BANJALUKA – Ruske firme “Njeftegazinkor” i “Gaspromnjeft”, koje će, preko Naftne industrije Srbije i “Optima grupe”, istraživati naftu u Republici Srpskoj, donele su na Savetu direktora odluku da se u Banjaluci osnuje zajednička firma za istraživanje i eksploataciju, potvrđeno je u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS.

Portparol ovog ministarstva Aleksandra Vukašinović kaže da očekuje da firma bude registrovana vrlo brzo.

U bivšoj Jugoslaviji pravo na istraživanje nafte do 1973. godine imala je hrvatska “Ina”, a od te godine pravo dobija sarajevski “Energoinvest”, u čijem sastavu je bila i brodska rafinerija. Od 1984. godine osniva se i posebno preduzeće za istraživanje ležišta nafte i gasa. Paralelno su postojala dva projekta, “Severna Bosna” i “Dinaridi”. U prvom je “Energoinvest” istraživao sam, uz pomoć kredita Svetske banke od 2,5 miliona dolara, dok je u drugom istraživanje radio zajednički sa američkom firmom “Amoko” i u taj projekat uloženo je oko 18 miliona dolara. Dve firme su 1991. godine bile čak i na pragu potpisivanja ugovora o podeli nafte, koja bude pronađena, ali je sve sprečio -rat.

– Paralelno se analizira stara dokumentacija i radi na projektovanju koje zahteva vreme. Radovi na istraživanju će, najverovatnije, krenuti na proleće, kad i vremenski uslovi dozvole, jer se geološka istraživanja ne rade, kad su sneg i voda na poljima. Osim toga, ovakvi poslovi zahtevaju velika materijalna ulaganja i to nekoliko desetina miliona evra i nabavku specijalne opreme za bušenje po projektu – objašnjava Vukašinovićeva.

Prema njenim rečima, istraživanje nafte na području Srpske za samu RS značiće i otvaranje novih radnih mesta. S druge strane, ukoliko se otkriju komercijalne zalihe, biće još zapošljavanja na eksploataciji, izgradnji infrastukture, kako za dobijanje, tako i za transport nafte.

– Tu su, svakako, i prihodi od poreza i akciza. Ako se otkriju komercijalne zalihe, nafta će biti prerađivana u Rafineriji Brod. Sve ovo zavisi od toga šta će se kroz fazu istraživanja potvrditi i kakav će biti kvalitet nafte. Rafinerija Brod, koja je u sastavu “Njeftegazinkora”, već ima rešenje za istraživanje nafte, a ukoliko se otkriju dovoljne zalihe uslediće zahtev za dodelu koncesija za eksploataciju i to, verovatno, do kraja 2012. godine – poručila je Vukašinovićeva.

Da podsetimo, u Banjaluci su 16. jula ove godine za posao oko istraživanja nalazišta nafte u RS memorandum potpisali Naftna industrija Srbije i “Optima grupa”. Tada je ukupna vrednost istraživanja bila procenjena na oko 150 miliona dolara.

Predstavnici NIS i “Optima grupe” očekuju da će do kraja 2011. godine biti završena prva istraživanja, a da će 2021. nalazišta davati oko 21 milion tona u novčanom ekvivalentu sirove nafte.

PROCENE

IAKO se već sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka pouzdano znalo da postoje ležišta nafte u Bosni i Hercegovini, strategija razvoja BiH u bivšoj Jugoslaviji bazirala se na uglju – kaže za “Novosti” Rada Čerek, inženjer-geolog u Rafineriji nafte u Brodu. Istovremeno, istraživanje naftnih ležišta poticalo se u Vojvodini i Hrvatskoj, jer se procenjivalo da ležišta u BiH nisu rentabilna, kao u Vojvodini ili Hrvatskoj.

Ukupne investicije, s druge strane, na ovom poslu bi u narednih nekoliko godina trebalo da budu oko 280 miliona dolara.

Prema proceni Vlade RS početak ovih radova traži ulaganja od 20 miliona dolara, a vrednost ukupnog projekta kretaće se između 130.000.000 i 150.000.000 dolara. U periodu od 1973. do 1991. godine na području BiH urađena su obimna naftno-geološka istraživanja, vezana za dva odvojena projekta, “Severna Bosna” i “Dinaridi”. Za RS je interesantniji projekat “Severna Bosna”, na osnovu kojeg je urađen elaborat o klasifikaciji i kategorizaciji rezervi nafte, kondenzata i prirodnih gasova na području severne Bosne i doneseno rešenje Ministarstva energetike i rudarstva RS.

Elaborat je potvrdio prognoze, što se tiče rezervi u severnom delu Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, sa stanjem od avgusta 1990. godine, u količini od 55,14 miliona barela. Pojedini stručnjaci iz oblasti energetike procenjuju da vrednost naftnih nalazišta u BiH iznosi čak oko 27 milijardi dolara.

Izvor Večernje novosti