BANJALUKA – Na ispitnom ročištu u predmetu “Medicinska elektronika”, koje je danas održano pred banjalučkim Okružnim privrednim sudom, prihvaćen je izvještaj stečajnog upravnika o ekonomskoj situaciji u ovom preduzeću.

Stečajni upravnik preduzeća “Medicinska elektronika” Banjaluka Lazo Tomić rekao je novinarima da je 250 povjerilaca prijavilo 22 miliona KM potraživanja, od čega je osporeno 11 miliona, a prihvaćeno 11 miliona KM potraživanja.

“Na ovom ispitnom ročištu donesena je odluka u kom pravcu dalje ići sa stečajnim dužnikom, a to je da se imovina `Medicinske elektronike` Banjaluka prodaje samo po vrijednosti koju su procijene sudski vještaci na licitaciji koja će dva puta biti oglašavana”, precizirao je Tomić.

Tomić je rekao da će kupac “Medicinske elektronike” biti obavezan da zadrži isti proces rada i oko 100 radnika, ističući da će to biti najvrijednije ako dođe do ostvarenja takvog cilja.

On je rekao da je procjenitelj – sudski vještak građevinske struke cjelokupnu imovinu “Medicinske elektronike” procijenio na 32 miliona KM, ali da od tog broja oko 22 miliona KM iznosi trenutno procijenjena vrijednost imovine preduzeća, jer se 11 miliona odnosi na vlasništvo drugih preduzeća nad tom imovinom.

“Sudski vještaci građevinske struke i dalje nastavljaju da procjenjuju vrijednost zemljišta i zgrade `Medicinske elektronike` Banjaluka, jer dok se imovina u potpunosti ne utvrdi ne može se ići na oglašavanje licitacije”, pojasnio je Tomić.

Tomić je rekao da je prije 15 dana primio pismo dobre namjere od Vlade RS u kome se navodi da je ona potencijalni kupac cjelokupne imovine “Medicinske elektronike” Banjaluka, dodajući da to ne znači da se i drugi kupci ne mogu prijaviti za učešće na javnoj licitaciji.

On je rekao da je kao stečajni upravnik djelimično odbio potraživanja povjerilaca Hipo Alpe Adria banke, zatim potraživanja Unikredit banke i AB banke sa Kipra, jer nisu uknjiženi u zemljišne knjige kao vlasnici dijela imovine “Medicinske elektronike”, dok su neke od banaka svoja potraživanja prodavala drugim bankama.

Bivši radnik “Medicinske elektronike” Vinko Subotić rekao je novinarima da je glasao protiv usvojenog izvještaja stečajnog upravnika “zato što su izvještaj sa Lazom Tomićem sačinili ljudi koji su uništili `Medicinsku elektroniku` Banjaluka”.

Subotić tvrdi da stečajni upravnik u izvještaj “nije unio vrijednost stanova koji su kupovani za radnike `Medicinske elektronike`, kao i vrijednost zemljišta tog preduzeća”.

On je rekao da od “Medicinske elektronike” Banjaluka potražuje po osnovu stana, nezakonitog otkaza i nezaposlenosti oko 130.000 KM, dok je stečajni upravnik njegova potraživanja sveo na svega 800 KM.

Izvor Agencije