BANJALUKA – Industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj ostvarena u decembru prošle godine, veća je za 32,7 odsto u odnosu na prosječnu mjesečnu proizvodnju u 2008. godini.

U FBiH u istom periodu zabilježen je pad industrijske proizvodnje za 7,6 odsto, podaci su entitetskih zavoda za statistiku. Indeks prošlogodišnje decembarske industrijske proizvodnje u RS, navodi se u izvještaju Zavoda za statistiku, veći je za 21 odsto u poređenju sa ostvarenom proizvodnjom u decembru 2008. godine i za 2,4 odsto u odnosu na novembar 2009. godine.

Prema podacima federalnog Zavoda za statistiku industrijska proizvodnja ostvarena u decembru prošle godine manja je za 9,9 odsto u odnosu na decembar 2008. godine, dok je za 6,7 odsto veća u odnosu na ostvarenu proizvodnju u novembru prošle godine.

Ekonomski analitičar Stevo Pucar kazao je da podaci Zavoda za statistiku FBiH pokazuju da je industrijska proizvodnja u ovom entitetu u opadanju od 11,6 odsto, dok je u Srpskoj porasla za 19 odsto kada se uporedi period od januara do decembra prošle godine sa istim periodom godinu ranije.

– Kroz sektorsku analizu svih industrijskih grana, uočava se da je u RS primjetan stalni rast proizvodnje u pojedinim industrijskim granama, prije svega u oblasti prerade nafte i proizvodnje saobraćajnih sredstava te hemikalija. Svi ovi sektori zabilježili su ogroman proizvodni rast u prošloj godini – rekao je Pucar. Sa druge strane, dodaje, u FBiH su rijetke industrijske grane u kojima je došlo do rasta proizvodnje ili je zabilježen skroman rast za tri do četiri odsto. – Do razlike između decembarske industrijske proizvodnje u RS i FBiH došlo je, prije svega, zbog napretka proizvodnje pojedinih grana industrije u RS, a njihovog pada i stagnacije u FBiH – naveo je Pucar.

Proizvodi

Prema podacima Zavoda za statistiku RS, posmatrano po ekonomskoj namjeni industrijskih proizvoda, od januara do decembra prošle godine, u odnosu na isti period godinu ranije, ostvaren je rast proizvodnje kapitalnih proizvoda za 147,5 odsto, energije za 38,7 odsto i netrajnih proizvoda za 10,8 odsto, dok je proizvodnja intermedijarnih proizvoda manja za 25,4 odsto i trajnih proizvoda za 31,8 odsto.

Izvor Agencije