prije dodjele kartica“, najavila je Cvijanovićeva.

Gradonačelnici i načelnici lokalnih zajednica ugroženih poplavama, koji su i članovi Upravnog odbora Fonda solidarnosti za obnovu Repubike Srpske, istakli su da spiskovi za dodjelu elektronskih platnih kartica domaćinstvima moraju biti transparentni i objavljeni u lokalnim zajednicama i na sajtu Vlade, što će biti najbolja kontrola pravičnosti njihove dodjele.

Gradonačelnik Bijeljine Mićo Mićić rekao je nakon sjednice Upravnog odbora da je ovo tijelo prihvatilo njegov prijedlog da 30. jun ne bude krajnji rok za registar štete, s obzirom da u Bijeljini komisije za procjenu nisu završile posao, a da se u ovoj lokalnoj zajednici nalazi gotovo 10.000 objekata koji bi trebalo da budu obuhvaćeni platnim karticama.

On je dodao da u Bijeljini, osim navedenog broja stambenih objekata postoji i više od 300 privrednih subjekata i 6 000 poljoprivrednih gazdinstava pogođenih poplavama.

„Mi smo veoma specifični, jer je više od polovine teritorije grada Bijeljina i jedna trećina objekata poplavljeno i zato pozdravljam ove odluke Upravnog odbora, da što prije dobijemo vaučere, ali da to bude transparentno i da provjerimo svaki spisak da ne bismo nekoga oštetili“, rekao je Mićić.

Gradonačelnik Doboja Obren Petrović izrazio je očekivanje da će se od trećeg jula u ovom gradu početi sa obnovom stanova.

„Sigurno da ćemo i mi kao grad moći da učestvujemo sa onim dijelom sredstava koje možemo da obezbijedimo, ali je bitno da što prije počnu da se isplaćuje pomoć od 5 000 KM“, rekao je Petrović.

On je izrazio zadovoljstvo što će iz Fonda solidarnosti za obnovu, kako je rekao, dolaziti prave informacije i što će sve biti javno.

Načelnik opštine Šamac Savo Minić rekao je da je najbitnije da spiskovi budu transparentni i da se objave i u lokalnim zajednicama i na sajtu Vlade, što će biti najbolja kontrola pravičnosti dodjele pomoći.

On je ukazao na potrebu regulisanja pitanja nosilaca porodičnog domaćinstva koji mogu preuzeti vaučer za podstanare, korisnike alternativnog smještaja, kao i bračne supružnike koji su zajednički pravili objekat i rastali se, a nisu formalno podijelili imovinu.

„To moramo urediti u kratkom vremenu da bismo mogli dati vaučer onima koji imaju pravo“, rekao je Minić. (Agencije)